Zpět

Mluví se o terorismu nebo o státním terorismu, ale to je nesprávné označení toho, co se stalo

Text 21.4.202155 min Přehrát

První strany všech našich médií zaplnily nečekaně nejnovější informace o ruském podílu na výbuchu munice ve Vrběticích před sedmi lety. Informací se zatím nevyrojilo mnoho, o to více se objevilo spekulací, a samozřejmě jasných, hotových názorů. Jedna strana – zjednodušeně řečeno – říká: Je jasné, že to Rusko provedlo, protože staré pořekadlo praví, že když to vypadá jako kachna, chodí to jako kachna a plave to jako kachna, bude to nejspíše skutečně kachna. Druhá naopak tvrdí, že jediné, s čím se dá souhlasit, je, že to je opravdu kachna, ale ta informační. Jak to tedy je? Máme dost informací na to, abychom se dokázali spolehlivě rozhodnout? A jaké následky bude mít prudké zhoršení vztahů s Ruskem? Co to bude znamenat nejen pro nás, ale pro další vztahy mezi Západem a Ruskou federací?

Bezpečnostní expert, někdejší náčelník generálního štábu AČR a armádní generál Jiří Šedivý v rozhovoru mimo jiné říká:

 • Věřím, že za výbuchem ve Vrběticích stojí Rusko tak, jak to prezentují tajné služby. Věřím našim zpravodajcům, myslím že tady nějaká fabulace nepřichází v úvahu.
 • Zpráva, která tvrdí, že na prvním i druhém výbuchu ve Vrběticích se podíleli ruští agenti, je pravdivá.
 • Při prvním výbuchu by se dalo za určitých podmínek říct, že lidé, kteří tam byli a zemřeli, se mohli dopustit nějaké chyby při manipulace s municí. Ale to nešlo říct o následného výbuchu, který se odehrál 3. prosince.
 • Jako voják vím, že třeba dělostřelecká munice nemůže sama od sebe vybuchnout, pokud k tomu nedáte nějaký vnější impuls, takže tam došlo k nějakému vnějšímu zásahu.
 • Ti dva ruští agenti, kteří jsou nám známi, asi nebyli sami. Mohli nám být také jen přehozeni. Musíme pracovat i s tím, že ruští agenti mohli pracovat i s podporou českých občanů.
 • Tiskovka politiků byla zcela nepřipravená, tak se to dělat nemá. Zdá se, že zveřejněním této kauzy byli zpravodajci překvapeni.
 • Německo má eminentní zájem na to, aby oba plynovody z Ruska fungovaly.
 • Mluví se o terorismu nebo o státním terorismu, ale to je úplně nesprávné označení toho, co se stalo. Používání takových termínů by mělo být vždy lépe zváženo.
 • Tento případ je používán také jako platforma zviditelnění se na politickém nebi, a to mu také nesvědčí.
 • Ať chceme, nebo nechceme, tak český národ je s Ruskem spojen. Pro Rusy jsme něco jiného, než normální, řadový stát Evropy.
 • Nejdříve se tato kauza měla prodebatovat odborně i politicky, a pak teprve dělat konkrétní kroky.
 • Tato kauza má potenciál hodně špatně dopadnout. A nepoškodí to ani tak Rusko, jako nás.
 • Je možné, že české firmy začnou ztrácet práci v Rusku, těch možností, jak se to může zhoršovat, je mnoho.
 • Myslím si, že právě od Američanů jsme mnoho informací v tomto konkrétním případě nedostali.
Všechny příspěvky s Jiří Šedivý

Diskuze:

 1. Aha, takže zatímco rusové jsou borci, kteří by nic tak blbého nedělali, tak naše služby jsou čučkaři, kteří vylezou s naprostou blbostí.

 2. Že ten spektákl okolo Vrbětic bude bolet víc nás, než Rusy, tak na to můžeme vzít jed.
  Ale ti z Bílěho domu nás podrbou za ouškem a to my tuze rádi.
  Nemůžeme si pomoct, Brežněv drbal moc pěkně a my už bez pochvaly mocných nemůžeme být.
  Je to takové naše špecifikum.

 3. Když se něco takového děje, jako byly Vrbjetice, vždycky je to s nějakým cílem. Proto je potřeba zapnout svůj mozek, a přemýšlet k čemu to mělo posloužit, ale v kontextu tehdejšího dění, ne v dnešní situaci. Jsou jisté zásady, které zpravodajské služby dodržují, a když je poruší je třeba zpozornět a zamyslet se proč. Kolem případu je hodně otázek, také dost informací ve veřejném prostoru, je potřeba je zanalyzovat, než z veřejného prostoru zmizí.

