Zpět

Falešná cenzorská hra s nepohodlnými weby pokračuje

Text 2.6.2022

Den po zahájení vojenského konfliktu na Ukrajině bylo občanům ČR s velkou pompou oznámeno, že po „intenzivních komunikacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády České republiky“ se sdružení CZ.NIC rozhodlo zablokovat tzv. dezinformační weby, které ohrožují naši národní bezpečnost.

Na tomto oznámení lze nalézt hned několik velmi zajímavých faktů a diskrepancí, jež byly zčásti zřejmé již v den jeho zveřejnění, a zčásti se vyjevily v týdnech a měsících, jež po datu 25. 2. 2022 následovaly:

 • Žádná ze zainteresovaných stran (NIC.CZ, vláda, jiné orgány veřejné správy) neposkytla sebemenší vysvětlení ohledně legislativního rámce, na jehož základu bylo k tomuto kroku přistoupeno. Naopak dne 12. 5. 2022 už si CZ.NIC poté, co stát ponechal toto sdružení zcela na holičkách, začal veřejně stěžovat, že „chybí zákonná opora“, a tudíž weby odblokuje. Jinými slovy CZ.NIC přiznal, že jednal zcela nelegálně.
 • Dne 24. 5. 2022 pak mluvčí CZ.NIC, Vilém Sládek, vědom si výše popsaného lapsu, předvedl pověstný Cimrmanův úkrok stranou, když prohlásil, že „CZ.NIC weby odblokuje, protože už nejsou nebezpečné“. Prý poklesla jejich návštěvnost. Musím se přiznat, že skutečnost, že se nebezpečnost webů měří podle jejich návštěvnosti, je pro mne opravdu revoluční novinkou. Už jen s ohledem na to, že díky reklamě, kterou těmto webům jejich zablokování poskytlo, jim tato návštěvnost zcela záhy opět naroste, a to na hodnoty, o nichž se jim před 25. 2. 2022 ani nesnilo. Toto podivuhodné zdůvodnění by tak panu Sládkovi nespolkla ani moje pětiletá dcera.
 • To, že vláda dne 25. 2. 2022 ve svém prohlášení č. 127 vyzvala „oprávněné osoby a osoby disponující technickými možnostmi, aby šíření cílených lží a dezinformací „nepřihlíželi“ (sic! – vládní činitelé patrně skutečně neovládají shodu přísudku s podmětem), k čemuž se přidalo svým dopisem Národní centrum kybernetických operací, které seznam nepohodlných webů dodalo, nijak nebránilo Petru Fialovi, aby v rámci interpelací v Poslanecké sněmovně výslovně sdělil, že „svobodným rozhodnutím se správce domén rozhodl prostě tyto dezinformační weby zastavit“. Takto bez uzardění dokázal lhát i přes výše uvedenou výzvu Národního centra kybernetických operací, jež zakončila svůj apel na CZ.NIC k zablokování webů vpravdě komsomolským zvoláním „Děkujeme a vážíme si Vaší odvahy!“ Inu, kdyby panu Fialovi rostl nos po každé jím vyslovené lži jako Pinocchiovi, tak už by ho měl dnes delší než princezna Bosana z pohádky Tři veteráni. Opravdu mě mrzí, že jsem nemohl jako malá muška být v tu chvíli v zasedačce CZ.NIC, kde si asi kluci říkali něco ve smyslu „pěkně nás v tom vymáchal, co?“
 • Nikdo dodnes neví, kdo a podle jakých kritérií sestavoval onen blacklist webů, které mají být zablokovány. Opravdu netuším, jak se k aeronetu či sputniku mohl přimíchat seriózní zpravodajský web prvnizpravy.cz. Zlé jazyky hovoří cosi o tom, že se tento web kdysi poměrně nevybíravě pustil do bývalého gay pornoherce, a dnes největšího žijícího experta na evropské hodnoty, Jakuba Jandy. Ale to je určitě jen shoda náhod. Možná jsem rýpal, ale fakt by mě zajímala hodnotící kritéria, podle nichž bylo určeno, kdo musí být umlčen.
 • Přestože CZ.NIC následně oznámil odblokování webů (válka sice pokračuje, ale weby, jak už víme, zničehonic přestaly být nebezpečné), tak se stále na většinu z nich na doméně .cz nepodíváte. Oni se totiž k blokaci aktivně přidali i mobilní operátoři O2 a T-Mobile. Tyto dvě korporace bdící nad čistotou myslí našich spoluobčanů totiž tyto weby blokují dále. A vůbec si s tím hlavu nelámou.

