Zpět

Fiala versus Fico

Text 11.3.20244 min Přehrát

Že se Fialova vláda nechce sejít na společném zasedání s Ficovou vládou, není pro Slovensko žádná tragédie. Je těžké si představit, že by Fiala a jeho tým mohli slovenské vládě poradit něco chytrého. Řeší se bouře ve vládní sklenici vody. Realitu vztahů Čechů a Slováků to nejspíše nijak neovlivní.

Český premiér, proslulý vysíláním signálů, se zuby nehty drží protiruské karty, aniž by chápal, že mu v rukou zůstává Černý Petr. Když před časem Viktor Orbán na Fialovu adresu utrousil, že poklonkováním Bruselu sedlá umírající kobylu, přešlo se to u nás shovívavým mlčením. Ficovo konstatování, že „česká vláda se rozhodla ohrozit česko-slovenské vztahy jenom proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda chce otevřeně jednat o míru“, je postřeh stejného druhu. O Orbánovi a Ficovi se ví, že mají Čechy rádi. Proto jim je líto, když vidí, co s Českou republikou a jejími občany provádí ekonomicky naprosto nekompetentní a politicky naivní Petr Fiala a jeho koaliční partneři.

Když se dělilo Československo, řešila se otázka, co mají Češi a Slováci společného. Nejstručnější odpověď zněla: „Děti.“ Na tom se ani po třiceti letech nic nezměnilo, a právě to je na česko-slovenských vztazích unikátní. Češi ani Slováci nemají děti společné s Němci, s Rusy, anebo s Číňany. Pokud se ve společném státě akcentovaly rozdíly a třecí plochy, pak ve vztahu nezávislých států po rozdělení vynikla jejich vzájemnost. Ta se v politické rovině projevuje už třicet let vstřícností politických špiček, bez ohledu na jejich politickou orientaci. Pan Fiala je v tomto směru pouze politováníhodnou výjimkou z pravidla.

Když se na konflikt Fiala versus Fico podíváme optikou rozdělených společností, nejedná se konflikt Čechů a Slováků. Dělící čára odděluje na jedné straně české a slovenské eurofily a rusofoby, a na druhé straně české a slovenské patrioty, kteří nepotřebují k životu někoho nenávidět a někomu podlézat. Těch druhých je jak v Česku, tak na Slovensku většina. Je to patrné z bídných preferencí Fialova kabinetu, kterému věří nějakých 17 % českých občanů, a z jasně většinové a rostoucí podpory, které se u Slováků těší vláda Roberta Fica.

Podle přísloví „vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá“ k sobě mají blízko poražení slovenští progresivisté s nepopulárním českým vládním slepencem, stejně jako si rozumí pragmatická slovenská vláda s pragmatickou českou opozicí. Asi lze místo česko-slovenské roztržky hovořit o dvojí česko-slovenské vzájemnosti. Jediné, co takovému obecnému optimistickému konstatování překáží, jsou slovenská protivládní a česká provládní média, která si notují ve svých deviantních narativech. Čteme-li o požáru, jsou za ním děti, kterým se dostaly do rukou zápalky. Je to trapné čtení, ale žádná větší škoda pro vztahy Čechů, Slováků a jejich dětí nehrozí.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. psi jsou jen „prodlouženou holí“ bači. Takže ovce potřebují baču. A o to bačování je zájem, že? Jenže kdo je dobrý bača a kdo špatný se pozná až podle toho, kolik dá stádo vlny, brynzy a jehňat. A kolik ovcí sežerou vlci …..

  1. 16Hle, já vás posílám jako ovce mezi vlky; buďte tedy obezřetní jako hadi a bezelstní jako holubice. (Mt 10, 16)

  2. jako obvykle to nespadlo ke komentáří, ale jako novy příspěvek. Nechcete se Martino poohlednout po jiném správci webu?

 2. Pane Hoffmane, proč jen Fiala versus Fico? Proč třeba ne Fiala versus Babiš, Fiala versus Okamura, Fiala versus Reichl? A nebo třeba po americku „Fiala versus lid České republiky“? Kauza Fico je jen nepatrná episoda.