 4. V posledních dnech jsem měla možnost mluvit s člověkem, který bydlí nedaleko Vrbětic a bylo mi řečeno, že ten objekt nebyl, cituji: ,,nikdy obzvlášť střežen“. Prý ,,jen kamery a občasná pochůzka bezpečnostní agentury“…. Jak je to možné, když to byly tak strategické objekty, ptám se a proč se teď, když se to hodí, kolem toho tolik kalí voda?
  Narodila jsem se jako Slovan a jako Slovan i zemřu. Nemohu si pomoct, Rusko je mně bližší, než celá slavná Amerika! Cítila bych se jako kolaborant, kdybych to mněla jinak….
  Podle mého mínění Amerika nic opravdu dobrého světu nepřinesla (neumí si udělat pořádek ani na vlastním území) a diktuje, jak se mají ostatní chovat a co cítit. Nechci tady mít Ameriku, ani nic jiného, jsem Čech a Slovan…

 5. Velice zjednodušeno vše se odehrává pod rouškou podvodu a vzhledem k proti Ruským náladám se celá situace řeší ,,vyvoláme další zlo svedeme to na Rusko,, ze západu pro nás nikdy nepřišlo nic dobrého a vzhledem k rozpínavosti Ameriky která si myslí že ovládne celý svět to je pochopitelně a naši lezprdelkove ať si dají pozor až tam polezou aby se moc neumazali

 6. Osobně se mi nelíbí obraty jako „musíme věřit“… Nebavíme se o náboženství, ale o faktech a ty buď jsou a nebo nejsou. A 7 let je poněkud dost na to, aby výstupem bylo jenom „důvodné podezření“. Pro mě je to selhání bezpečnostních složek, od kontroly obchodníků se zbraněmi, uložení munice, až po vyšetření požáru/výbuchu. Navíc od začátku se mluvilo o tom, že se požárem a následným výbuchem uklízel především nepořádek, který tam byl ve skladech a nebylo ani jisté, co je tam uloženo. O důvod více, aby to bylo od začátku vyšetřováno pořádně, což se buď nedělo, a nebo je současný příběh Čuka a Geka jenom zpravodajskou hrou.

 7. Cui bono
  je mi líto, ale před lety (tuším 2013) před podepsáním dohod o dostavbě JE jakýsi generál Šlachta položil vládu P.Nečase a vše vyšumělo do ztracena pro nedostatek důkazů.
  Navíc tímto otevřel dveře jistému STBákovi do politiky.
  Ted když vrcholil tendr na dostavbu JE zase s námi zpravodajci hrají podivnou hru.
  Ač jej moc nemusím, tak více důvěryhodné je pro mně vyjádření V.Klauze staršího, možná by nebylo od věci jej k vám pozvat.
  Celkově o na mně působí dojmem, že jsme se stali obětí spravodajských her a hříček které mají za cíl vyostřit mezinárodní vztahy s Ruskem a ospravedlnit následnou agresi.
  Položme si zásadní otázku, v čí prospěch se to děje?

 8. Až se kvůli tomu cápkovi , co by měl být oponentem pana Lavrova (umíte si to někdo vůbec představit ???) dostaneme až na dno evropské politiky, schlamstnou nás Němci. Začnou zase se Sudetami jako obvykle no a zbytek se nějak domákne, že….
  Tak pěkně děkujeme a nezapomeňte, že pouze ochota dodržovat poválečné uspořádání Evropy drží naše hranice tam, kde jsou.

 9. Martino, děkuji. Od víkendu jsem doufala, že se objeví rozhovor s panem Šedivým, Šandorem, Novotným a jupíííjou, je to tu.

  děkuji za jiný pohled, za to, že se ptáte, sledujete nitky a divíte se. Celá situace mi připomíná scénu z Jistě pane premiére, kde aby se zamázl průser, vyhostí Ruské diplomaty…

  Ve Vrběticích se něco stalo, ale asi jinak, než se tu servíruje. Ruská rozvědka má 2 agenty co trajdají Evropou a nechávají se fotit na potkání. Jasně.
  A americké zájmy vztahující se k těžbě břidličného plynu, Nordstreamu a Dukovanům jsou náhodou na stole?
  Jsem zvědavá, jaké panoptikum předvede Babiš s Hamáčkem, jen mne děsí, že si asi neuvědomují, že rozmazáváním psího hovínka se situace nezlepší:-(

Napsat komentář