Zpět

Mistrovství NATO v ledním hokeji

Text 27.5.20245 min Přehrát

Pro probíhající šampionát hokejistů se ujal bonmot, který již kvituje i prorežimní mainstream, že se jedná o mistrovství NATO v ledním hokeji. Ať už to někomu vadí, či nevadí, čísla hovoří jasně: Ze šestnácti účastníků jich třináct je členy Severoatlantické aliance, formálně neutrální Švýcaři a Rakušané se v praxi k alianci přidali podporou protiruských sankcí. A kdyby v Kazachstánu Rusko nepřekazilo Američanům barevnou revoluci, mohl dnes ten bonmot platit beze zbytku.

Sport a politika si k sobě už před nějakým časem našly cestu, a zdá se, že to tak zůstane. Jedná se o osvědčené partnerství, ze kterého mají obě strany výhody. Politici vnímají sportovní reprezentaci jako propagaci země, režimu, i jako šanci osobně se na popularitě sportovců přiživit. Sportovní reprezentace má v politicích významného sponzora, má tedy důvod jít jim na ruku, anebo alespoň neškodit. S kým se sportovci mají poměřovat, a s kým z politických důvodů nemají soutěžit, rozhodují politici. A sportovci to zpravidla respektují, a to podle hesla „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“.

Rusko a Bělorusko na mistrovství NATO v ledním hokeji, zdá se, nikomu nechybí. Politikům a těm divákům, kteří si Rusko oškliví, nechybí proto, že zástupně porazit Rusko na sportovním poli už není zajímavá výzva. Nabídla se příležitost válčit s Rusem doopravdy, byť zatím jenom zprostředkovaně, vyzbrojováním Ukrajinců. Pokud jde o hokejisty, těm ubyl těžký soupeř, což jistě není něco, na co by si jako profesionálové stěžovali. Sport je živí – a absence nebezpečného konkurenta zvyšuje šanci na výhru, a tedy i vyšší prémii.

Zatímco hokejistům NATO nechybí Rusové, Rusům nechybí naše mistrovství. Ze sportovní události se stalo událostí politickou. Kdo vyhraje, již není nejdůležitější. V každém případě totiž na ledě vyhraje NATO, o to se politici postarali. Kolektivní Západ se vůči Rusku vymezuje jako jejich společný nepřítel, a Rusové to takto berou. Mistrovství bez své reprezentace vesměs ignorují.

Když chybí Rusové, musí se bratři ve zbrani poprat o vítězství mezi sebou. Děje se tak ve sportovním duchu, politicky korektně. Dojde-li na pěstní souboj, jedná se zpravidla o show pro diváky, nebývá v tom nic osobního. Také při tomto laškování, kdy se hráči teatrálně škrtí, nehrozí nařčení z rasismu, protože až na nějakou černou bílou vránu je mistrovství NATO v ledním hokeji dostaveníčkem bělochů.

Za dva roky se uskuteční v Itálii olympijský hokejový turnaj. S tím byla v minulosti tradičně spojena hádanka, zda na něj nedostanou zákaz hvězdy z NHL. Nyní se čeká, zda se olympijský výbor bude inspirovat Paříží, kde si neškrtnou ruští reprezentanti. Svět si postupně zvyká, že lední hokej je exkluzivní politická disciplína, ve které nestačí, že to hráči umí s hokejkou. Zváni jsou ti, kdo na správné straně bojují za světový mír.

Zda se z mistrovství NATO stane zpátky mistrovství světa, nerozhodnou sportovci. Rozhodne se na bojišti. Aby si s námi Rusové mohli zahrát hokej, museli by je Ukrajinci vyhnat z Krymu. NATO dělá vše, co je v jeho silách, abychom si s Rusy opět hokej zahráli, ale nějak se to komplikuje. Chybí granáty, a teď už prý i Ukrajinci.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Nečekal jsem zázraky, ale když jsem došel k větě, že Rusům nechybí naše mistrovství, dál jsem nečetl. Další lži zcela dezorientovaného pana Hoffmana mi nejsou třeba. Přesto bych doporučil tomuto plkalovi, aby si třeba na stránkách sports.ru vyhledal všechny nářky Rusů, kteří lamentují nad tím, že na MS nemůžou být. Od obyčejných po bývalé hokejisty SSSR. O tom, že Rusové o letošním MS samozřejmě na zpravodajských webech vcelku podrobně informovali, nemluvě. Ano, tak moc jim naše MS nechybí.