  Uvidíme, říkal slepý. Uslyšíme, říkal hluchý. Říkám pravdu, lhal Fiala …..

  1. toníčekv je samozřejmě překlep. Nevim, proč to musím pořád psát znovu, i když zatrhavám uložení do cookie …

 3. Pan Hoffman píše a přemýšlí stručně a věcně, což mi teď pomůže přejmenovat onu obludu s kterou tu straším (ánžto jí žďabínek znám) tak aby s ní šlo trošku pracovat:
  VRTKAVOST.

  Vrtkavostí nazvu-li jí ovšem vím, že nezapůsobí s vážností a „grádama“ jenž v sobě rozhodně (obluda) skrývá, neb to k ní naprosto zajisté patří …jakkoli vlídně a „drobně“ ji pojmenuji.
  Mám dnes tedy záměr napsat sem bel velkého „divočení“ cosi co odkryje některá podstatná faktíčka pod „rámusem“ s nímž se zde uvažuje o té či které osobnosti, osobě, (loutce) mající jakousi roli ve speciální operaci na území Evropy. /kde mnozí nedospělci mají jak v rukou „sirky“ tak ale také stále mnoho toho co jde neuhasit když se zapálí/.
  Zkusme přátelé myšlenkový „upgrade“, „kotoulek“, kdy se nebudeme zaobírat rozporama, „protivama“ nýbrž právě naopak úvahou nade SHODOU… (konsenzem). V čem se tedy k sobě blíží a kde (zhruba) potkávají velké ryby-„moci“ z tajných (někdy) služeb Ruska a USA. Nenapíši novou myšlenku že jde jak o to „rozmontování“ UK (zdá se až na dřeň až „šrot“) ale i stanovení toho kdo kde (a jak) „zaparkuje“ NEPŘÍJEMNÉ vlivové „síly“ a skupiny na již „rýsované“ zeměploše dosti malé avšak velmi problémové Evropy.
  Rus jednu z nich zcela vážně nechce u vlastních hranic. Jakou? Korupce schopnou, fakt lze říct „která kašle na lidi“ a má ráda nejenom dotace, veliké moderní „káry“ A K BĚŽNÝM PRAKTIKÁM u ní patří „podjebávaka“ a VYDÍRÁNÍ… (s tím jistě VYŽÍRÁNÍ).
  Jde o „horký brambor“ ne úplně malých rozměrů s obsahem „leptadla“, chcete-li enzymu- jedu. (Vážně, pozor, v USA nejsou až tak hloupí aby toto lidé z CIA nebo dalších složek neuměli rozklíčovat s tou, že toto „smrdí“ velice velmi. – Mimochodem „doma“ mají celé hory problémů včetně velmi čilých mafií a logicky… chtějí či nechtějí další?
  Takže co ten nechat „na místě“? Jen třeba kousíček ZÁPADNĚJI od Ruských hranic když „Medvěd“ trvale a hodně s důrazem „vrčí“?
  Ať nejsem dlouhý! : PRÁVĚ SE UVAŽUJE KDEPAK JE (popsal jsem „entitu“ výše myslím, že dostatečně) UBYDLÍME?
  Co by ne v té malé zemi, jak tam mají kolem hranic, kromě tedy na jihu Moravy jakési kopce?
  Stejně jsou ti „domorodci“ tací strašní moulové co jsou furt a dokola jedna parata proti té druhé! Proč nepustit do tohohle kelímku (který snáze /z „leva“, „prava“ i od jihu a severu“ uhlídáme) cosi co vnímáme jako zhoubné bujení rakovinné, fakt těžko tlumitelné, jenž chceme (logicky) udržet od vlastí dále?
  Vždyť oni tak souhlasili a ještě jsou prolezlí „vítačskou“ ku soudruhům všech druhů co jim satisfakci slíbili.
  /Tak jo, už dost, jen ještě ke mě, nejsem z těch co si své poznatky dudlají z prstu, kapánek jsem … řekněte si cvičenej.
  PROSÍM, tím spíše se sami zadumejte … a „dunění“ v „podzemí“ nasloucheje.
  Tady tedy dědkuji a padám se starat o „své“ v okolí.

