Zpět

Není příchozí jako příchozí

Text 29.9.2020

Večerka nedaleko Černého Mostu – takto si vietnamský majitel s humorem pojmenoval svůj obchod… No, člověka přitom napadne: Tito lidé pracují i 16 hodin denně a někteří (doslova) v práci i pak spí. Mají otevřeno v době, kdy by český majitel obchodu ten svůj už dávno zavřel a běžel domů. A dávají možnost si lidem nakoupit i v končinách, kde by mít krám ani nikdo nechtěl.

Navíc, nikdo asi nikdy žádného Vietnamce (či jejich potomka již s českou občankou) neviděl ve frontě na pracovním úřadu (a jejich prarodiče v domě důchodců). Jejich děti patří mezi vůbec nejlepší studenty. A rodiče své ratolesti vedou k píli, co se týče jak studia, tak i práce, od malička.

Se svým náboženstvím nikoho neobtěžují, nic ohledně toho po státu a společnosti nevymáhají – jeho vyjádřením bývá obvykle jen malý oltáříček, co vídáme v rohu večerky. Neexistuje nikdo z nich, co by se asi cítil kvůli své víře nějak dotčen a uražen (natož aby kvůli svému náboženství házel bomby či jej praktikoval tak, že bude honit lidi s nožem v ruce…).

Jejich kriminalita či nějaká nekalá činnost vyvíjená touto komunitou rozhodně nepřesahuje průměr většinové české společnosti (a když si náš stát u nich ohlídá řádné vybírání daní, jsou asi i v lepším průměru statistik). Prostě ženská při setkání s Vietnamcem na osamělém místě se obvykle nebude bát, že ji znásilní, a obsluha benzinky nebude mít rozhodně podezření, že ji takový chce přepadnout a obrat o tržbu. A skoro s jistotou lze též říci, že vietnamská parta rvačku v hospodě také nevyvolá. Navíc, když je našemu státu ouvej, jako tomu bylo na jaře v době covidové krize, vaří dokonce zadarmo jídlo, čaj a kávu – a nabízí vše záchranářům, policistům atd. V té době šijí roušky a rozdávají kolem i zadarmo lidem.

Někdo by řekl, jiná rasa a původně naprosto odlišná kultura z úplně druhé zeměkoule. A oni bezproblémově splynuli s kulturou naší – a dokážou být užiteční zemi, ve které našli druhý domov. A je vidět, že jsou za to, že tu mohou s námi být a žít, prostě očividně vděční.

Nevytváří taktéž uměle problém rasismu – tedy nevyvolávají účelově problémy. Ani neschovávají za tak módní výraz nějaké „diskriminace“, jako třeba jiní, své neúspěchy, neschopnost či lenost. Prostě to dělat nepotřebují. Proti předsudkům bojují jinak – svými příkladnými životy. Tedy bezproblémovostí a přínosem společnosti. A dokonce (viz nápis na obchodě na fotce) si sami ze sebe dokážou i dělat legraci.

Prostě jen málokdo může mít s takovými lidmi vůbec problém, a to i kdyby takovýchto „migrantů“ u nás byl dvojnásobek. Navíc takových, co se na nich nebude přiživovat armáda neziskovek. Neb nikdo, jak vidno, nemusí nijak pomáhat „integraci Vietnamců do společnosti“, uměle vytvářet jejich zaměstnanost, nebo snad hystericky „vymáhat jejich práva“ a „bojovat“ proti nějakému vykonstruovanému příkoří, co se jim údajně děje.

A takovéto lidi, jako jsou právě tito naši „asijští“ spoluobčané, já u nás nejen akceptuji, ale dokonce chci. Jsou to pro mě prostě jen trochu jinak vypadající Češi. A pokud by mi třeba i moje dcera jednou jednoho z nich přivedla domů, proč ne?

PS: Cítíte to podobně? A chápete, proč to vlastně, v té čím dál zvláštnější době, píšu?

Všechny příspěvky s Pavel Černý

Diskuze:

  1. Krásná ukázka selektivního rasismu. Zbývá snad jen vzpomenout, že Hitler přijal za spojence Japonsko.

  2. muj nejlepši žak,premiant a oblibenec ve tridě byl Vietnamec,češtinu zvladal na jedničky a krasne zpival

  3. Reakce na text p. Zdeňka Nepustila – „Oni se totiž u nás chovají úplně stejně jako by byli ve Vietnamu :-). V tom to je.“ Pokud se u nás chovají „stejně“ jako v domovině, nedošlo k integraci. Hostitelský stát musí chtít, aby hosté byli otevřeni adaptovat své „stejně“ směrem ke zdejšímu právu a zvyklostem. S dětmi a vnuky Vietnamských hostů se nám žije dobře právě proto, že umějí psát lépe česky než vietnamsky.

  4. Mám za zetě 190 cm vysokého Číňana a těším se na vnoučata ze „dvou světů“. Říká se, že míšenci Evropanů a Asiatů jsou krásní a chytří lidé.

  5. Vietmanci tak hladce zapadli do společnosti, že je lidé ani nevnímají ….a to je ideál….

  6. Máte pravdu, pane Černý a myslím, že všichni moc dobře chápeme, proč to píšete. Jak poznamenal Honza – škoda jen, že pro některé lidi ani toto není argument. Spasitelům světa dokonce možná vadí – jsou příliš soběstační a příliš schopní. Vždyť se na to podívejte z jejich úhlu: být takoví všichni, koho by takový spasitel zachraňoval? A k čemu by pak takový spasitel byl?

  7. Souhlasím s každým slovem. Otevřeno mají v podstatě pořád. Makají jako málokdo a jejich děti jsou s nimi v obchodě od věku, kdy jsou schopni chodit. Začlenili se tu absolutně perfektně. Jsou pokorní a opravdu bych řekla, že i vděční za možnosti, které mají a mají možnost (a hlavně schopnost) sami si vytvářet. Takže tak nenávistní xenofobové nebudeme, když nám Vietnamci nevadí, vlastně o nich nikdo nijak moc nemluví krom toho, když řekne, že jde k “čongovi” nakoupit, protože v 8 večer už je vše zavřené.

  8. Do puntíku souhlasím. Znám se s mnohými a mohu potvrdit. Díky, pane Černý za Váš příspěvek.

  9. Nemůžu než s váma plně souhlasit.jen škoda ,že nemáme kavárniky,kterým by se rozsvítilo.nemluvě o české televizi.

Napsat komentář