Zpět

Svět, který naslouchá více psychicky handicapovanému dítěti, než daňovému poplatníkovi, je neskutečně naruby

Text 28.7.2019

Klimatická alarmistka, Greta Thunbergová vystoupila ve francouzském Národním shromáždění. Po OSN, Evropském parlamentu nebo italském parlamentu si tak Greta může připsat další významnou instituci, kde jí bylo nasloucháno. A bezesporu lze říci, že jen málokterý člověk, neřkuli teenager, se může pyšnit tak prestižními fóry jako ona.

Je v tom ale značný paradox. Jednak nám přece po dlouhou dobu tvrdili, že klima je odborná záležitost, ke které se mají vyjadřovat odborníci, vědci, abychom se nyní dozvěděli, že klima je doménou šestnáctileté školačky, která navíc minimálně uplynulého půl roku školní docházku notně zanedbávala. Zároveň je pozoruhodné, že v době, kdy si politici zvykli nenaslouchat ani svým vlastním občanům, popřávají najednou až mimořádného sluchu dívce, která trpí diagnostikovanou psychickou poruchou.

Není to tak dávno, kdy Francií zmítaly historicky největší nepokoje, kdy se občané snažili dát jasně politikům najevo svůj názor – mimo jiné i na zelenou politiku – a argumentem v tomto případě byly obušky a vodní děla. Takže zatímco názor svých vlastních občanů a daňových poplatníků francouzští politici slyšet nechtěli, názor jakési dívky s Aspergerovým syndromem, která se náhle odkudsi vynořila, si naopak poslechnou rádi.

Možná si to nedostatečně uvědomujeme, ale svět, v němž má pro politika větší váhu názor psychicky handicapovaného dítěte, než názor vlastního daňového poplatníka, je světem, který je neskutečně naruby.

Všechny příspěvky s Karolína Stonjeková

Diskuze:

 1. kdož jste bez viny, hodte kamenem!

  Copak nechápete, čemu lidstvo čelí? Každý z nás musí snížit svoji spotřebu. Až to uděláme, tak za půl roku to dojde i těm výrobcům. Sice bude recese, pokles HDP, ale planeta a my potřebujeme přestat produkovat nesmyslnosti. Neposkakovat po planetě jako šílenci. Nekupovat, abychom si užili, a byli šťatnější. Musíme si sednout, a ztichnout!

 2. Co je na té adoraci postižené slečny nejhorší!?!?!?
  To,že její výstupy vzbuzují všeobecnou veselost a spustily lavinu vtipů a nevlídných komentářů.
  Kdyby chtěl někdo tu změnu klimatu zlehčit,tak by nemohl vymyslet nic lepšího než nasadit tuhletu jurodivou hlasatelku.
  Přitom jde o hodně závažné téma,které by si zasloužilo poctivou diskusi mezi těmi nejerudovanějšími vědci a odborníky.

 3. Gréta je výtvor svojí ambiciózní mamky, patrně i nějakých zkušených marketérů.Na mne to působí docela děsivě,co všechno dokáže společnost dneska zbaštit…
  Problematika změny/nezměny klimatu je složitá,neshodnou se v tomto ohledu ani vědci.
  Řídit se rozumem dítěte které má psychické problémy,to už zní jako ošklivá dystopie.

 4. Svět naslouchá Grétě, ale nenaslouchá obyčejnému hlasu rozumu – ničíme si pole stavbou nesmyslných skladů, fotovoltaických panelů (které mohou být na střechách průmyslových komplexů, firem apod.) až nebudeme mít co žrát, tak budeme litovat každé zmarněné hroudy hlíny. Vodu neumíme zadržet v krajině, všude asfalt abeton. Včely už taky skoro nejsou vidět, ty jsme zase zničili postřiky a hnojivy apod… A školáci co pod záminkou stávky kašlou na vzdělání nevymyslí nic co by z toho srabu pomohlo. Kdyby každý z nich zasadil alespoň jeden strom, pak by to mělo smysl, ale tam asi ještě nedospěli. Greta už teď má za sebou delší uhlíkovou stopu než leckdo jiný za život :-(((

 5. Gretě závidím schopnost vidět v ovzduší molekuly CO2. Přeji jí brzké svatořečení a blahoslavení,

 6. Když je to taková bojovnice za záchranu planety, jak jí šetří ona? Cestuje po celém světě pěšky, nebo na kánoi? Šetří elektrickou energií, tak, že nepoužívá počítač, televizi? Je jí 16 let a tak už má jistě ženské problémy a proto místo vložek a tamponů (protože tam jsou plasty a proto jsou fuj) používá bavlněné pleny, které si v ruce přepírá? Jak ona vlastně bojuje za čistou planetu?
  Tím, že jenom kecá a nechodí do školy? Vím, že je to trochu demegogie, ale mohl by mě to někdo vysvětlit, Děkuji

 7. Svět je naruby od té doby kde se množení překlopilo do stavu, kdy ubývá produktivních lidí a přibývá parazitů co se jen vezou a nebo škodí. Nemoci a války to už neregulují. Ta produktivní část pak nemůže uživit ty co se na zlepšování světa nepodílí, jen plodí děti a čekají na pomoc od těch pracovitých.

 8. Gretě je 16. Číst a psát umí, počítat základní matematikou taky, což ji v životě bohatě stačí a dokonce se umí dívat s otevřenýma očima, nepostižené duševní poruchou…voličství! Nemoc, která napáchala na planetě nedozírné škody.
  Skutečně. Dokonce i na životním prostoru, který Greta vidí tak, jak skutečně je a ne, jak předkládá politik, pán a vládce nad nesvéprávnými, kterým se říká…voliči!
  Proto politik za voliče musí rozhodovat, musí za ně myslet.
  Greta prý má syndrom. Ano, má, je to syndrom ohroženého dítěte, které je v nebezpečí, které si uvědomuje, protože až bude stará, tak nebude mít co jíst, pít, protože …vzdělaní politici, vzdělaní jako autorka tohoto článku…tak tito politici všechno zničí!
  Taková je skutečnost i o voličce, která napsala tento článek…

 9. Dá se předpokládat, psychicky handicapované dítě s nedokončenou devítiletkou se bude spíše mýlit než většina daňových poplatníků. Tak to prosím nepřekrucujte.

 10. Vycházíte z poněkud podivné premisi, že většina se nemýlí… Což je ten zásadní omyl a ta největší potíž demokracie… Navíc naslouchat někomu není nic proti ničemu. Nenaslouchají jen sebestřední blbci zahledění sami do sebe s pocitem své jedinečné a nenaušitelné pravdy…

 11. Karolína má pravdu,nikdo nahlas neřekne že porobovat se menšině nebo excentrikům je zlé, ač zatím vědí co je správné ,ale nadcházející generace už to vědět nebude.Žijeme možná poslední desetiletí kdy platilo“dědictví otců zachovej Pane“

Napsat komentář