Zpět
Rastislav Maďar Díl 1/2

Takto se budeme velmi pravděpodobně muset chovat i v budoucnu

Text 21.3.202034 min Přehrát

Lidstvo za svou existenci zažilo mnoho epidemií. Morová rány ve starověku či středověku mnohdy snížily populaci v Evropě i na polovinu. Athénský mor, justiniánský mor. Epidemie cholery, tyfu…byly vždy souputníky člověka. Ale odvykli jsme, protože už prakticky sto let jsme v Evropě, ani v Americe nic až tak dramatického nezakusili… Budeme si opět muset zvykat, anebo jde o to jen přestát tento úlek v podobě koronavirové epidemie? O tom všem si dnes povídám s Rastislavem Maďarem, jehož oborem je epidemiologie, prevence a kontrola infekčních chorob a cestovní a tropická medicína. Z lékařské fakulty Ostravské univerzity, z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví. Jako lékař byl na misích v Tanzánii, Malawi, Srí Lance, Nepálu.

Rastislav Maďar v rozhovoru mimo jiné říká:

 • Ten patogen je vysoce infekční, je více infekční, než jsme si na začátku mysleli.
 • Když jsem před mnoha lety odpovídal na otázky, zda nás může nějaký patogen ohrozit, tak jsem říkal, že by to byl velmi pravděpodobně patogen s pandemickým potenciálem. Pocházel ze živočišné říše… To znamená, že náš imunitní systém nemá žádné paměťové stopy. Současně by to byl virus, který by získal schopnost šířit se z člověka na člověka vzdušnou cestou, což například Ebola nebyla. A současně by to byl patogen, který by způsoboval jak těžké stavy – život ohrožující, tak lehké formy nákazy nebo by byl infekční v inkubační době. A najednou tady takový patogen máme.
 • Britský přístup k nákaze je jedním z legitimních přístupů, nicméně je to velký risk.
 • U nás máme poměrně přísná opatření a stejně můžete vidět, že mladí lidé nosí po ulicích roušky a staří lidé se vůbec nechrání. Chodí bez roušek, shlukují se, vykládají si. Když se oni sami nebudou chránit, tak systém je neochrání určitě.
 • Já osobně jsem měl jedinou výhradu k tomu, že se nemusely zavírat školy, protože děti ani jejich rodiče nejsou rizikové skupiny populace. Spíše to otevřelo cestu k prarodičům – a tu jsme otevírat nechtěli.
 • Tohle přechodné období, tento speciální stav má vést i k tomu, aby si lidé uvědomili, jak se mají chovat, protože takto se budeme velmi pravděpodobně muset chovat i v budoucnu.
 • Já nejsem ekonom, ale musíme myslet i na ekonomický dopad, a proto je můj názor, že takto přísně se už přitahovat snad nebude muset, pokud to nebude nezbytně nutné, tak bychom to neměli opakovat, protože potom by to naše ekonomika už nemusela ustát.
 • Je dobré, že jsme si to zkusili, mimo jiné i z toho důvodu, že někdy v budoucnu nás může, při té obrovské globalizaci, postihnout ještě něco horšího. Něco, co by mohlo být takto infekční a k tomu mít vyšší smrtnost u všech věkových kategorií. Tato opatření, která po této epidemii budeme mít, budou rychle použitelná i v budoucnu.
Všechny příspěvky s Rastislav Maďar

Diskuze:

 1. Ve Velke Britanii je nyni pri zjistenych 5736 infikovanych 282 mrtvych, to je dle Madara legitimni pristup. Pripominam, ze ti mrtvi jsou stale neci dedecek, babicka ci nejak dlouhodobe nemocny bratr ci sestra, kteri tady mohli byt. Doktori v GB jsou na pokraji psychickych sil, museji volit koho nechaji na zivu a kdo zemre a bude diky tomuto ¨legitimnimu pristupu¨ hur. A co Italie, co kdyby tam se snazili o promoreni populace od zacatku, byla by situace lepsi ? Je toto snad odpoved Bohu ? A co jini diskutujici napr. z idnesu, kterym je jedno, ze nejaky starsi spoluobcan zemre, hlavne, ze to nebude nekdo z jejich rodiny. Neco mi uniklo, kam se cast obyvatel planety Zeme vydala, do jakych temnych osidel ? Uz vim, takto uvazovali naciste s chladnym, ekonomicky-vypocitavym intelektem zbavit se starych a nemocnych, protoze nic jineho promoreni populace neni. Je to rozhodnuti, ze mnoho z techto lidi, kteri by nemuseli, zemrou. Mame se z toho poucit. Mame pochopit jednotu universa, ktera zacina uvnitr nas a pokracuje matkou Gaiou dal ke hvezdam. Jak na nas budou nahlizet jine civilizace ? Jak jsme uchranili biodiverzitu, ty bozske informace tvoreni, kde jsou odpovedi na vsechny nemoci lidstva a mnohe z neduhu. V ceskem narode je, jak krize ukazala, vsak spousta nadeje a excelence, lide jsou solidarni a uvedomeli, nastesti.

