Zpět

Amerycky svatek 14. unora…

Text 14.2.2024

Je temu 79 roku od chvile, kdy na tzv. Amerycky svatek provedly amerycke vzdušne sily operaci, během kere byly bombardovane civilni čtvrtě českeho města Prahy.

Nebylo to poprve, co amerycke letectvo robilo taka zvěrstva a bombardovalo civilni cile. Začalo s tym už v roce 1942, kdy se cilem naletu stala německa města. Je třeba přiznat, že bombardovani vojenskych objektu je legitymnim vojenskym cilem. Ovšem bombardovani civilnich objektu patřilo do třicatych roku minuleho stoleti k barbarskym zločinum proti lidskosti, připomeňme španělsku Guernicu nebo anglicke Coventry.

Ale vymluva, že „to oni“ začali, neobstoji. Bombardovani civilnich cilu je zvěrstvo a nemože byt ničim ospravedlněne, ať už se jednalo o Guernicu, Coventry, Hamburg, Dražďany, Harašimu, Bělehrad nebo Donbas.

V dusledku naletu na Prahu bylo tenkrat zabitych přes 700 lidi, mezi nima i horolezkyně a maliř Vlasta a Otakar Štaflovi nebo Eva Ladova, dcera Josefa Lady.
Oběti tvořily teměř vyhradně civilisti. Američani se vymluvili na to, že si spletli Prahu s Dražďanama, což ovšem neni omluva. I vyhlazeni centra Dražďan byl zločin. A zločin proti lidskosti zustane navždy zločinem proti lidskosti. Přes 80 lidí zustalo tenkrat nezvěstnych. Až v roce 1971 objevili stavaři ve sklepě domu na Vinohradske třidě mrtvoly do te doby nezvěstnych lidi, keři až po mnoha dňach zahynuli v zasypanem sklepeni, kere v unoru 1945 nebylo objevene…

Svět neni taky, jaky nam jej maluju režimni medyja, nezapominejme…

Ladik Větvička, hlasatel Radio Universum, Faustuv barak Praha

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář