Zpět

Dehumanizace

Text 16.10.20233 min Přehrát

Myšlenka, že nepřítel není člověk, je zřejmě stará jako lidstvo. Poté, co Hamás pobil v Izraeli stovky „nevěřících psů“, likvidují nyní Izraelci v Gaze „zvířata“. Dehumanizace, neboli odlidštění, je postup, kterým se neutralizuje pocit viny na zabíjení. Přikázání „nezabiješ“ platí v případech, kdy se jedná o člověka. Zabíjet „nelidi“ se smí. Konec konců již španělští křesťané, dobývající Mexiko, na své výpravy brali domorodce, kterými krmili psy.

Dnes je potíž v tom, že na fotografiích a videích, která si na památku pořizují zabijáci, vypadají oběti jako lidé. Zakrvácení, znetvoření, ale jinak k nerozeznání od člověka. Nestranný pozorovatel, kterému se nedostane vysvětlení, že nejde o lidi, nýbrž o indiány, černochy, muslimy, Židy anebo Rusy, které věšet, střílet, zplynovat či upalovat je žádoucí, může snadno dospět k podezření, že dehumanizováni, odlidštěni jsou ti, kdo v nepříteli nevidí člověka, a tleskají každé další vydařené vraždě či popravě.

Zažehnout nenávist, roztočit bludný kruh násilí, a pak bohatnout na smrti by bylo obtížné, kdyby zlo mělo nouzi o vděčné publikum. Poptávka po zbraních a munici přichází s vlnami dehumanizace, kdy ve společnosti převáží touha zabíjet nad touhou přežít. Právě takové vlny jsme nyní svědky. Při pohledu na video, na kterém člověk zabíjí anebo mučí člověka, dehumanizované publikum řeší, zda je vrahem nepřátelská zrůda, nebo zda se rukou těch našich dostává nepříteli, co mu patří.

Někdy společnost o pud sebezáchovy připraví poroba a beznaděj, jindy dlouhý, nudný mír. V obou případech se ale ti, kteří rezignují na lidskost, stávají terčem nepřátel, kterým přejí smrt, coby nelidé, kterých není škoda. Dehumanizace je mince o dvou stranách. Jakýsi americký politik poradil Izraelcům, aby z Gazy udělali parkoviště. Vychází z přesvědčení, že tam nejsou lidé. Stejný sen měli Ukrajinci ohledně Donbasu, kde rovněž nežili lidé, nýbrž nějací podřadní „russáci“.

Sen dehumanizovaného lidstva o parkovištích není tak nereálný, jak by se lidem, co ještě kde tu zbyli, mohlo zdát. Technické prostředky a všudypřítomná nenávist jsou příslibem, že nakonec vznikne takové klidné, nekonfliktní, globální, celoplanetární parkoviště bez lidí, kterých není škoda.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Prectete si Talmud, pro Zidy jsme dvounoha zvirata i my Cesi. Coz vysvetluje nektera vyjadreni „ceskych“ Zidu jako Pavel Novotny.

  1. Nevim proč to doporučení. Pan Hoffman přece Židy nevynechal (viz hned druhá věta: Poté, co Hamás pobil v Izraeli stovky „nevěřících psů“, likvidují nyní Izraelci v Gaze „zvířata“). Jeho komentář je skvělý, padni komu padni ….

  2. K té dehumenisaci patří i problémi absolutní ignorace jako takové, hlavně ale záměrné a to historické poloupnost událostí, což dokonale platí pro dnešní problem Israel. Hamas, stejně jako válku na Ukrajině, neboť její vlastní počátek je v událostech let 2013-2014 . A Rusko nanepadl žádný stát NATO z oněch 30, ale Slovan Slovana, národy známé vzájemnou neláskou až nenávistí

 2. To, co napsal pan Hoffman je moudré a pravdivé. Platí to i pro nás, kdy naše média mluví o útoku Palestinců jako o vraždění, kdežto o úrocích Izraelců jako o zneškodňování a zametání. Novináři dělají svou špinavou práci a získávají podporu pro Izrael.
  Jde však jen o prostředek, jak si ulehčit to, co chceme udělat a co má nějaké důvody. Je dost lidí, kteří mají problém zabít i kapra, nemluvě o podříznutí zvířete. Není divu že si něco tak odporného jako zabíjení lidí usnadňují.
  Důležité je nedávat lidem důvody k zabíjení jiných lidí. Pokud lidem seberete jejich domov a nedáte jim žádnou perspektivu na změnu k lepšímu, někdo spáchá sebevraždu, někdo živoří na ulici, nebo ve stanu a někdo se rozhodne pomstít. O zem a o domov se vždy bojovalo. Náš případ, kdy jsme složili ruce a čekali až to pomine, nebo za sebe nechali bojovat jiné je ojedinělý. Zabíjení je hnusné, ovšem žít v porobě pod cizí nadvládou není lepší.
  Mám rád hudební festivaly, je mi líto těch lidí, co si přijeli zatancovat a byli postříleni. Ovšem chápu, že Palestinci nebyli nadšeni, když viděli jak úspěšní dobyvatelé tančí a veselí se na jejich ukradené půdě. Izraelská propaganda hraje na city a ukazuje vyhořelá auta s dětskými sedačkami a hračkami, ovšem cílem byla prostě auta, na jihu mají všechna auta kouřová skla na ochranu před silným sluncem a skrz průhledné čelní sklo, dítě sedící vzadu přes přední sedadla nevidíte. Stejně jako když z letadla pustíte bombu. Izraelci po týdnu vedou, palestinských dětí prý zabili již 700.
  Zabitá stařenka přeživši holocaust a jedna z prvních obyvatelů Izraele je z hlediska Palestinců jedním z těch původních zlodějů půdy a zodpovědná za jejich vyhnání a po zásluze potrestána.
  Zabíjení žen, se mi nelíbí, ovšem vzhledem k tomu, že slouží jak v armádě, tak u policie se tomu v boji dá těžko vyhnout. Feministky se dožadovaly rovnoprávnosti a dosáhly ji, tohle je výsledek. Četl jsem rozhovory s ženami, kde se chlubí kolik desítek nepřátel zabily. V Izraeli platí branná povinnost jak pro muže, tak pro ženy. Ty mladší co přežili útok Palestinců dnes se dnes v armádě podílí na jejich zabíjení.
  Palestincům se vyčítá, že zabíjejí i civilisty, ovšem i oni jsou civilisté, armádu nemají a proti vycvičeným a dobře vyzbrojeným vojákům s moderní technikou mají malou šanci.
  Zoufalí lidé, dělají zoufalé věci. I u nás pamatuji případ nějakého důchodce, kterému měli sebrat byt, tak den před tím celý dům podpálil.
  Celá naše společnost je udržována strachem. Z pokut, z vězení, ale když vám znepříjemní život natolik, že jste ochotni jít na smrt, je to osvobozující. Najednou si můžete dělat co chcete a všichni jsou na vás krátcí. A co tito lidé chtějí je pomsta. Tu pan Hoffman nemá rád, ale je to jen touha po spravedlnosti, které se vám nedostalo a tak se snažíte si ji zjednat sami.

 3. Moc díky z vynikající komentář, v pravdě hoffmanovsky moudrý, jemuž by měli pozorně a bedlivě naslouchat právě ti, kteří tak ze zvé zpupnosti, nadřazenosti a pohrdání, předvším však flagrantně nebetyčné pýchy jediné orwellovské pravdy, jež je evidentní v hrdlo lží, nikdy neučiní.

  1. Mrazivá esej Díky i za komentář Asi ještě v osmi letech jsem si myslel, že se perou jen malé děti, které se ještě nedovedou „normálně“ domluvit. Nepamatuji si, kdy jsem pochopil že je to právě naopak. Jacque Fresco měl ve zvyku nazývat věci pravými jmény např řekl, že cvičíme zabijáky, aby vraždili lidi. Neměl by každý voják, který někoho zabije být vyšetřovaný? A teď můžeme úplně snadno vyargumentovavat, že ne že to je něco jiného a že jedna na základě pravidel války. Hmm. Ok.

  1. Desatero nijak nebránilo židům spáchat první genocidu. Bůh je naopak vyzýval aby své nepřátele vyhubili a nešetřili ani ženy, ani děti. Když byli mírní a některé nepřátele ušetřili, Bůh se na ně rozhněval a potrestal je.

Napsat komentář