Zpět

Bude česká televize zrcadlit názorové proudy společnosti?

Text 14.10.2023

Nový generální ředitel ČT Jan Souček v několika rozhovorech s novináři vedle mnoha čistě manažerských a technických problémů zmínil také chartu BBC i nezastupitelnou roli veřejnoprávního média objektivně informovat o dění, a pokud možno nestranně a v plné šíři reflektovat společenský diskurs. Je to její poslání, jež komerční „stranická“ média, sloužící svému segmentu zákazníků, ani plnit nemohou. Je nabíledni, že tuto úlohu není Česká televize schopna v dnešních kulturních válkách plnit. Reportéři a novináři ČT mají více méně jednotný liberálně levicový světonázor, nikdy nezapomenu na jejich vyděšené tváře, když se na obrazovce objevovaly výsledky britského hlasování o vystoupení z EU. Jejich komentáře o náladách i názorech Angličanů byly zcela zkreslené, o pravých důvodech brexitu se český divák nedozvěděl vůbec nic.

Souček řekl, že „sklidil za vstřícnost k jiným než mainstreamovým názorům silnou vlnu odsudků, a to i od některých členů Rady ČT, a měli bychom se snažit pochopit, proč nezanedbatelná část společnosti ztrácí důvěru ve vysílání České televize.“ Ta nedůvěra nespadla z nebe a není jen důsledkem konspiračních teorií nebo ruských dezinformací, neboť mnohé bludy, byť popírají zdravý rozum, získaly auru absolutní pravdy. Divák není hloupý a podle jazyka ideologický předsudek pozná. Navíc jde o zásadní společenské a existenciální otázky i životní úroveň.

Pár příkladů:

Náš občan politiku nulových emisí a vládou naordinovanou chudobu nevolil. Průměrná inflací zchudlá rodina má v příštím roce platit roční daň na elektřinu zhruba 2000 korun. Je tohle téma v ČT tabu, nebo hodno ostré kritiky? Mají odpůrci nulových emisí možnost diskutovat?

A co náš civilizační problém! EU nehodlá zastavit masovou imigraci z Maghrebu a vnucuje Evropě muslimské a africké běžence, kteří se až na výjimky do západní společnosti neintegrují. Rozdělovací kvóta je zatím nízká (30 000 osob), ale pokuta za odmítnutí, téměř půl milionu korun ročně za každého migranta, je nad poměry českého státu. Poláci kvůli tomu uspořádají referendum. A co teprve šílená západní politkorektnost o trans, jako by existovaly více než dvě pohlaví!

Takové věci, o nichž se u nás v televizi nediskutuje, často také ovlivňují reportáže, a týkají se hlavně společenských hodnot a interpretace lidských práv. Najdete je v právě vydaném Slovníku filozofických pověr J. M. Bocheńského: „Strašlivou pověrou se stal kult lidstva. To ale není nějaká bytost, jak si vymyslel Auguste Comte (grand étre). Je to jen úhrn všech jednotlivců. Zbožňování takové bytosti hraničí s pomatením smyslů. Tato pověra, že je lidstvo něco jako národ, po nás žádá milovat a obětovat se pro všechny lidi stejně.“

Lidská práva, která měla chránit svobodu jednotlivce před státní mocí, dnes rozvrací řád společnosti, a tím i individuální svobodu, a dokonce se stala nástrojem imigrační politiky. Už před sto lety si G. K. Chesterton všiml, že se některé ctnosti odtrhly od svého náboženského kontextu, jako například mystická láska k bližnímu, a nyní samostatně bloudí a páchají veliké škody.

Milý pane řediteli, zapouzdřených pověr a bludů novináře nezbavíte, kdyby se Vám ale podařilo najít jim kolegy odlišných názorů, rozbil byste v televizi názorovou bublinu. Vaše smělé programové prohlášení „o poctivé publicistické práci a neuzavírání se ochotě naslouchat i věcem, o kterých víme, že je to omyl,“ narazí na odpor.

Musíte být proto opatrný, aby Vás ideologové nezničili, k čemuž Vám přeju hodně sil a odvahy.

