Zpět

Globální souboj expertů

Text 29.4.20246 min Přehrát

Pro dnešní dobu je charakteristická víra v experty. Cokoli se ve společnosti děje, děje se s odvoláním na odborné autority. Na experty se odvolávají politici, když provádějí nepopulární opatření. Na experty se ovšem odvolávají i jejich oponenti. Místo starého dilematu, zda se v životě řídit rozumem anebo citem, zda se se opírat o vědění anebo víru, se dnes dohadujeme, kterým expertům věřit a které ignorovat.

Víra v experty vychází z předpokladu, že odbornost je zárukou racionálního rozhodování. Z toho pro politiky plyne povinnost zaštítit svá rozhodnutí dobrozdáním expertů. Na stejný problém mají ovšem různí experti různé názory. To osvobozuje politiky od nutnosti svá rozhodnutí názorům expertů přizpůsobovat. Výhodnější je pro ně vybrat si z expertů takové, kteří souzní s jejich záměry.

Setrvačně se držíme romantické představy experta, coby vzdělance, který disponuje ve svém oboru potřebnými informacemi, rozhledem a kontakty, díky čemuž je respektovaným, na slovo vzatým odborníkem. Reálný expert je ovšem také prodavač, který nabízí své know-how, a pokud se tím chce uživit, musí zohledňovat zájem toho, kdo ho platí. Úspěšnou kariéru zaručuje expertovi loajalita ke korporacím, kterým pomáhá vydělávat, a k politikům, kterým pomáhá udržet se u koryta.

V politickém systému, ve kterém je prioritou profit vládnoucí minority, nikoli všeobecná prosperita, se od expertů neočekávají dobré rady, jak zlepšit lidem život. Očekávají se od nich dobré rady, jak na lidech ušetřit a jak je oškubat. Známý bonmot říká, že není problém nasytit chudé, ale uspokojit nároky bohatých. Hlavním důvodem upřednostňování nepopulárních opatření je zbytečnost opatření populárních, na kterých nelze vydělat. Z pohledu korporací a jejich politiků jsou investice do zvyšování životní úrovně občanů vyhazováním peněz.

Loajální expert je advokátem svého klienta. Jako má obžalovaný právo na obhájce, má i bankéř, obchodník, farmaceut či zbrojař právo na experta, který hájí jeho byznys. Úlohou těchto korporátních expertů s neomezeným přístupem do sdělovacích prostředků je přesvědčit veřejnost o potřebě bezemisní ekonomiky, o potřebě zbrojení, o potřebě povinné solidarity či povinné vakcinace, a obecně o potřebě čehokoli, na čem se expertův klient snaží zbohatnout.

Mezi experty naštěstí panuje konkurence, díky které máme vedle expertů poplatných mocným i experty nezávislé. Částečně to jsou odborníci, kterým se nepodařilo dostat na výplatní pásku korporátu anebo vlády, a jsou tedy nezávislí nedobrovolně. Zajímavější jsou ovšem nezávislí experti, kteří jsou v opozici z pilnosti a z přesvědčení. Ukazuje se, že není snadné je umlčet, aniž by to vzbudilo nežádoucí pozornost. Někteří z těchto nezávislých odborníků pak díky tomu, že nejsou omezeni zadáním a myslí svobodně, otevírají netušené obzory lidem, kteří jsou zvídaví, a nebojí se používat vlastní hlavu.

Nezávislý odborník potvrzuje těm, kdo ho vyslechnou, že je důvodné jejich podezření, že se zde dějí lumpárny a obhajují absurdity. Díky nezávislým expertům víme, že si na placené prorežimní experty musíme dát pozor, a nemůžeme jim slepě věřit vakcíny, CO2 či vojenská vítězství. Nezávislým odborníkům ovšem vděčíme i za to, že si neděláme iluze o stavu společnosti. Lidí, kteří se bojí myslet, anebo to neumí, je zde díky expertům na vymývání mozků bohužel mnoho.

