Zpět

Armenske harakiri v přimem přenosu

Text 4.10.2023

Je to zvlaštni, když člověk těsně ze sousedstvi sleduje, jak maly křesťansky narod robi harakiri, vzdava se uzemi, na kerem po tisice let žili jeho předci a provadi genocidu vlastniho naroda.

Etnycka čistka křesťanskych Armenu žijicich v oblasti Nahorniho Karabacha proběhla během několika dnu, kdy se drtiva většina ze 120 tisic obyvatel po měsični valce v roce 2021, devitiměsični blokadě a hladověni rozhodla opustit mista, kde se narodili, sve domovy, byty, pozemky, hřbitovy předku, křesťanske pamatky i podnikani.

Sbalili vše, co se dalo naložit do auta a ve trojstupu zaplnili jedinu, bezmala stokilometrovu unikovu cestu přes lačinsky koridor. Z hlavniho města Stěpanakertu se stalo město duchu…

Co temu předchazalo? (podrobna analyza tady) Po přiměři z roku 1994 mezi Azerbajčanem a Armenyju nasledovalo čtvrt stoleti miroveho rozvoja oblasti (mimo pravidelne přestřelky na linyji dotyku). Zatimco Armeni se spolehali na podepsane přiměři o „řešeni problemu mirovu cestu“ a drželi se v zakopanych linyjach, čimž se připravovali na valku, keru už znali, Azerbajdžan vsadil na moderni zbraně.

Když v roce 2018 nastupil na trun premier Pašiňan, možna se ještě dalo cosik robit. Misto teho (jak piše chorvatsky web v textu Sorošuv pěšak zničil Armenyju), aby se věnoval blahu své země a jejích občanů, se jeho pozornost soustředila na nejednoznačné geopolitické hry. Pokusil se sedět na dvou židlích,“ udržoval vágní spojenectví s několika hlavními mocnostmi a lidmi, jako je George Soros.

Misto teho, aby reagoval na nakupy modernich zbrani Azerbajčanem (obzvlaště tureckych dronu), kdy mu muselo byt jasne, že nebudu použite proti severni ani jižni regionalni mocnosti Rusku a Iranu, ale pravě proti Armenii/Karabachu, věnoval se zlepšovani vztahu s USA a podkopavani vztahu s Ruskem.

Trest v podobě měsični valky Azerbajčanu proti karabašskemu uzemi byl kruty. Karabašska armada nebyla schopna čelit moderni valce a kromě bezmala 7 tisic mrtvych mladych synku přišel Karabach o kličova uzemi. Nebyt ruskeho tlaku na podpis přiměři a nasazeni mirovych sil na pět roku, tak by Karabach byl obsazeny cely už na podzim 2020.

Bylo jasne, že situace nevydrži celych pět roku. Pašiňan ovšem pokračoval v demontaži vztahu s Ruskem. Před měsicem označil orientaci na Rusko jako strategicku chybu, provedl společne cvičeni s USA a oznamil, že bude ratyfikovat Řimsky status, což znamena podřizeni se Mezinarodnimu trestnimu soudu, kery před časem vydal zatykač na Putina.

Za teto situace pochopili Azeři, že maju jedinečnu přiležitost. Baku oznamilo Rusum kratce před utokem zahajeni „protiteroristycke operace“, ti se stahli z ohroženych mist a během jedneho dňa, kdy byla prolomena obrana a karabašske sily ztratily přes 200 synku, Jerevan/Stěpanakert kapituloval.

Ozbrojene sily Karabachu předaly nepřiteli přes 50 milionu kusu munyce, 79 obrněnych vozidel, 96  dělostřeleckych zbrani a minometu, 93 jednotek automobilov techniky, 113 jednotek techniky protivzdušne obrany a vic jak 7 tisic jednotek ručnich palnych zbrani.

To je tak, když si kdosik mysli, že može sedět na dvuch židlach. Vysledkem je karabašska katastrofa a exodus všeckych obyvatel, keři po obsazeni uzemi po valce z roku 2020 tušili, co by je čekalo.