Všechny příspěvky s Alexander Tomský

Diskuze:

 1. Lidská práva pořád pomáhají chránit svobodu jednotlivce před státní mocí, i když byla státem okleštěna. Zrovna pan Tomský své právo na svobodu projevu dost využívá, stejně jako Rádio Universum. Brojit proti něčemu, co mne chrání, mi připadne dost hloupé.
  To, že Lidská práva, rozvrací řád společnosti, a tím i individuální svobodu a proto v zájmu společnosti musí být omezována, hlásali komunisté. Je zajímavé, jak dlouho panu Tomskému trvalo, než s nimi našel shodu.

  1. Komunisté také hlásali, že je Země kulatá. Jste s nimi ve shodě?
   Pokud jste nepochopil, že Tomský nekritizuje lidská práva, ale jejich zneužívání – ať již ke společenské manipulaci, nebo geopolitickým cílům, pak jste nepochopil nic.

   1. V některých věcech se s komunisty shodnu.
    Pochopil, ale také chápu jak nebezpečné takové řeči jsou v době, kdy lidská práva jako právo na svobodu projevu jsou znovu omezována. Mohu se domnívat, že myslí to, co se některé skupiny snaží jako nová lidská práva prosadit, ale to je čistě interpretace, na základě jeho starších článků. Z textu to nevyplývá.

 2. Pokiaľ si každý rozumný človek – a hlavne verejne aktívne osoby – neuvedomia, a verejne to nepovedia, že TV je gangsterská organizácia bojujúca za záujmy akýchsi neznámych „vládcov sveta“ , a hlavne za záujmy USA a politikov EU , dovtedy akékoľvek reči o kvalite TV budú iba jalovými kecami.
  Pravdu, realitu treba povedať jednoznačne, otvorene, nahlas.
  Všetky provládne TV v celej EU tak dokonale vymyli mozgy ovčanom, že ich činnosť je pre vládcov sveta, politikov, nevyhnutná.

 3. „Je nabíledni, že tuto úlohu není Česká televize schopna v dnešních kulturních válkách plnit.“

  – to je naivita, alebo neinformovanost ????
  ČT (rovnako ako ostatné provládne TV v celej EU ) iba plní príkazy vládcov EU a vládcov NATO.
  A otázka v nadpise je číra naivita.

 4. ‚Had‘ Sunak se verejne zlobil na BBC, ze nenazyva Hamas ‚teroristy‘.

  Co kazdeho hned napadlo (jak jsme dnes vseci vydeseni), ze nazvat islamske extremisty nekde v pousti (Levant) ‚teroristy‘, znamena udelat z nich sveho nepritele (kdyz neni nas (?), ale
  Zidu), a opravnit tak akci na jejich ‚eliminaci‘.
  Proto BBC zvolila tuto retoriku. Chtela zustat neutralni a popsat skutecnost takovou jaka je. Mezitim se vlada VB rozhodla pro politiku ‚jsme pratele (spojenci) Zidovskeho naroda a jdeme jim pomoci‘, aby se nahodou nestalo, ze budou
  vyhnani z Palestinskeho uzemi. Tudis problem, ktery drive ‚predala‘ SN, si najednou vzala za svuj a pokracuje v politice ‚pomoci Zidum
  bydlet ve ‚sve zemi‘ (nabozensky cil Zidu) a mit ji; mit na ni (vynucene!) pravo.*

  Jelikoz BBC je neoficialne vladni medium, predpokladalo se, ze bude informovat o stavu veci podle toho, jak se rozhodla vlada. Ta se Zidum rozhodla pomoci. BBC i tak jako vladni medium zustala neutralni, to znamena, ze neschvaluje co vlada podnika nebo je ‚proste woke‘ – at uz to znamena cokoli, .. predevsim stavet veci naruby (a nemit rad uspesne bile bohate kolonialisty 😀 – jsou to proste bolsevici).

  *Zabirani pozemku jinou kulturou driv znamenalo ‚valka‘. Take jsme tu zili s Nemci, a kdo je mel rad? Kdo jim dekoval? Dekuji Irove za okupovane ‚Severni Irsko‘? Ze Severniho Irska jsem potkala dva lidi, a oba vypadali napul sileni a nezivi kdyz se jen dotkli toho, jak jejich cely zivot je predznamenan a predurcen valkou katoliku s protestanty (vetsinou sami nevi, na ci strane stoji, maji v krvi od kazdeho trochu, ale IRA je celkove spise odmitana (jsou to proste zli fanatici), asi jako Hamas (v poustnim islamskem provedeni).