  1. Naznačujete potenciální přesun banderovců po hypotetické denacifikaci Ukrajiny k nám?
   Toho se také bojím. To je ta nejhorší gangsterská sorta vrahů, kteří okusili krev a zachutnala jim. Fialový hnus jim tu připravil luxusní zázemí a proti tomu, co tu mohou rozpoutat, by byly devadesátky pouťová selanka. Kriminální obživa by nemusela být ještě to nejhorší, taky bychom se mohli dočkat politického teroru.

   1. Sleduju přípravu „doupěte“… A jak to vnímaj ti i ti. (A také jak doma jsme hluší, stále sledujíce „aktuální“ „taškařice“- šaškárny.
    Takže asi zhruba tak.

   2. ano, jistá ukrajinizace se odehravá. Možná se zase sejdeme ve společném státě se Zakarpatskou Rusí 🙂

 4. Pan Fiala svou neměnnou politikou vůči Ukrajině nijak nevybočuje z naší tradice. Naopak mezi politiky EU jde nyní o nijak nevybočující středový názor. V Mali jsme byli s Francouzi také až do konce, stejně tak v Afganistánu s Američany. Náš prezident Zeman tehdy dokonce nadával Američanům do zbabělců, že se rozhodli okupaci Afganistánu ukončit. Jsme jedním z posledních obhájců Izraele. Boj za ztracenou věc je naše specialita. Nejen, že naši politici neomylně volí špatnou stranu, ale ani nejsou schopni přiznat svůj omyl. Tak, jako my. Je to opravdu naše elita. Pokud volíme špatné strany, je jasné, že v jejich čele budou špatní politici.

  Pokud jde o Slovensko, pro naši bezpečnost a ekonomiku jsou vztahy se sousedy důležitější, než se vzdálenou velmocí. Každé jejich narušení je krok špatným směrem. Otázka je, jestli budou následovat další. Naše média o Slovensku od posledních voleb vytváří stejný negativní obraz jako o Rusku. Bojím se, že pan Hoffman jejich sílu trochu podceňuje. Když média a politici dokázali zasít rozkol a  postavit Čechy proti Čechům a vykreslit Němce a Ukrajince jako přátelský národ, bude mnohem jednodušší rozdmychat zášť ke Slovákům. Na Slovensku se jim to před 20 lety povedlo tak, že to vedlo k rozpadu našeho státu. Bez ohledu na děti.

  1. Ale naši politici přece tu špatnou stranu nevolí. Oni se prostě jen řídí svým (či někým jim doporučeným) názorem. A přiznejme si, že zde vždy je i dost politiků, kteří mají názor jiný.

   Tudiž – jak zde stále píše Ktosi-iný – jsou to VOLIČI, kdo neomylně volí špatné politiky.

   Ten příklon (zvolených) politiků ke špatné straně je pak už jen nevyhnutelným důsledkem volby 🙂

   1. Špatní politici špatné strany vytvářejí svými volbami. Každé hlasování je volba. Volí si strany v různých konfliktech, vytvářejí spojenectví či mohou zůstat stranou. V Evropském parlamentu si volí frakci, ke které se přidají.

    1. právě o tom, zda politici něco volí, číli rozhodují se na zakladě všech dostupnych informací, silně pochybuji. Loutky se nerozhodují.

 5. Výborný článek, pane Hoffmane. Souhlasím a podepisuji (s drobnou výjimkou, a to je ona většina, která nepotřebuje nenávidět. Z posledních volebních preferencí bych spíše vyvozoval, že se jedná o zoufalou menšinu, protože vládní šestikoalice* má drtivou většinu. Ale je to jen názor).

  Je prakticky jisté, že sázka na EU je sázkou na mrtvého koně. Otázka není ZDA se EU v dohledné době rozpadne, ale KDY a JAK. Ona EU totiž jasně ukazuje, že se na rozdíl od té minulé kolektivistické totalitní diktatury nemíní tak snadno vzdát. Že tentokrát to rozhodně nebude tak, že nenajdete prakticky nikoho, kdo by se té kolektivistické totalitní diktatury zastal, jako tomu bylo minule. Ale naopak, že bude kopat, kousat a křičet, a to ze všech sil.