Jestli si ovšem kdosik mysli, že tym zaležitost konči, obavam se, že je na omylu. V podminkach přiměři je aji zpřistupněni korydoru mezi Nachičevanem a Azerbajčanem, pro kery Azeři zrobi cokoliv. To znamena, že Armeni přidu o společnu hranicu s Iranem. Može to byt otazka dnu, kdy k temu dojde. V tomto korydoru pak dojde ke znovuzprovozněni strategicke železnice, kera kdysik vedla z Turecka přes Nachičevan, Armenyji, Azerbajčan ke Kaspickemu mořu. Tym se odevře obrovska obchodni cesta z Povolži ke Středozemnimu mořu. Je jasne, že kličovi hrači Rusko, Turecko ani Iran nebudu protestovat.

A pro naše slavne humanytni bojovniky je to přiliš daleko. Nebo vubec nevi, kaj to je. Nebo ještě nedostali instrukce. Až je ale dostanu, bude pro Karabach i Armenyju pozdě. Tak se robi etnycke čistky.

Ladik Větvička, hlasatel Radia Universum, Jerevan

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

 1. Přeloženo do češtiny: Národy, které Rusko považuje za svou „sféru vlivu“, musí už navěky lízat Rusovi řiť, jinak dopadnopu blbě.
  Tak jsi to myslel, „zlaty slaviku“, že?

  1. Přeloženo z cimrmanovštiny: ano blbě dopadnou s úplně novými prý kamarády, které totiž neznají, jen dle svých vlastních představ … a ty jsou co jim kamarádi … o sobě právě namluví?

  2. Nemusí, mohou lízat řiť Amíkům, jestli si myslí, ze si tím polepší.
   Středoevropským zemím se to před 20 lety víceméně povedlo. Jenže doba se změnila. Rusko uz není ta troska jako v devadesátkách a USA už nejsou tim hegemonem jako v devadesátkách. A EU už není tím rájem a ekonomickým tahounem.
   Takže otázka zní: zachoval se Pašijan moudře? Nejspíš ne, když odevzdal ⅛ území a ma na krku statisíce uprchlíků. A druhá otázka: pomohou mu Amíci? Odpověď: 🤦😂

 2. Armenie čelí již druhému exodu, pred 110lety tomu tureckému. Dnes opouští sve tisicilete domovy. Křesťanská enkláva, za mlčení a slepoty světa, zaniká. Kdo bude dalším na řadě, samotná Armenie, či Gruzie ? Dlouhodobě je jejich posice uprostred tohoto jim nepratelskeho sveta neudržitelná….

  1. Prosím neplést si Arménii a Karabach. Arménie sama uznala že Karabach je azerbajdžánský. Arménie exodu nečelí. Karabaští Arméni se podle toho také měli a zavčas přece začít chovat, myslím jejich politici. Měli spolupracovat s Azerbajdžánem na integraci a když jsou součástí Azerbajdžánu. A nepleť do toho případně náboženství. Což takhle si zpětně nastudovat případ Srbská Krajina? Uvádí se, že Chorvati (katoličtí křesťané) vyhnali 250 tisíc Srbů (pravoslavní křesťané) a za také prý naší podpory, resp. podpory našich nových kamarádů po roce 1989. To je dvojnásobek toho, o co jde v Karabachu. Uvádí se, že potom se zpět vrátilo asi 40 tisíc Srbů. Tak podobně se třeba za čas vrátí někteří Arméni? Z Arménie do Karabachu? Navíc, nedělám si iluze, ale podle toho co se píše, tak Arménie je hospodářsky na tom nedobře. Pokud tam neobjeví velké zásoby lithia atp. tak se to nezlepší. Ruská azbuka píše, že v Ruské federaci je více Arménů než v Arménii. Asi to má nějaký i ekonomický důvod, že? Proti tomu Azerbajdžán je daleko bohatší. Takže teoreticky má prašule i na integraci Arménů. Také ber v potaz, že ten Azerbajdžán dostal prý zbraně i od Izraele a lze předpokládat, že Izrael dobře věděl proč se v Azerbajdžánu zbrojí. A Izraeli se přece, v našich končinách a co prý je dobré a nebo špatné, tak přece neodmlouvá! 🙂