  ps:
  Velka Britanie ma Zidovky narod v prizni (spojenci), vice nez kterykoliv jiny stat (snad vyjma USA).
  Bylo na rozhodnuti britske vlady zda Zidum pomuze, nebo ne.
  Rada bych rekla, ze se rozhodla pomoci spojenci (priteli) v nouzi. Jen se obavam, ze jelikoz uz ve vlade nikdo neni (jen fyzicke osoby), tak
  jde spis o akt pomoci nejbohatsimu a nejmocnejsimu narodu sveta v nouzi – elita ma k dispozici lavice vlady VB a skrze ne tak posila pomoc spratelene elite.
  O narod nebo VB se jiz davno nikdo nestara. Armadu ke svym vlastnim hranicim nikdy neposlou.

  1. Velká Británie je přímo zodpovědná za současnou situaci. Byla to právě ona, kdo měl mandát spravovat Palestinu a kdo naprosto selhal v ochraně jejich hranic a jejího obyvatelstva, když nejprve přímo povolil přistěhování židů, později ho zakázal, ale jen nečinně přihlížel, jak se židovští uprchlíci vyloďují u palestinského pobřeží.

   1. Pokud vím, existovala na vybudování židovského státu v Palestině po IIWW široká mezinárodní shoda, potvrzená v OSN. Uvědomte si, že Palestina a její arabské obyvatelstvo (tehdy britské mandátní území) byla na straně poražených, neboť jeruzalémský muftí kolaboroval s Hitlerem.
    A vy pouze hledáte viníka objektivního problému, když nevíte, jak ho řešit. To je mentální zkratka, která ničemu nepomůže.

    1. Najít viníka a přijmout vinu je začátek. Myslím, že je to lepší, než začínat od prostředka, nebo se snažit vinu zakrýt, jak to děláte vy.
     Velká Británie podvedla Araby a povolila přistěhovalectví židů aby si vyřešila své vlastní problémy. To, že se jeruzalémský muftí přidal k Hitlerovi bylo dané tím, že na něj britská okupační správa vydala zatykač za jeho účast na povstání Arabů proti nově přistěhovalým židovským osadníkům. V Palestině v době 2 světové války nebyl a neměl žádné právo za ni jednat. Palestina tedy nemohla kvůli němu být na straně poražených, byla celou dobu pod britskou správou.

     Myslím, že kdyby se Izrael stáhnul do svých původních hranic jak jim to ukládají dlouhodobě ignorované rezoluce OSN, podpořil vznik palestinského státu, naopak mu pomohl a přestal napadat okolní státy, tak by byla velká šance, že to Palestinci přijmou. Je tu ovšem i nebezpečí, že by to využili k dalšímu útoku na Izrael. Zcela jistě by se pár jednotlivců našlo, je tam mnoho lidí, kteří přišli o ty nejdražší, ale myslím, že naprostá většina by to přijala, je to již dávno, co je vyhnali a zbývá jen málo těch, kteří to prožili.
     Ovšem to nehrozí, Izrael naopak chce být ve svých historických hranicích z doby ještě před naším letopočtem a tak obsazuje na západním břehu Jordánu další a další území. Palestinci nemají kam jít, tak jim zbývá jen bojovat.

     1. – myslíte špatně – ve své pošetilé snaze hledání „viníka“ ignorujete co jsem uvedl o mezinárodní shodě na vzniku státu Izrael. Ani Židé nemají kam jít. Palestinci na to, co si myslíte o tom, co by přijali, či nepřijali kašlou z vysoka. Po mnoha desetiletích pokusů o koexistenci se tyto zdají být již poněkud naivní, což se ukazuje jasně zejména v těchto dnech.

     2. OSN schválila nejen vznik Izraele, ale chtěla i Palestinský stát, snažila se tím napravit právě selhání Velké Británie, kdy počet židů začal v důsledku divokého převyšovat počet muslimů.
      Pro pochopení historických událostí je znalost časové posloupnosti událostí nezbytná. Vám nejen chybí, ale dokonce ani nechápete její důležitost.
      Jediný pokus o koexistenci překazili židovští teroristé vraždou pana Rabina.
      Vaše přesvědčení, že víte, co Palestinci chtějí je při úrovni vašich znalostí docela zábavné.

 5. BBC a její Charty mne po přečtení knihy Skryté dějiny evropské integrace nenechávají na pochybách o jejích morálních kvalitách a o tom, za který mančaft kope …

Napsat komentář