Zpět

Zatím za názory jen vyhazov. Půjde se do uranových dolů?

Text 18.11.2021

Tak si představte, Gilliam z legendárních Monty Pythonů nuceně končí v divadle. Prostě v divadle oznámili, že se dohodli s producenty na zrušení jeho představení Into the Woods, které bylo plánováno na jaro 2022. Co se tedy vlastně stalo?

Osmdesátiletý Terry Gilliam měl podle kritiků nesprávné názory na MeToo, práva translidí a diverzitu. V minulosti například řekl, že hnutí MeToo je „hon na čarodějnice“ a že ublížilo i slušným lidem. Režisér také upozornil na současnou mediální vlnu nenávisti proti heterosexuálním bělochům. Uvedl, že už je unaven tím, jak jsou „bílí muži obviňováni ze všeho, co je na světě špatné“. Dále se dotyčný zastal afroamerického komika Davida Chappella, který byl nedávno obviňován některými aktivisty z používání transfobních vtipů. Když totiž člověk tohle čte, úplně si vybaví tu dobu, kdy u nás podobně vyhazovali lidi z práce. Ne za neschopnost či že tam někdo něco ukradl, ale třeba jen za špatný třídní původ, odlišné politické názory, anebo i za to, že dotyčný nasazoval život za války proti hitlerovskému Německu ve stíhačce, ale holt „na špatné“, tj. západní straně. Už tehdy si taktéž revoluční výbory, složené z politicky angažovaných zaměstnanců, přesně jako zde, vymínily propouštění takovýchto „závadových“ kolegů. Z firem, úřadů, podniků, ministerstev, ale taktéž i z divadel a od filmu…

Vlastně v 50. letech, podobně jako zde, stačil pro likvidaci někoho i pouhý vtípek. O Sovětském svazu, nebo peprnější narážka na socialistické poměry, či slibované „světlé zítřky“. Dnes stejně jako kdysi může znamenat kariérní konec, jak vidno, méně vhodná poznámka o transgenderu, LGBT, MeeToo, multikultuře či snad i klimatu. Koneckonců tento známý komik vlastně ještě může být rád, že neskončí, jako mnozí v těch revolučních dobách, u lopaty, v kotelně anebo dokonce v uranových dolech, že? Ale třeba to ještě přijde…

Všechny příspěvky s Pavel Černý

Diskuze:

 1. Proč se stydíte napsat „černošského komika“?

  Ten komik žije někde v Africe i Americe zároveň, takže je to „afroameričan“?

  Když běloch uteče z JAR před represemi do USA, tak to bude formálně také afroameričan, protože se stane Američanem afrického původu.

  Kritizovat něco, a zároveň používat politicko-korektní výrazy – to si s prominutím raději žádné glosy nepište. Nemáte odvahu ani na nefalšovaný vlastní názor nevyšperkovaný nesmysly, které kritizujete.

 2. Vážím si všech rozumně uvažujících a za pravdu či právo bojujících lidí. Těch, co to myslí s naší zemí skutečně dobře a neslouží cizáckým zájmům. O to více mě mrzí, když vidím tuto urputnou snahu rozvázat tento pomyslný uzel od prostředka. A né a né zatáhnout za ten správný konec. Přitom vše má stále stejného společného jmenovatele. Jsou to další, skrze média, neziskovky, instituce apod, vypouštěné viry, které mají za úkol rozložit právo, logiku myšlení, jistoty i hrdost člověka. Jak jinak by se světovým elitám podařilo nastolit totalitní režim alá Čína?! Dělají to chytře a krok za krokem jim to vychází jen proto, že většina lidí reaguje hloupě! A alternativní média oslovují stále tu samou, minoritní skupinu lidí…bohužel.. Rici

 3. Krásný komentář od pana Richarda Pecha – i přes neskutečnou vážnost situace jsem se jeho teorii kulatosti země ověřené „metodou postupujících marxistů“ upřímně od srdce zasmál :).

 4. Považujme to za další důkaz o kulatosti země..
  Vyhnali jsme marxistické totalitáře na východ, a oni se k nám vrací ze západu, když zatím obešli celý svět..
  Na teorii koloběhu elit od Vilfreda Pareta je nadějné to, že by se snad naše děti mohly dožít konzervativní kontrarevoluce.
  Ale budeme pro to muset něco udělat, protože to nikdo jiný za nás neudělá 😀

 5. Jan Keller v nedávném rozhovoru upozornil na teorii koloběhu elit Vilfreda Pareta, publikované v roce 1916 v Traktátu obecné sociologie. V něm popisuje strategie skupin ucházejících se o moc a postavení elity, která v průběhu dějin zůstává neměnná.
  Disentní skupiny, požadují toleranci a svobody pro svoji nepočetnou sektu a postupně na sebe nabalují následovníky. Pokud se jim podaří stát se majoritní silou společnosti, mění se z utlačovaných v utlačovatele. Užitečnost jejich bývalého disidentství mizí a narůstají škody páchané novým ortodoxním myšlením.

Napsat komentář