 2. …V podstate ten model, ktery jsem subjektivne komunikoval, ze se ho ma lidstvo obavat…
  ale objektivne v CT, v poradu Mate slovo, komunikoval Madar i neco jineho. Na otazku jestli muze virus prezit na baliku z Ciny, ci na urcitem povrchu, se vsichni epidemiologove vyjadrili, ze ne, ale ze treba na klice by mohl byt. Doslova Madar odpovedel
  …v nejakem hlenovem obalu asi i delsi dobu, takze kdyz si objednate nejaky pytlik hlenu z Ciny, tak jo… rika Madar za vseobecneho veseli.
  Ta epidemiolozka, pak prohlasila, ty viry tam nemohou vydrzet nejakou delsi dobu, mozna nejakou hodinku, pak zaschnou. Uz tehdy se vedelo, stejne jako u jinych koronaviru, ze to muze byt mozna i vice nez 24 hodin. Nyni se vi, ze je to od cca sesti hodin u medene kliky, az po 72 hodin u plastu.

  dale pak Madar rika,
  …nicmene to neni vysoce virulentni patogen a nemusime mit z toho uplne obavu…letalita je jen, 0.16 to je hluboko pod chripkou, kdyz si vemete okolni oblasti… To je ale zase jenom hra s cisly a podpurnymi prostredky a schopnosti toho daneho zdravotnickeho systemu se s tim vyporadat, viz. napr jaka je letalita urcitych oblasti v Italii.

  Dale pak Madar pokyvuje a souhlasi se slovy Michaeli Jilkove, ze koronaviru se bat nemusime a dodava
  …ani se bat mozna cestovat do Asie, protoze spousta lidi se pta, jestli ma rusit zajezd, tak Thajsko, Singapur, Malajsie ano, to by urcite mohli letet, stejne tak po Evrope… No jestli to slyseli lyzari, co meli koupeny zajezd do Italie, nebo o tom uvazovali, tak se nedivim tem poctum nakazenych lidi, co se z Italie vratili.

  Kdyz jsem to slysel, tak me braly mory, protoze uz drive mne bylo jasne, jak ta situace bude vypadat.

  Ale naprosto tragicti byli Adam Vojtech dale hlavni hygienik a Barbora Mackova, proti nim, i vsem ostatnim diskutujicim, je nutno objektivne konstatovat, p. Madar zlaty a samozrejme podal i spoustu relevantnich informaci.

  Problem s temito lidmi je, ze se prilis nechavaji ovlivnit socialnim prostredim v nemz ziji, pracuji, pohybuji se, narozdil od vojaka, profesora Prymuly, ktery se tim ovlivnit nenecha a rozhoduji u nej zejmena fakta a analyticka slozka mysli.

 3. Pan Maďar je velmi špatný host a hlavně lhář a člověk, který si spoustu věcí cucá z prstu. V televizi před pár dny mluvil úplně jinak, v rádiu též, zde v KDM mluví opět jinak, vše v mezičase několika dní. Kam vítr, tam plášť… Pěkný oportunista, který chce působit chytře a děsně odborně, místo toho, aby přiznal jednoduché NEVÍM, NEZNÁM, nemám poznatky, NEROZUMÍM, toto není má parketa atd… Pan Maďar ohýbá své názory a rady přesně podle toho, jak se aktuálně coronavirus projevuje. Tak to umí každý i v hospodě, na to není třeba mít X zahraničních titulů… Hanba mít v KDM takového sedmilháře, povrchního a bezcharakterního darebáka, který svou kariéru postavil na vyloženě účelovém prospěchářství, ne na nezávislé odbornosti, už vůbec ne na validní vědě a poctivosti a etice. Umí dobře oblbovat, ale kdo se podívá pod pokličku, rychle ho prozře, při špetce zdravého selského rozumu.

 4. Zdeňku, díky. Trefil jste to pěkně.

  Pan doktor, co nepochopil, že školy se zavřely ne proto, že by děti byly ohroženou částí populace, ale proto, že jsou velmi častými přenašeči, by možná měl vrátit diplom. Nezaslouží si náš respekt a rozhodně si nezaslouží prostor v žádném seriózním médiu.

 5. Žádné represe se tu lidem nedějí. Jen se mají omezit. Však o tom mluvil pan Cílek. A nesouhlasím se školami. Děti neučí děti, ale dospělí učitelé, mnohdy starší učitelé v důchodovém věku. Spousta dětí i učitelů byla v Itálii i jinde, kde už to bylo. Děcka mohou být přenašeči.
  Mimochodem ani mor není zcela zničen. Globalizace opravdu není dobrý nápad a to cestovatelské šílenství se teď obrátilo proti lidem. Kdo ví, co si lze všechno přitáhnout z druhého konce světa.

Napsat komentář