 3. Tak jasně no. Rusové si při prvnim zafoukání svůj memepokus o východní vojenskou alianci rozšlápli proto, že je urazil Pašinjan se svýma nejednoznačnýma postojeme. S tim, že teď na Ukrajině nevědí, kde jim hlava stojí, to nejspíš nebude mít nic společnýho.
  …s tim, že ty Azeři nakoupili přesně tu výzbroj, od který na tý Ukrajině dostávaj bídu, určitě taky ne…

  1. Vždy je užitečné nejen formulovat svůj postoj na základě faktů, ale také na základě schopnosti vidět les a stromy. Komentáře vedené ideologickými pozicemi a emocemi nejsou komplementární k tomuto webu a je lepší je přenechat falešným médiím mechanismu propagandy.

 4. V Arménii se nachází největší americká ambasáda na celém světě – více než tisíc lidí včetně námořní pěchoty. Nedávné události vysvětlují tuto zdánlivě groteskní disproporci: od uznání Karabachu jako Ázerbájdžánu na schůzce v Praze až po probíhající události, které vedou k americké taktice neutralizace dalšího segmentu čínské obchodní cesty a umístění americké vojenské základny poblíž Ruska. a Írán. To vše může potenciálně vyvrcholit likvidací Arménie, protože ani Rusko, ani Írán a Turecko nedovolí americkou vojenskou přítomnost v oblasti. A je třeba mít na paměti, že ruská armáda je již v Arménii na základě dohody mezi Arménií a Ruskem – je pochybné, že bude povolen Majdan v Jerevanu.

  1. Vypadá to tak. Z Arménie aby bylo takové budoucí Kosovo, že? Ostatně v Kosovu a jak tak koukám asi 2 milióny lidí a v Arménii podobně také jen 3 milióny: o takové trpaslíky vůbec podstatou nejde. Jde o to území. Kde leží. Okázalý nyní exodus z Karabachu do Arménie a jako možná součást scénáře? Pocit vybičovaného ohrožení Arménů tu americkou základnu rád totiž zdůvodní. Když, manipulativně, se vykřikuje to že Rusko prý selhalo? Přitom lítost si Arménie dle mne nezasluhuje: v ještě nedávné době a kdy Arménie měla navrch, tedy bylo obsazeno i to další azerbajdžánské území a jako nárazníkoví zóna, tak právě sama Arménie měla přece navrhnout Azerbajdžánu vzájemně korektní mírovou smlouvu (urovnání) a zaměřenou do budoucna. V ruské azbuce a tam dle komentářů bylo lze se dočíst, že ze strany Ruska to bylo Arménii opakovaně doporučováno. Celý ten spektákl, který nyní probíhá a zmarněné životy a majetky , tak se mohlo ušetřit!

   1. Další fází bude bitva Ázerbájdžánu s Arménií o znovuzískání kontroly nad průsmykem Salavat, který spojuje dvě části Ázerbájdžánu. Myslím, že Francouzi, Američané a Brusel se pokusí zasahovat do „mírového řešení krize“ a natrvalo strkat nos do Arménie. Arménští lidé jsou pro tuto hru irelevantní. Alijev z Ázerbájdžánu si uvědomoval situaci, a proto již odmítl jet do Španělska, aby se zúčastnil schůzky, která zahrnuje Arménii a západní hráče. Turecko podporuje Alieva. Očekávám, že nějaká rozhodná opatření Moskvy v Arménii spolu s Tureckem a Íránem vytvoří precedens pro Kazachstán a Gruzii, že už nebudou žádné oranžové revoluce Sorose a Washingtonu.