Žijeme příběh s otevřeným koncem. Může se stát, že nezávislí odborníci budou vyhledáni, umlčeni a pro výstrahu pobiti, aby mocným nekazili byznys. Také je ale možné, že se díky nezávislým odborníkům prokáže neobhajitelnost zjevných nesmyslů, kterými mocní, v zastoupení svých expertů-advokátů, svůj byznys obhajují. Není na škodu si představit, že náš příběh, byť má dnes špatnou prognózu, dopadne ke všeobecnému překvapení dobře. Dojde na názor expertů, to je jasné. Proč by ale nemohl nad zištností zvítězit rozum, čili názor expertů nezávislých, kteří společensky atraktivní know-how nabízejí z pilnosti a zdarma? Jak to kdysi zpívali Buty: „Nemusí se vždycky v noci konat vražda.“

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Kuriózními experty jsou soudní znalci. Tito procházejí náročnou kvalifikací, aby dostali štempl, berou za to peníze a fungují dokonce pod hrozbou trestního postihu za „podání nepravdivého znaleckého posudku“, ale přesto je celkem typické, že se u soudu sejdou dva protichůdné znalecké posudky. Sám mám takovou osobní zkušenost.

 2. „Z pohledu korporací a jejich politiků jsou investice do zvyšování životní úrovně občanů vyhazováním peněz.“ To platí ovšem jen u nás. Z hlediska těch největších světových korporací, je to právě naopak. Čím více mají občané na útratu, tím víc z nich korporace mohou dostat. Na bezdomovcích vydělávají hlavně neziskovky a státní úředníci. Ty mocné korporace vděčí za svůj vznik všeobecnému zvýšení životní úrovně v zemích, odkud pochází.
  V Česku se ovšem budoucností nikdo moc nezabývá, heslo je, urvi si dnes! Proto se nám ve světovém měřítku nedaří pokud jde o Česko, tak má pan Hoffman pravdu, u nás se dá díky státní podpoře podvodníků nejvíc vydělat na chudobě, jak dokázal bývalý nejbohatší Čech, pan Kellner.

 3. Za experta se dnes prohlašuje (resp. je prohlašován) kde kdo. Je třeba poslouchat, co příslušný expert expertuje. Jestli argumentuje vědeckými důkazy, nebo třeba „konsensem“ jiných expertů. Případně že jeho jediným argumentem jsou „datové modely“. Korelace vydávána za kausalitu. Atd.

 4. Na posuzování expertů používám už léta osvědčenou metodu – sleduji, jak přislušná individua použivají cizí slova, např. slovo „potenciál“. Pokud misto „potenciál, potencionální“ slyším „potencionál, potencionální“, tak mi je okamžitě jasné, že to není expert, ale blb ….

  1. sakra, sakra, sakra – má tam být: misto „potenciál, potenciální“ slyším „potencionál, potencionální“ …

   nechápu, jak se to tam dostalo. Možná to vyměnil Google, to je taky takový super expert 🙂

 5. Archangel Michael Evil Eye Protection | Blocks Bad Energy and Returns to Sender. https://www.youtube.com/watch?v=CIsJG8s1CZw.
  Azūr Meditations . Vizualizace očisti těla či programy ducha a orgánů a ochrana proti černé magie a psychických útoků či magických útoků ochrana světla a dobra a lásky a nebeského města. Z vesmíru aby vám pomohly.

 6. Je ovšem nutné rozlišovat EXPERTY a SPECIALISTY.

  Jak praví známá definice, SPECIALISTA ví všechno o hovnu, kdežto EXPERT ví hovno o všem.

  1. Prototypem experta je brouk Pytlík z Ferdy Mravence. Narodil se v zábradlí v biografu a proto všechno zná a všemu rozumí.

   Nicméně expertízy mocní využívali už ve starověku. Viz např. „překročíš-li řeku, zahyne velká říše“. Dnes by se to dalo upravit na: „Vyvoláš-li válku na Ukrajině, zahyne velká říše“ 🙂 🙂

 7. „Lidí, kteří se bojí myslet, anebo to neumí, je zde díky expertům na vymývání mozků bohužel mnoho.“

  – Podstatná veta z predášky. A z nej vyplývajú dva fakty :
  – väčšina oviec sú debili. Chápať nevedia, a hlavne ani nechcú.
  – väčšina politikov sú gauneri. Oni to o sebe vedia, a vedia, že iba demagogia, lži a násilie im zabezpečí trvalú lásku od ich oviec. A tiež mlieko, vlnu a mäso.

  Pan Hoffman to napísal zbytočne rozsiahle. V mojom príspevku je všetko, pekne pokope.

  1. Experti na vymývání mozků je vymývají proto, aby je bylo možné naplnit žádoucím obsahem, tedy naprogramovat. A tvoru s naprogramovaným mozkem se neříká debil, ale robot …

  2. i výsledný rozdíl je dost podstatný. Od debila nelze čekat ani odpor, ani podporu. Robot plní zadané úkoly …..

Napsat komentář