Zpět

Na některé infekce se umírá mnohem více, než na koronavirus, a vůbec se o nich nemluví

Text 9.3.202030 min Přehrát

Opět vás vítáme u dalšího aktuálního rozhovoru k nejnovějšímu dění. Dnešním tématem je koronavirus, který je bezkonkurenčně nejčastějším námětem debat v posledních dnech a týdnech. Hostem k tomuto tématu je primářka mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a primářka Antibiotického centra, paní Václava Adámková.

Paní primářka Adámková v rozhovoru mimo jiné říká:

 • Téma (koronavirus) si zaslouží pozornost, ale nikoli paniku. Protože panika ve své podstatě oslabuje člověka a ztrácí se racionální náhled na situaci – a možná se pak mohou přehlédnout věci, které jsou významně důležité.
 • Pozornost (v tématu koronavirus) se soustřeďuje na politické aspekty, které s tím tak úplně nesouvisí.
 • Pravda není senzační. A lidstvo vždycky chce nějakou senzaci. Ta ale v pravdivých slovech, objektivních informacích, nikdy není. Ty jsou buď strašné, nebo jsou dobré, ale nejsou senzační.
 • Různé koronaviry vyvolávají až 18 procent respiračních infekcí a nikdo o tom nehovoří. Koronavirové infekce tady vždy byly, jsou a budou.
 • Tento koronavirus není o moc jiný.  Když se na to podíváme ze zdravotního hlediska podle charakteru infekcí, které vyvolává, těch klinických příznaků – nejčastěji to jsou mírné příznaky infekcí horních cest dýchacích.
 • Horší průběhy, závažné průběhy (nemoci) nebo úmrtí, která jsou popisovány při nákaze tímto virem, odpovídají biologii toho viru, protože i na běžné koronaviry, o kterých jsem hovořila, že se běžně vyskytují v populaci, může oslabený jedinec zemřít.
 • Nevím, jestli se tím má ukázat, jak je lidstvo manipulovatelné – zdá se, že evidentně ano – a možná je to jen cesta, jak s lidstvem manipulovat, když se vypustí nějaké informace do sociálních médií, v jak krátké době je schopno změnit chování ekonomik světa, lidského vnímání… to je na tom zarážející.
 • Jsou infekce, na které se umírá v daleko větší míře, a vůbec se o nich nehovoří. Takže z mého pohledu v tuto chvíli je tedy dopad (současného koronaviru) spíše ekonomický.
 • Ze současného koronaviru mám respekt jako z každého viru, ale upřímně řečeno, z chřipkového viru mám daleko větší obavu.
 • Co se týká koronaviru, nemám pocit, že by to byla nějaká metla lidstva.

(Rozhovor byl natočen ve čtvrtek 5. 3. 2020)

Všechny příspěvky s Václava Adámková

Diskuze:

 1. Nevazena pani doktorko, vratte diplom. Ja osobne bych si od vas nenechala predepsat ani mast na kuri oko. Doufam, ze vas nadrizeny tyto vase MOUDRE ROZHOVORY oceni tim, ze dostanete vypoved pro ztratu duvery. Jste hloupa, arogantni a namyslena. Jedine co nejste – odbornice na svem miste, To jak si protirecite – v ramci nekolika malo dni je opravdu na povazenou.

 2. Paní Václavě by měli odebrac lékařskou licenci, když říká, navíc veřejnosti, že by jako tisíce nezodpovědných spoluobčanů také do severní Itálie na lyžovačku jela, ikdyž by byly zprávy a doporučení vlády, aby se tam nejezdilo.

 3. Tak rádoby chytrá Václava zase mimo mísu, když chválila šéfa mezinárodní konference intenzivní medicíny v Bruselu, že „panice“ nazdory potvrdil, že se bude konat. Nu, už ji také odvolali a přeložili na 15. až 18. září ˇviz ISICEM)

 4. Zajímalo bymě proč neumírají na tento vírus hromadně lidé v úprchlíckých táborech,je tam velká koncentrace lidí,špatné hygienické podmínky a lékařská péče a ono nic.Žeby snížená imunita populace vlivem hygieny?

 5. říkám sice od začátku skoro to samé, ale mám jednu výhradu. četl jsem článek o studii a slovech číňanů a údajně tento virus:
  a) je jiný, dokonce tam našli zmutovaný gen podobný viru hiv
  b) je rezistentní na mutace, takže jentak asi sám nezmizí
  c) že se na buňky dvojtou vazbou, takže je těžší se ho zbavit, respektive je tu velké riziko recidivy
  d) a to je moje hlavní výtka: jeho nebezpečí spočívá v tom, že velmi rychle napadá dolní (!) části plic a po komplikacích umírají lidé na udušení

 6. Nemoci byli vždy a vždy budou. Já když to poslouchám tak větší metla lidstva jsou sociální sítě a šíření samých negativních informací. A nejvíce mne štve zloba v lidech, jeden ukazuje na druhého a odsuzují skoro za nic. Lidi vzpamatuje se. Kdyby to zabilo polovinu nakažených tak pak by to problém byl.

 7. Na rozhovoru je zajímavá jedna věc. Ani samotná inteligence či znalosti neznamenají, že člověk má schopnost širšího rozhledu a domýšlení důsledků. Je to bohužel následek faktu, že se vychovávají jednostranně a úzce specializovaní odborníci. Hlášky obsahující „v tuto chvíli“ právě naznačují omezenou schopnost předvídat. Na konci dne dělají lepší rozhodnutí lidé s širším rozhledem, než specializovaní odborníci.

