Zpět
Rastislav Maďar Díl 2/2

Epidemie změní pohyb lidí a zboží na celé planetě

Text 23.3.202028 min Přehrát

S epidemiologem Rastislavem Maďarem jsme si minule povídali o vlastnostech koronaviru a o odlišnosti této epidemie oproti ostatním, které zažil třeba na svých misích v Africe. Povídali jsme si také o přístupu jednotlivých zemí k prevenci šíření nákazy. Zmínili jsme náš poměrně razantní i například benevolentní přístup britský. Povídali jsme si i o tom, zda se dá předvídat, jak se bude vir chovat nadále, a kdy se můžeme dočkat účinného léku. A v těchto tématech pokračujeme i dnes.

Rastislav Maďar v rozhovoru mimo jiné říká:

 • Já osobně nejsem zastáncem urychlování klinického zkoušení vakcín. Já bych byl rád, aby se to odzkoušelo pečlivě. Můj rezervovaný postoj v tomto smyslu byl i vůči té pandemické vakcíně proti chřipce v roce 2009.
 • Já mám k tomu takový přístup, že pokud bych dal vakcínu sobě nebo svému dítěti, tak ji dám komukoliv jinému, ale pokud bych to sobě nebo svému dítěti nedal, tak ať po mně nikdo nechce, abych to někomu aplikoval.
 •  U léků je to jiné, tam si můžeme dovolit zariskovat, když to zachrání život.
 • Asi nejdál jsou s vývojem vakcíny kolegové v Izraeli, kteří původně vyvíjeli veterinární očkovací látku proti infekční bronchitidě u drůbeže, a shodou okolností zjistili, že když se tam udělají změny do genetické informace, a použije se ve stejném principu koronavirus, tak to má slušný ochranný účinek.
 • Po zvířatech budou následovat klinické studie u lidí. Ovšem ty bezpečnostní studie musí trvat minimálně několik měsíců. Velká výhoda je v tom, že je to orální vakcína, protože by ji možná šlo použít jako terénní vakcinaci.
 • Když se aplikuje vakcína orálně, tak to funguje přes jinou část imunitního systému, než když se dá pod kůži nebo do svalu.
 • Koronavirus se nám tady může začlenit mezi klasické sezónní infekce, ale na druhou stranu dodržování preventivních opatření může způsobit, že bude například nižší výskyt chřipky.
 • Ten vir nás vyškolí.
 • Mám další obavu, že i kdybychom se my v Evropě koronaviru letos úplně zbavili, což nepředpokládám, tak že nám zůstane cirkulovat dlouho v chudých rozvojových zemích, kde bude mít daleko vyšší smrtnost i u mladších věkových kategorií.
 • Ta epidemie bude mít nepochybně další dlouhodobý globální dopad na pohyb lidí a zboží na celé planetě.
Všechny příspěvky s Rastislav Maďar

Diskuze:

 1. Zajímal jsem se proč jsou Slováci nejmíň postižení ze západní Evropy. A náhodou jsem se dověděl, že měli státní karanténu- kdo šel do karantény, skončil v hotelu nebo ubytovně. Epidemiologie funguje. S některými epidemiology je to slabší.

 2. Tato zločinecká vláda, a jiné nejsou v demokracii podle mistra mistrů F.A.Hayeka, ani možné, tato je navíc vedená trestně stíhaným pro mne superzločincem a podporovaná zločinnými komunisty a pro mne vlastizrádcem a psychopatem Zemanem, vůbec lidi nenabádá k tomu, co okamžitě dělat, když na ně tzv. jak se říká „něco leze“. Její doporučení je ať lidi přijdou k lékaři, kdy budou mít 3 – 5 dní horečku. To je zločin !!!

  To je samozřejmě pozdě a já mám vážné podezření, že je to proto, neboť nakoupili z Číny, samozřejmě za osobní „vejvar“, za miliardy korun zmetkového zboží, které jsme byli schopni vyrobit sami a daleko kvalitněji a teď potřebují, aby bylo využito a oni nebyli podezírání z tohoto zbytečného špinavého obchodu se zločinnými komunisty v Číně.

  Tak tedy zase jen já, když ti zmetci ne.

  Když ono „něco“ přijde, okamžitě, okamžitě znamená ihned, všeho nechte a nahřátím těla na sucho, ono si o to stejně řekne, navlečením oděvů a bůhví jak ještě, mu vyhovte. To zapne jeho imunitní systém, tedy uvede do činnosti sebezáchovné, sebepořádací a seberegulační vlastnosti spontánního řádu vašeho těla, a ten v předstihu teplotou iniciován vetřelce vyhledá a zahubí. Pokud to neuděláte, viry se namnoží a je zle. Tento čínský zmetek dokonce umí imunitní systém přelstít a množí se a množí. „Něco na mě leze“ je však přítomno vždy.
  Tak nebuďte hloupí a dělejte to. Mám to vyzkoušené a boxer Lukáš Konečný mi to potvrdil i u jeho otestovaném coronaviru také. Druhý den byl zdráv.

  Přidám vlastní zkušenost, ale nemohu říci, že to byl coronavirus, nebyl jsem testován. Vrátil jsem se z Olomouce, velmi coronavirem zasaženým. Asi před měsícem mě přepadla náhle příšerná zimnice a během chvilky jsem měl horečku 39. Udělal jsem to, co vždy, trvalo ti sice tentokrát déle, 2 hodiny, celé to bylo jakési divné a nové, ale šel jsem spát večer s horečkou 35,7 a zcela zdráv.

  Tak makejte a nekecejte. Jde to a funguje to. Jde o život, ne o legraci… Dzp.

 3. Britský přístup k nákaze je jedním z legitimních přístupů….
  Tento pristup nebyl legitimni, ale fasizujici. A samozrejme Britanie od nej ustoupila (pregnantne receno, byla to blbost). Promoreni, byt jen zdanlive zdrave, populace Covidem 19, by v celkovem dusledku zpusobilo vetsi ekonomicke skody a vedlo ke zhrouceni zdravotnickeho systemu, jako i ke kulturne-spolecenskemu soku. Prece jenom nase spolecnost byla zalozena na krestanskych hodnotach a zdravotnicky system se chlubil snahou o zachovani vsech zivotu.

Napsat komentář