  Štěstí přeje připraveným, a to my, Češi, nikdy nejsme. I minule si chudáci komunisté museli zosnovat vlastní puč na Národní třídě, aby se vůbec v této zemi cokoli změnilo. Že pak v žáru vášně dojde i ke změnám hranic a rozdělení Československa, to je tehdy pravděpodobně vůbec nenapadlo. Zdá se, že Slováci byli tehdy poněkud aktivnější, než Češi, a že to tak bude i nadále. A to s Ficem nesouzním, je to přeci jen pořád socialista. Ale pořád lepší poučený socialista, než nepoučitelný kolaborant!

  ==========================
  Někteří z nás vidí místo pětikoalice ve skutečnosti vládní šestikoalici, jejíž šestou koaliční stranou je ANO. Důvod je ten, že v zásadních otázkách a postojích byla Babišova vláda prakticky stejná se současnou, a v současném hlasování je ANO ve sněmovně v důležitých otázkách s pětikoalicí zajedno. Roli v tom nehrají ani mediální výměny na válečnická témata, ani nějaké drobné pro důchodce. V zásadě hlasují stejně.

  1. S tou šestikoalicí je to asi takhle : správný manipulator nikdy nespolehá na to, že plán A vyjde. Vždycky má v záloze plán B. No a ANO je ten plán B. A podívejte se na volební preference – po příštích volbách bude vymalováno 🙂

   1. A nezmění se nic. Poklonkovat Bruselu bude nová vláda stejně, jako ta současná a vlastně jako všechny od nástupu Špidly. Ať to stojí, co to stojí. Akorát nebudeme rozumět tomu, co premiér říká, a tak budeme pořád doufat, že je pravda ztracena kdesi v překladu…

   2. Spiknutí proti ANO trvá již 10 let, zřejmě bude úspěšné i v nadcházejících volbách. Pouze rostoucí momentum směrem z kopce, tedy vážný kolaps ekonomiky státu probudí i zabedněnce.

    1. Spiknutí proti ANO? 😀
     Vždyť spojený milion chvilek fialového hnusu a internacionální vzájemné pomoci nedokázalo zatím (a už nejspíš nedokáže) ani odsoudit Bureše. A to přitom dokázali, s prstem v nose, znásilnit Ústavní žumpu, to je řádově obtížnější.
     Vždyť si Bureše pěstují a zjevně úspěšně recyklují! Aby sami měli na čem houfovat svoje ovce, pro ostatní ovce aby měli snadný terč, kterým by mohli zastírat vlastní neschopnost, zločiny a vlastizradu, a potom aby někdo kanalizoval následnou nespokojenost ovcí do žádoucího koryta.

  2. Negeneralizoval bych, Slovaci si zvolili za prezidentku Caputovou a jejich minula vlada byla podobne servilni jako ta Fialova.

 6. Fiala je smutným okamžikom českých dejín. Ale nie je žiadnou katastrofou.

  KATASTROFOU českej spoločnosti je vysoké percento voličov, ktorí dali podporu a MOC DO RÚK tomu „človeku“ . Tomu zombí, ktorý je na diaľku riadený z veľkej diaľky.
  Ak sa česká spoločnosť chce zbaviť ZLA , musí nájsť KDE a PREČO dala moc do rúk ZLU. Zlo sa musí vytrhnúť aj s koreňmi, nestačí pokosiť.

 7. No jo, ale ta ostuda!!!
  A to jsem si kdysi naivně myslel, že větší ostuda než Klaus prezidentem a Topolánkova a Nečasova vláda nás už nemůže potkat.
  To jsem Pražáky a ODS hrubě podcenil.

  1. V čem (pokud možno konkrétně) máte pocit, že udělala Klausova vláda ostudu této zemi a jejím občanům?

   1. Najväčší „zločin“ Klausa bol, že zavádzal pomery – aby ovce (tzv. ovčania) slobodne rozhodovali o svojom živote. A to bola „chyba“ – ovce dokážu spokojne žiť v ohrade pod dozorom psov. Na slobode sa posierajú strachom, a samé vlezú do papule najbližších vlkov.
    Odborne :
    Ovce nesmú žiť slobodne, v tzv. demokracii. Po prvých voľbách sa odovzdajú gaunerom.
    Demokracia nie je pre hlupákov IQ< 108 .