Zkusme tady odlít hustou a nechutnou omáčku ukuchtěnou našimi mravokárci a podívejme se na samou dřeň tohoto příběhu, který zůstane navždy černou skvrnou na institutu svobody projevu v České republice. Co tam uvidíme?

 • že na přímý nátlak vlády došlo k zablokování provozu skupiny webů sestavené na základě zcela nečitelných a nikým nevysvětlených kritérií bez jakéhokoliv právního podkladu
 • že nám pan premiér otevřeně lhal (což uznávám, že není žádný převratný objev, neboť jemu se práší od úst víc než od kočáru)
 • že tento protiprávní stav trvá díky obřím korporacím, jež se rozhodly hrát roli strážců naší morálky, přestože svou činností už opakovaně prokázaly, že ani netuší, co tento pojem znamená
 • a že nejskalnějšími zastánci této evidentní protiprávní cenzury jsou ti samí liberálové, kteří už několik let horují proti omezování svobody slova v Číně nebo Rusku

Pro tyto farizejské pokrytce mám takový kyselý bonbónek na závěr – díky vašemu svatému boji proti Rusku jsme se v oblasti svobody názorového projevu dostali na jeho úroveň. Či spíše pod ni. Rusko samotné totiž k obdobnému kroku přistoupilo až o týden později.

Přestože teď jistě začnou křičet, jak si můžu dovolit Českou republiku a Rusko v této oblasti srovnávat, tak realita je více než prostá – přestože se stokrát můžete snažit nazývat protiprávní blokaci zcela nejasně určené skupiny webů vznešeným výrazem „boj proti dezinformacím“, ve skutečnosti se jedná o prachobyčejnou cenzuru nepohodlných oponentů současné vládní garnitury.

Ono když něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna a kváká jako kachna, tak se můžete sice lidem snažit namluvit, že je to zlatý retrívr, nicméně většina lidí dřív nebo později pozná, že to fakt je jen obyčejná kachna.

A vy jste jen ubozí cenzoři bez elementární úcty ke svobodě slova.

(Autor je právník.)

Všechny příspěvky s Jindřich Rajchl

Diskuze:

 1. Pěkně sepsáno. Jen bych už očekával žaloby na NIC.CZ. Nebo vše již běží a díky cenzuře o tom není informováno?
  Přijde mi, že podobných článků s analýzou protiprávního jednání ať státu nebo organizací bylo i za COVIDU poměrně hodně, ale nic z toho. Takže se těmito články pouze zvyšuje frustrace lidí, protože vědí, ale nic se neděje. Škoda, že se na porušování základních lidských práv (minimálně svoboda projevu) nevztahuje oznamovací povinnost (diskriminace názorové menšiny?). Nemám právní vzdělávání a ti, co ho mají, napíší podobné pěkné analýzy, získají body u undergroundu, ale jinak nic. Přitom by se na tom dalo slušně vydělat a ještě si udělat reklamu v mainstreamu (negativní reklama, taky reklama). Pár vyhraných procesů s exemplarnim odškodněním za újmu na majetku a pověsti by jistě přesvědčilo nemalý počet voličů, že je naděje na změnu. Bez této naděje se bude lhostejnost jen stále více šířit.

