Zpět

Black Lives Matter aneb vyhánění čerta ďáblem

Text 15.6.2020

Black Lives Matter neboli „na životech černých záleží“… Heslo, které se v posledních dnech stalo symbolem boje proti rasismu. Ale je to opravdu tak? Opravdu toto heslo ztělesňuje boj proti něčemu bezpochyby tak nepěknému, jako je rasismus? No… bohužel není. Bohužel je to právě naopak. Rasismus totiž začíná všude tam, kde lidi dělíte podle rasy a podle barvy jejich kůže. Kde jednu rasu nejenom ponižujete před druhou, ale i tam, kde jednu rasu nad druhou vyvyšujete. Heslo, které zmiňuje, že záleží na životě černých, ale naprosto pomíjí životy bílých, žlutých, zelených nebo modrých, je heslo, které proti rasismu nebojuje, ale naopak ho zcela jasně prosazuje. Je to rasizmus ve své nejčistší podobě! Ti, kteří se tímto heslem ohánějí, tak nechtějí společnost bez rasismu. Ale společnost, kde bude jeden druh rasismu jen nahrazen jiným. Kdy zabít kriminálníka černé pleti při zpackaném policejním zákroku je špatný rasizmus, kdežto nutit bělochy, aby líbali černochům nohy a omlouvali se za svou barvu kůže je rasizmus „správný“. Pro takové chování, kdy pod pláštíkem něčeho zdánlivě ušlechtilého nahrazujeme jedno zlo jiným, ještě horším, máme v češtině přiléhavé označení – vyhánět čerta ďáblem.

Všechny příspěvky s Karolína Stonjeková

Diskuze:

  1. Souhlasím s článkem.
    Všichni jsme si rovni.
    A jestli si to hodně rychle neuvědomíme, tak je to jeden z faktorů, který povede ke konci světa.

  2. Jak muzou publikovat tyto rasisticke nesmysly?? Autorka by se mela lepe seznamit s historii Ameriky a zkusit si zit v zahranici.

  3. Paní Hano, rád bych upozornil, že autorka je extrémně citlivá na odlišné názory. Já jsem pouze olajkoval komentář, který nebyl v souladu s jejím viděním světa a od té doby mám ban na komentáře na jejím facebooku. 🙂

Napsat komentář