  2. Turecko nedovolí americkou vojenskou přítomnost v oblasti?
   To myslíte stejný Turecko, který má někdy od padesátých let na svym území americký jaderný zbraně, nebo je tam někde ještě nějaký druhý?

   1. To samé Turecko, které plivalo na Američany a kupovalo ruské systémy protiraketové obrany, i když z toho Washington šílel: jak to, že náš vazal NATO kupuje od našeho nepřítele a ne od nás, i když jsme si objednali jinak?
    Totéž Turecko, které zničilo americký pokus o operaci změny režimu proti Erdoganovi. A Turecko se etablovalo jako jeden z hlavních uzlů plynu pro Evropu.
    A totéž Turecko, kterému se daří obnovit roli, na kterou má právo jako jedna z mála evropských zemí s nejen velmi silnou armádou, ale také se smyslem pro suverenitu a dobře definovanými národními zájmy (například na rozdíl od této země).

 5. Jsem zvědavý, co bude následovat, když se nyní Pašinjan zcela podrobil zájmům USA a de facto Putinovi vyhlásil válku.
  Myslím tím, zda to nevyvolá ještě nějaké krveprolití v Arménii, pokud budou Arméni chtít Pašinjana svrhnout.
  Jinak, velkou karmu za perfektně zpracovaný článek a logickou úvahu.

 6. Petr: no tááák, co utrpení Azerů? To že je někde prý křesťanské etnikum ještě nezaručuje jeho patent na dobro! Ještě si dobře pamatuji jak i u nás, pravda velice zřídka, byly ukázány prázdné, rozpadající se azerské vesnice. Vedle právě toho Karabachu. Takže by bylo dobré nyní nehovořit o utrpení Arménů ale také o jejich černém svědomí! Nyní a když Azeři mají právě navrch, tak mají Karabaští obavy z toho že je čeká odplata? Utíkají před nožnou odplatou? A ze svého vlastního rozhodnutí! Přitom, když se podívám do mapy, tak opravdu nevím proč se nešlo a včas opravdu dohodnout na těch dvou koridorech, z Arménie do Karabachu a Azeři směr Nachičevan plus nějaká forma autonomie pro Karabach v Azerbajdžánu. Že prý se neměřilo stejným metrem pro Karabach a pro Nachičevan? No ale Nachičevan má tu populaci větší a tak, aby Nachičevan byl autonomie v Arménii, se nedivím že se to nelíbilo. Ty rádoby teď plačky za Karabach a vůbec za Arménii mně připadají: jako hóóódně falešný pětník!

 7. Je radost, Ladik, vás číst a ještě větší je radost vás vidět a slyšet tady, na svobodném Rádiu Universum. Škoda že vás z Idnes vykopli tak pozdě, vaší tvorbu si opravdu nezasloužili.

  Na druhou stranu číst o Arménii už taková radost není. Holt když je blbé vedení, trpí celý stát. To se nám Čechům stát nemůž… vlastně, počkejte…

 8. Já to interpretuju(možná zvrhle) tak, že Azerbajdžán obnovuje kontrolu nad svým územím, jak je namalované na mapě(údajně univerzálním zloduchem Stalinem). Že v Karabachu převažovalo(teď už ne) arménské křesťanské etnikum, které se nechce mísit s muslimskými Azery(a naopak) má mnoho historicko-kulturních souvislostí. A teď do toho vlítne ten náš „svět podle pravidel, přes která nejede vlak“. Použiju analogii se situací na Ukrajině a rozkrývají se mi až překvapivé analogie, kdy osoby a obsazení v tomto kusu jsou rozděleny takto :
  Azerbajdžán = Ukrajina
  Náhorní Karabach = Krym(alternuje Donbas)
  Arménie = Rusko(zde již vykastrované po výprasku na Ukrajině)
  Turecko = Evropská unie
  Pašinjan = Putin(taky po kastraci provedené USA)
  Tak nevím, jestli se tomu mám smát, spíš mi to přijde blbé a k pláči…

Napsat komentář