Zpět

Bude nám beze zbraní i policie snad lépe?

Text 17.6.2020

Násilné pouliční nepokoje v posledním týdnu doslova otřásly Spojenými státy. Nyní ani tak neprobírejme jejich příčinu, tedy ono úmrtí George Floyda. Ani to, zda to byla skutečně příčina všeho, co se pak událo. Neb nosit domů nakradené televize a boty, anebo zapalovat auta, pošty či dokonce kostely, není skutečně protestem. Natož protestováním údajně dle některých médií oprávněným, přiměřeným – a dokonce jak neuvěřitelně zaznělo – prý „veskrze pokojným“. V tom, že to tak není, se snad slušní lidé shodnou, ať mají politický či jiný názor jakýkoliv.

Zajímavé je ale především jedno, tedy že spíše mnoha lidem, médiím a dokonce politikům vadí to, co tam v USA zmíněnému rabování, vykrádání majetků a žhářským útokům stojí v cestě. Jednak to jsou (legálně) ozbrojení občané, kteří se svými soukromými zbraněmi střeží své majetky. A za druhé to jsou, pro člověka rozhodně překvapivě, policejní složky.

Prostě, zbraně by se měly občanům sebrat. Tedy je odzbrojit, zbraně vyvlastnit a vykoupit – jak bylo dokonce napsáno (v originále Disarm, Defund, Divest) na jednom transparentu na nedávné pražské (díky bohu pokojné) demonstraci Black Lives Matter. Takže míněno vlastně odzbrojit ty, kteří v situaci, kdy se pomoci policie nikdo nedovolá, mohou se svou privátní zbraní jako jediní bránit své domy či obchody – či v nejzoufalejší situaci před rozzuřeným davem chránit bezpečí své i svých nejbližších.

A policie? Ta, když už se jí asi nepovedlo v amerických ulicích zapálit a zničit dost aut, by se nyní měla taktéž zakázat. Což bohužel už nevykřikují, a po tom, už jen nějací zhulení neomaxističtí levičáci anebo tradičně protipolicejně ladění anarchisté z Antify – ale světe, věř či ne, hlásají už i někteří politici. Zatímco někteří volají pro oslabení místních policejních složek, jiní prosazují jejich úplné rozpuštění. Zbytečně prý černochy a další etnické menšiny děsí.

Rada města Minneapolis kupříkladu na setkání s protestujícími vyjádřila úmysl rozpustit policejní složky a namísto toho by rádi vytvořili „alternativní model komunitní bezpečnosti“. Tedy, že by prý měli pořádek ve městě nastolit dostupní psychoterapeuti, sociální pracovníci a obhájci obětí trestné činnosti. Na to, jak by bylo v případě oslabení nebo rozpuštění policie před kriminalitou chráněno obyvatelstvo, politici zatím neodpověděli.

Protože co asi nastane? Potom, co běžní lidé už nebudou třeba mít zbraně a policii nahradí oni zmínění „sociální pracovníci“. Snad klid a mír? No tomu nevěří snad ani ti s nejnižší mírou inteligence. Vždy když člověk slyší o podobném, napadne jej známé cui bono? Tedy „komu ku prospěchu“? No slušným lidem určitě ne. Jen asi tak kriminálníkům či revolucionářům všeho druhu…

Člověku se pak žel neodbytně vybaví to, čemu se kdysi jen shovívavě usmíval. Tedy divoké teorii o spuštění světového chaosu, vyvolané rasové válce a vzniku následného „nového řádu“. No jen doufejme, že tehdy proroci zmíněného apokalyptického plánu neměli pravdu. Protože není asi lepší způsob, jak takové plány uskutečnit, než těmi současnými kroky, které asi s hrůzou všichni nyní sledujeme. Protože pokud někteří z dotyčných věštců a prognostiků měli pravdu, nečekají nás, ani naše potomky příliš radostné časy…

Všechny příspěvky s Pavel Černý

Diskuze:

Napsat komentář