Zpět

Oscaři od desíti k pěti

Text 28.4.2021

Pamatuji dobu – a není to tak dávno – kdy večer udělování cen – sošek Oscarů – za nejlepší díla a výkony filmového průmyslu, byl jedním z nejsledovanějších televizních večerů v roce. Na letošních cenách kvůli covidovým omezením, která jsou v Kalifornii dost drastická, chyběl večeru tradiční úvod, kdy po červeném koberci přicházely do sálu slavné filmové hvězdy provázené kulometnou palbou blesků fotoaparátů paparazziů společenských a módních časopisů. Uličku vždy lemovaly kamery všech hlavních i místních televizních společností a komentátoři se předháněli v v odhadování vítězů. Nominované filmy byly známé a většinou přinesly i podstatný finanční zisk. Jenže časy se mění. Za progresivistické vlády Baracka Obamy se změnila kritéria výběru. Přestala rozhodovat „populistická“ oblíbenost u diváků, a začala se prosazovat ideologická cesta k lepším zítřkům. Čím dále tím více byly nominovány filmy, na něž kromě kritiků nikdo nechodil. Projevilo se to i na sledovanosti oscarových večerů, která bývala okolo 50 milionů diváků. V roce 2018 poprvé klesla pod 30 milionů. A letos, skoro škoda mluvit – sledovanost 9,6 milionu diváků. Pro komerční průmysl, jakým zábava a umění jsou, je to katastrofa, ale zdá se, že Hollywood, který se během posledního desetiletí napakoval miliardami dolarů, to tak nevidí. Ještě chvíli mu prostředky na to, aby financoval filmy, na které nikdo nechodí, vydrží. Žádné „umění” nemá bez publika smysl. Z tohoto úhlu pohledu se z Hollywoodu stala tvůrčí poušť.

Všechny příspěvky s Dušan Neumann

Diskuze:

  1. Jen jestli to nebude tím, že Hollywood poslední dobou produkuje „umění“, které nemá lidem co říci. Já tedy alespoň sleduji, že je stále méně nových filmů z jejich produkce, které by mě zaujaly. Filmy, které mě mohou něčím poučit, naplnit, přimět k zamyšlení je jako šafránu a to může být ten důvod, proč rozdávání nějakých sošek zajímá čím dál méně lidí.

  2. Doby, kdy Oscary získávaly filmy, které za něco stály a dalo se na ně s radostí podívat, jsou zřejmě nenávratně pryč (doufejme, že jen pro několik příštích let/desetiletí).

  3. Poslední předávání Oskarů, na které jsem se díval, bylo v roce 2016. Tehdy přišel na pódium moderátor Chris Rock, začal na diváky řvát, že jsou všichni rasisti, a oni mu za to tleskali. Řekl jsem si, že na to se dívat nemusím.

  4. Ale Hollywood byl přece měkkou silou USA – a teď si ho takhle zazdili….. čím myslí organizátoři ? Hlavou to nebude… asi tím proslulým kolenem….

Napsat komentář