  1. Nerozumím, proč zrovna musíte autora urážet či nálepkovat?
   Pokud s ním nesouhlasíte, bohatě postačí, pokud napíšete, proč, a v lepším se podělíte i o svůj názor.
   Může totiž být, že zorientovaný je autor, zatímco u vás to tak být i nemusí …

   Pokud se týče toho, jestli Rusům vadí pokrytectví Západu, nemusíme snad dlouho hádat, že vadí.
   Domnívám se, že většina z nich i tuší, že za politikou vylučování (vytěsňování) Ruska i ze sportovních soutěží je snaha o ponížení Rusů.
   A pokud to tak i je, oni se nad to jistě dokážou povznést. Není to historicky ani první případ jejich okázalého vylučování.

  1. A jakou má potom ta medaile cenu. Na to si musí ti sportovci odpovědět sami. A vzpomeňme si kdo to vlastně začal? Že by to byl biatlon a naše rádoby hvězda, která všechny obviňovala z dopingu? A jak zajímavé, že se nám ten doping nějak vytratil a všichni jsou dnes čistí jak beránci.

 2. Olympiáda Moskva 1980
  Kvůli sovětské invazi do Afghánistánu (1979) byly hry velkou částí západních zemí bojkotovány. I přes to, že se mnoho sportovců těchto zemí her zúčastnilo pod olympijskou vlajkou, staly se v podstatě soubojem Sovětského svazu a Východního Německa.

  1. Matně si vzpomínám, že i vzdor tehdejšímu bojkotu moskevské Olympiády ze strany Západu se jí i tak zúčastnilo pár skvělých západních sportovců, např. britští mílaři Seb. Coe a Ste. Owett. A oba získali zlatou …
   Takže to přece jen nebylo klání SSSR vs NDR.

 3. Myslim, ze zeme jako Rusko, ktere rozpoutaly valku, by nemely byt (rovnou) vylucouceni z mezinarodnich her a hudebnich udalosti (Hibla Gerzmava! :), protoze kdyz je vystupovat nechame, budeme mit lepsi diplomatickou pozici k vyjednavani i miru. Par hokejistu a (svetovych!) zpevacek… To opravdu nejsou vojaci na fronte. A vetsina z nich ani Putina v zahranici nepropaguje. Prave naopak, jsou proti valce. I kdyz, kdyby Nemci napadli Cechy (napr., okupovali), take bych mela pocit zadostiucineni a spravedlnosti, ze jsou vylouceni z ruznych svetovych udalosti. Opravdu mela? Ja nevim. Asi prave ne. Oplacet zlo zlem … (kdyby ovsem tito ‚hraci‘ propagovali ideologii, na ktere stoji jejich okupace, tak to bych pak souhlasila s tim, ze by nebyli zvani)
  Umite si predstavit, kdyby Rusove hrali? Byli by vypiskani pokazde davem… a tech bitek… (davove chovani).
  Lide, co chodi do opery byvaji civilizovanejsi. A pokud chce nekdo vyjadrit svuj protest, tak at na koncert nechodi – jak rika KtosiIny.

  1. „. I kdyz, kdyby Nemci napadli Cechy (napr., okupovali), take bych mela pocit zadostiucineni a spravedlnosti, ze jsou vylouceni z ruznych svetovych udalosti.“

   – to je absurdný príklad. Predsa – Nemci nikdy Čechy nenapadli, ani nechceli. To iba proPutinovské weby hovoria opak.