 8. Největší odborníci na koronaviry v dnešní době Hrušínský a Adámková. Ale tak VFN zaměstnává další odborníky – třeba na 2. interně odmítačku očkování.

 9. Díky paní doktorko. Z těch negativnich komentářů si nedělejte těžkou hlavu. Udělala jste dobrou věc . Oslovila jste neodbornou veřejnost zklidňujícím článkem. A to je myslím velice rozumné. Stres přeci snížuje obranyschopnost?! Nebo snad ne? Nevím. Jsem zástupcem laické veřejnosti. A navíc . Jsem v ohrožené skupině.OP

 10. Tenhle rozhovor bude zrát jako víno. Jen paní primářka možná nebude úplně happy že internet nezapomíná…

 11. Paní primářko, děkuji za skvělý rozhovor. Konečně hlas odborníka, který dokáže pojmenovat věci a děje pravými jmény. Včetně statistických údajů a odborných medicinských souvislostí.
  Panika vyvolávaná a podporovaná médii a politiky není dobrá.

 12. SARS-n Cov19 se myslím od virů chřipky podstatě liší svojí odolností ve vnějším prostředí, zřejmě i způsobem proniknout do buněk, obejitím humoralni i buněčné imunity, dlouhodobé přetrvání v hostiteli, nosičství možná podobné jako HIV ?.? , u koronavirů zvířat (kočky, hlodavci) běžné. Mluvit lze i o nedozírných následcích ekonomických pro Evropu, ovšem uzavření celé EU jako v Itálii by mělo i pozitivní efekt. Řešení naší vlády oceňují.

 13. Myslim si ze pani primarka videla veci o kterych se vam ani nezda takze hlupakem jste asi jako ta husa co se ozyva noo skoda slov na vas

 14. V dnesni dobe se umele prodluzuje zivot lidem na luzku.Zivot se prodluzuje,ale zivot ,,ve zdravi,,se zkracuje.Lide si uz neuzivaji duchod,protoze jsou znacne nemocni,vetsinou nemocemi co si zpusobi sami.Je to hnusne,ale i priroda si udela sama selekci slabych kusu.Kdyz jde do tuheho,kazdy se boji o svuj zivot.Vir se rozsiri,to je jasne a nemocnice nemaji dostatek ventilatoru,natoz personalu.Sama tam pracuji,mam 4leteho syna a az mi ho odmitnou vzit do skolky,budu 14 dni doma.O jednu sestru min,a takhle nas je v praci asi 10.Zavrit lidi do karanteny je fajn,ale kdo pak bude pracovat v oborech co jsou zivotne nutne?

 15. Obávám se, že paní doktorka bude ještě svých slov litovat a tohle video ji bude ještě hodně mrzet. Jsme přesně 3 týdny za Itálii, kde zdravotní systém díky koronaviru aktuálně kolabuje a nejde tu lavinu zastavit jinak, než že všichni zůstanou doma, aby se vir nemohl šířit. Problém je bezpříznaková inkubační doba, která nahrává exponencialnímu růstu počtu nemocných, nulová imunita na nový vir, bezohlednost lidí daná i podobnými nešťastnými vyjádřeními autorit, že to je jen chřipka. 10% nakažených potřebuje zdravotní pomoc a to klidně na 3-4 týdny, na to aby se vyléčili nebo zemřeli a díky dlouhé blokaci lůžka se systém při rychlém nárůstu v případě nedostatečných protiepidemických opatření brzy zahltí, což v situaci, kdy už nyní máme problém s nedostatkem personálu může vygradovat v apokalypsu zdravotnického systému. Obávám se, že pokud EU nebude mít odvahu zavřít na měsíc schengen a nenastane hromadná karanténa jako v Itálii po celé Evropě, budeme s tím bojovat měsíce s nedohlednými následky. Protože, jakmile se budou řešit morální dilematu typu, komu intenzivní péči ještě poskytnout a komu ne, pak teprv nastane panika a veškerá racionalita, která jediná nás z toho mohla a pořád ještě může dostat při odpovědné politice a komunikaci s relativně nízkými ztráty, půjde stranou a má to potenciál ohrozit základy celé naší kultůry a společnosti. Když vidím to suverénní vystupování paní doktorky, myslím, že ani poté se ale nechytne za nos, vždyť i na chřipku se přeci umírá…

 16. Myslím, že základní problém je v směšování dvou témat. Objektivní nebezpečnost viru, kontra subjektivní zpracování informací davem. Komplikace v zásobování nemusí vzniknout proto, že je vir nadmíru nebezpečný, ale proto, že tomu rozhodná část populace uvěří. Jinak, děkuji za informace a váš web.

 17. Myslím, že s paní primářkou souhlasím. Denně umírá na infekční onemocnění tolik lidí, že se nám o tom ani nezdá. Od začátku roku je to přes 2 a půl milionu lidí.

 18. Paní je docela hloupá. Trochu připomíná ten typ lidí, co tvrdí, že něco neexistuje, protože to ještě neviděla.

 19. Bůh domlouvá Smrti, že zase chystá další morovou epidemii a ta mu slíbí, že oběti nepřesáhnou pět tisíc. Po skončení epidemie je hlášeno padesát tisíc. Bůh se tedy ptá, jak je možné, že smrt nesplnila slovo dané Bohu. A Smrt mu odpoví : Ale já jsem slovo dodržela – na mor zemřelo opravdu jenom těch slíbených pět tisíc. Těch dalších čtyřicetpěttisíc zemřelo strachem….

Napsat komentář