    1. Na mě tedy pohled na volební preference sice dělá pocit, že demokracie je výhradně pro lidi s IQ podstatně nižším, než je 108 bodů (spíš bych tipnul dost pod 80), ale to jen můj názor a nikoho nechci nijak urážet (zvládají to evidentně sami).

    2. Ano, ale jen na několik let do příštích voleb. V demokracii vlci soutěží o přízeň oveček a ovečky si svou smečku vlků které budou živit samy vybírají.

    3. Psi jsou jen „prodlouženou holí“ bači. Takže ovce potřebují baču. A o to bačování je zájem, že? Jenže kdo je dobrý bača a kdo špatný se pozná až podle toho, kolik dá stádo vlny, brynzy a jehňat. A kolik ovcí sežerou vlci …..

  2. „……větší ostuda než Klaus prezidentem“
   – nešťastie (nielen) českého národa je, že NAJVIAC VERI tým najväčším gaunerom. A Klausa obsrali práve tí, ktorí obsierajú český národ aj dnes. Žiaľ, veriť gaunerom je také príjemné- pretože najlepšie klamať vedia práve tí NAJväčší gauneri.

   1. Když anglosasové pohořeli v Iráku, Václav Klaus, coby prezident bezvýznamné české země kdesi v Evropě vmetl nejmocnějšímu muži planety, americkému prezidentovi, že doufá, že se dodatečně žádné zbraně hromadného ničení jakoby náhodou v Iráku nenajdou. I podíval se G. W. Bush na prezidentíka bezvýznamné české země kdesi v Evropě pohledem nehezkým, ale nedovolil si ani kváknout, i když mu to zkazilo celý den.

    Když to člověk srovná s ubožákem Fialou, na kterého nerudně řval ubohý repetent a přetrhdílo Verhofstadt, a ten hlupák jen poníženě přikyvoval a ještě si z těch levičáckých žvástů dělal poznámky…

    Takže za mě: zatímco Václav Klaus byl natolik váženou osobou, že si mohl beztrestně dovolit špičkovat i amerického prezidenta a zkazit mu celý den, ubohý Petr Fiala má akorát tak právo přikyvovat a dělat si poznámky z nesmyslných žvástů ubohého samozvaného marxistického repetenta s nulovým mandátem od voličů.
    To jsme krutě dopadli na hu… ústa!

 8. Nejvíce mne oslovila pointa: „CO MAJÍ ČEŠI A SLOVÁCI SPOLEČNÉ? DĚTI..“
  Opět brilantní glosa, jak jsme u pana Hoffmana ostatně zvyklí. Díky za porci dobré nálady a optimismu při pondělku..

 9. Dakujeme, clovek aspon na tyzdennej baze trosku pookraje a neciti sa byt nazorovo tak sam.
  Verme, ze rozum vsade nakoniec zvitazi.

 10. Mně se to také moc líbí, děkujeme. Za umění briskně uchopit pravdu, sdělit ji ladně a dnes navíc za ten optimismus, který ze zprávy dýchl.

  1. Lucie :
   „a dnes navíc za ten optimismus, který ze zprávy dýchl.“

   – nechcem Ti vziať optimizmus, lenže (na MOJOM príklade) :
   Optimizmus mi zmizol, keď som na ulici stretával ľudí, a  dvaja z troch boli voliči tej predošlej vlády !!!
   To najväčšie ZLO chodi po ulici, nie po hrade.

   1. Jsme na tom ještě hůř.. my ani nevíme, kdo je volil … bojíme se mimo naši sociální bublinu zeptat.

 11. Dobrý den pane Hoffmane,krásně jste to popsal.děkuju za vaše vždy objektivní komenty i ty když vás ještě pouštěli do rozhlasu.Tak to vidí váš čtenář Jurča Petr

Napsat komentář