 4. Vice nez trapny komentar. I kdyz nejsem fanda Ua a myslim si, ze Rusko se pristupu k jiznim morim nikdy nevzda a valka je jen zbytecne prolevani krve obycejnych Ukrajincu a Rusu za americke penize, tak ti vasi uzasni molodci hrali posledni leta celkem prd na urovni nas a Svajcu. Takze zadna skoda, vypadli by misto Nemcu nebo Slovaku

  1. Tak je to naprd hraní nechme předvést. Já to nevím, vy asi taky ne. To zjistíte ne zákazy, ale sportovním bojem a ne škrcením za brankou

 5. Napsal jste to skvěle! Já bych z takového vítězství nemohl mít ani radost. To je jako by z MS ve fotbale vyřadili Brazílii nebo Argentinu…

 6. Sport a politika k sobě tihnou už hodně dávno. Chleb a hry mi zní povědomě, i když nejsem historik. A když si představím, co se v Řimě dělo na ochozech, nepřipadá mi, že uplynulo 2000 let. Dav na dnešních stadionech se od toho římského takřka neliší. Ani chováním, ani inteligencí. Ti vyvolení v lóžích, blahoslonně kynoucí davu, jsou také stejní. I ten účel – odvest pozornost davu od toho, co dělaji politici – je stejný.

  Je zde ovšem jedna zásadní otázka: je profesionální hokej či fotbal ještě sport? Nebo je to jen to Kunderovo „opium lidstava“ a skvělý kšeft pro ty, co v tom jedou?

  1. … kolik sportovních oddilů pro mládež by mohlo fungovat za platy českých hokejových profesionálů hrajících v NHL?

   1. To jako myslíte, že by kluby NHL místo českých hokejistů, kteří tam odvádějí služby, měly financovat české mládežnické oddíly? Vážně jste to tak myslel? 😀

   1. Tak je to naprd hraní nechme předvést. Já to nevím, vy asi taky ne. To zjistíte ne zákazy, ale sportovním bojem a ne škrcením za brankou

 7. Na opravdovém bojišti se příliš nevede, horká válka se nedaří, ale ta „studená“ mez dnešním Východem a Západem se povedla znamenitě. Na všech frontách – včetně té sportovní… A čeští ovčané jsou dojatí, radostí slzí téměř opravdově. Musí se ale ponechat, že ti „zlatí“ hoši se ale snažili – také opravdově.

 8. Češi jsou mistri v přizpůsobení se čemukoliv, jak vidno z historie. Máme to i teď. Proto jsme vlastně přežili uprostřed šílenství. Tož tak.

 9. Naprostý souhlas s Ivanem Hofmanem (ostatně ho rád už léta čtu). Pes je skutečně zřejmě zakopaný v povaze tuzemského národa a jeho schopnosti přizpůsobit se téměř čemukoli, díky níž ostatně vcelku úspěšně přežívá. Pravdu má i kolega „KtosiIný“ – záleží na osobním postoji každého. Já jsem šampionát aliance také nesledovat a nemohu říci, že bych v důsledku toho utrpěl nějakou morální újmu. Tím ani v nejmenším nesnižuji obrovský výkon hráčů českého týmu, kterému jistě patří uznání. My tuzemci, jako národ, ale jednoznačně prohráváme.

 10. A čo na to NATO diváci ???
  Malou (pre mňa veľkou) chybičkou krásy na VŠETKÝCH diskusiach Radia je ignorovanie ovčanov, divákov, pospolitého ľudu. Na Rádiu sa pretriasajú zločiny „tých hore“ , ale sa ignoruje mlčanie jahniat – ovčanov.
  Z Rádia viem, že „tí hore“ sú poriadni gauneri, ale …… že ovčania sa už tešia na budúce voľby, kde si zvolia za svojich pánov nových gaunerov.

  Otázka :
  Prečo ovce chodia kukať na bez-Ruské majstrovstvá ???
  Netreba k tomu žiadne hrdinstvo – stačí NEÍSŤ tam.

Napsat komentář