 2. Jedno z prvních prohlášení nové vlády byla deklarace navázat v politice na hodnoty Václava Havla. V praxi to vypadá spíše na návrat k osvědčeným komunistickým praktikám. To vypnutí hrstky internetových stránek mělo daleko širší dopad, než jen těch 14 severů. Bylo to varování ostatním. A ti to pochopili. Parlamentní listy okamžitě zrušily volnou diskusi. Další ji omezili na vyjadřování podpory Ukrajině a odsuzování Ruska.
  Kriminalizace politických odpůrců, nezastírané zastrašování, zneužívání zákonů, ohýbání paragrafů. To je podstata prohlášení nejvyššíh státního zástupce Igor Stříže, kde varuje kdo by na internetu vyjadřoval souhlas s útokem Ruska na Ukrajinu, podporoval jej nebo vyjadřoval podporu čelným představitelům Ruska, mohl by se za určitých podmínek dopustit trestného činu schvalování trestného činu, popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Tak jako pan Stříž i komunisté tvrdili, že svoboda je, ale má své limity. Ovšem ty limity nejsou zákonné. Genocida je pokus o úmyslné vyhlazení nějakého národa. Není známo, že by pan Putin, nebo jiný představitel Ruska takový cíl vyhlásil.
  Ty pamětníkům důvěrně známé komunistické metody jsou ovšem praktikovány všemi západními státy. Sankce jsou uplatňovány proti příbuzným, dokonce i jen známým, nebo těm, kdo byli oceněni panem Putinem. Nebo jsou jen bohatí. Za komunismu se tomu neříkalo sankce, a nešlo o jachty, ovšem nepohodlným lidem byly bez náhrady vyvlastněny domy, mnoho lidí čelilo různým omezením, kvůli názorům svých příbuzných, ať již něco podepsali, nebo naopak odmítli podepsat, či emigrovali a bohatým byl brán majetek.
  Odebírání občanství a nucení k vystěhování je další metoda, kde se ukázalo, že komunisté opravdu byli předvoj společnosti a budoucnost lidstva, jak o sobě sami s oblibou tvrdili.

 3. Najväčším nešťastím nie je protizákonné konanie politikov. Politikov je možné vymeniť – a nie je to až také ťažké, pokiaľ by ovčania mali rozum a osobnú hrdosť.

  Najväčším nešťastím je ľahostajnosť väčšiny ovčanov k tomuto konaniu politikov. Nie je reálne možné vymeniť miliony ovčanov, ani nie je reálne vymeniť týmto ovčanom ich tragické poddanské myslenie.

  1. Typický právník – formálně má pravdu, ale obsahově 😉

   Nesmíme zapomínat, že zneužívají všech dostupných vědeckých poznatků a tudíž jejich konzumenti…

   Je to možná obdoba šmejdů nebo předváděček – stěží by snad někdo něco namítal proti jejich zákazům, ale když jde o mnohem závažnější a rozsáhlejší útoky nebo zločinné propojení lobbingu, korupce, dotací, politiky, ekonomiky, médií a marketingu v nejmenovaném holdingu… Nebo extrémnější příklad pokusy na lidech za války nebo genetické manipulace dnes – pravděpodobně cílem nebylo jen mučení, ale minimálně Svědomí je proti…
   Možná jsou ty dezinformace a jejich metody jen psychologickou podmnožinou pokusů na lidech a ne-li ničím jiným, jsou zapovězeny i kodexy – viz. např. „Nesmí využít profesního vztahu k dalším osobním, náboženským, politickým či jiným ideologickým zájmům.“

   Doporučuji pokus na chvíli opustit sociální bublinu a popovídat si s lidmi, kteří to čtou, doslovně a aktivně papouškují ruskou propagandu či koblihovy nesmysly … někdy dokonce i přes akademické vzdělávání a odborné schopnosti ?! Samozřejmě s patřičným varováním – raději to nezkoušejte a pokud, tak na vlastní nebezpečí…

Napsat komentář