Zpět
Miroslav Bárta Díl 1/2

Zažíváme zásadní proměnu společnosti, restart lidství – ale i naprosté selhání EU

Text 25.3.202034 min Přehrát

Miroslav Bárta v rozhovoru mimo jiné říká:

 • Jsme v přímém přenosu svědky skokovité přerušované rovnováhy, kdy se ze dne na den společnost zásadně proměnila. A už se to pravděpodobně nikdy nevrátí do úplně stejného světa, jaký byl předtím.
 • Jak šel čas, tak se ukázalo – k mému obrovskému překvapení – že archeologie je výsostně politická věda, protože popisuje věci, které tady byly, jsou a budou, což znamená, jak je společnost uspořádaná, jakým způsobem funguje stát, jakým způsobem se společnost vyrovnává s osobními ambicemi, jak fungují elity, co to ty elity jsou, jaký význam hrají levné zdroje energie nebo naopak nedostatky energie pro vývoj civilizace, jak se ta nebo ona společnost vyrovnává se změnou přírodního prostředí… Všechno tady bylo – pokaždé to má samozřejmě jinou formu.
 • Došel jsem k tomu, že archeologie, jak ji vidím já, je strategická věda. Jako jediná je schopná popsat vývoj civilizací v dlouhých časových řadách.
 • Nikomu asi není víc líto, že jeho teorie fungují, než mně.
 • Říká se správně, je stále platné, že kdo se nepoučí z historie, je donucen si ji zopakovat.
 • Zažíváme v řádu dnů a týdnů velkou transformaci. Je otázka, kam to povede – a nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, aby to viděl.
 • Tyto krize mají vždy nutně i regenerativní dopad, protože teď mají lidé mnohem více času přemýšlet o tom, jaký svět ještě před několika dny byl, mohou vidět, co stát v tom pozitivním smyslu poskytoval, co na přechodnou dobu teď není funkční. Na druhou stranu jsou vidět i nefunkční věci. Jeden za všechny budu jmenovat – systém veřejných nákupů. Ministr vnitra sám řekl, že „ten systém byl takový, že nám prakticky nedovolil nic koupit“.
 • Doufám, že ten čas k našemu přemýšlení je dostatečně dlouhý a intenzivní, abychom si uvědomili, že jsou i jiné hodnoty, než ekonomický profit za každou cenu. Abychom přemýšleli o tom, jestli opravdu chceme být závislí na okolním světě úplně ve všem. Samozřejmě že je naše planeta provázaná a nelze vytvářet izolované ostrůvky, ale opravdu chceme všechno dovážet z Číny? Opravdu chceme i většinu našich potravin, počínaje jablky a konče třeba sýry, dovážet? Nemohli bychom začít toho více vyrábět?
 • Mělo by se mnohem více a mnohem šířeji mluvit i o jiných hodnotách, než je jen ekonomický zisk.
 • Cena, kterou dnes platíme, je cenou za naši pýchu, za naše ignorantství, za naši zpupnost. Na druhou stranu vidíme obrovský restart lidství.
 • Měli bychom se velmi zamyslet, jaký svět chceme budovat, co chceme zachovat a co můžeme vyhodit oknem.
 • To, co v médiích zaznělo dobře, je fakt, že teď není čas na kritiku.
 • Možná dojde k regeneraci klasických politických stran.
 • Myslím si, že tady končí paradigma, že do všech úřadů se dosazují političtí nominanti.
 • Myslím, že až tohle odezní, projde Evropská unie velkou krizí a bude muset projít zásadní reformou. Evropská unie naprosto selhala.
Všechny příspěvky s Miroslav Bárta

Diskuze:

 1. Nevěřím, že jde o nějak výraznější změnu ve vývoji současné civilizace. Současné dění je jakoby uměle vyvolané a médii a „elitami“ živené s nějakým globálním cílem. Až čas ukáže d jakým a komu má posloužit…

 2. Mam pocit, ze pan Barta hledá -l i neco, co nasel ve starych textech, mezi soucasniky. Nektere pravdy proveri az cas, jako u pana Barty.

 3. Dekuji za vše co děláte. Doslova hltam všechny vaše pořady. Ale přejdu rovnou k veci…
  Sleduji, jako ostatně každý, vše kolem COVID -19. Vypadá to že se již vsichni shodli na tom odkud virus pochází. Trznice s divokou zvěří v Číně.
  Jsem šokován že až na jedinou reportáž (Link dole) o znovuotevření těchto „virových líhní“ se tomto problému nikdo nevěnuje.
  Snad by někdo z vašich hostů mohl zodpovědět jak je to možné že Čína (a zbytek světa) naprosto IGNORUJE tenhle „prapůvod“ vseho.
  Přeci musí být jasné že až prekoname COVID-19 celé tohle se může rozjet příští rok znovu. A možná to bude ještě něco horšího.

  https://www.news.com.au/lifestyle/health/health-problems/coronavirus-chinese-wet-markets-still-operation-despite-covid19/news-story/104a81601ff7b94fec6dae3e158ad0a1

  Děkuji
  Petr

 4. Přesně tak, mamon platí daně, které budou vyšší jak zisk… Ekonomie ta hyenisticka paveda, která hlásá zisk za každou cenu dostala společenství lidi tam, kde zrovna jsme… Říká se že risk je zisk… Jak se lidstvo mylilo…

 5. Martino, děláte to dobře, dobrý projekt, který se pohybuje po nadčasové rovině. Jednou v životě jste mě taky pochválila, nyní chválím já Vás. Jo jo, dobrý. Ri

 6. Myslím, že pan Bárta, kterého si velmi vážím,přehodnotí i tu „myšlenku EU“, ke které se ještě hlásí. Děkuji, skvělý rozhovor s chytrými lidmi!

 7. Prosím, nemluvte o represích. Represe je útisk, potlačování vždy s příměsí násilí. Tohle jsou omezení. Není tu opravdu stanné právo. Prosím, používejte správná slova. Děkuji.

 8. Jsou to moudrá slova, která budí naději v rekultivaci lidství. Doufejme, že k ní dospějí lidé nejen u nás, ale v globálu a že varování před apokalypsou tisíci nevinnými oběťmi nebude zbytečné.

 9. Naprosto souhlasím, ale: je jasné, že EU nefunguje, jak bychom čekali a potřebovali. Jen si myslím, že bychom neměli totálně opouštět základní ideu, proč jsme ji nechali vzniknout. ALE MĚLI BYCHOM VYMYSLET LEPŠÍ, ŽIVOTASCHOPNĚJŠÍ, ROZUMNĚJŠÍ !

Napsat komentář