Zpět

Práce pro vraha

Text 8.4.2024

Stále častěji se stává, že zásadní politická rozhodnutí činí lidé, kteří k tomu sice mají demokratický mandát, ale nedisponují valným intelektem. Protože jsou politici vesměs hodně sebevědomí, nemají potřebu kompenzovat deficit rozumu angažováním poradců, kteří by mysleli za ně. Důsledkem je situace, kdy je z řízení komplikovaných a vzájemně provázaných společenských procesů rozum vytěsněn.

Na absenci intelektu se v politice nepohlíží jako na handicap. Díky poslanecké imunitě jsou politici obtížně činěni odpovědnými za svá rozhodnutí, a v konečném důsledku bývají beztak viněni za škody napáchané politiky jejich voliči. Politikovým alibi je bonmot, že každý národ má vládu, jakou si zaslouží. Odsouhlasit takové alibi ovšem znamená smířit se s něčím, co si určitě nezasloužíme.

Stojí-li před zásadním rozhodnutím člověk moudrý, počíná si zdrženlivě. Vyhodnocuje rizika, porovnává klady a zápory, přínosy a náklady, bere v úvahu souvislosti, zvažuje načasování. Inteligentní elita domýšlí důsledky, proto zásadní rozhodnutí, u kterého je nejistý výsledek, raději neučiní. Politiku, coby umění kompromisu, lze poptávat pouze u inteligentní elity. Máme-li co do činění s elitou neinteligentní, s politiky, kteří chyběli, když pán Bůh naděloval rozum, musíme předpokládat rozhodnutí nepromyšlená, nekompetentní, ale rovněž neochotu diskutovat, nechuť ke kompromisu.

Opakem rozumné, realistické politiky je politika tak řečená „hodnotová“. Místo aby se politici k nejlepšímu řešení složitě promysleli a propracovali, prohlásí cosi za hodnotu, a té pak podřídí politická rozhodnutí. Kdysi se tomu posměšně říkalo „zapřáhnout vůz před koně“. Dnes se třeba politicky rozhodne, že fosilní paliva jsou nepřítelem člověka, a toto rozhodnutí se prohlásí za hodnotu, o které se nediskutuje. Politici, kteří nepoužívají mozek, jsou pak zárukou, že absurdní cíl bezemisní ekonomiky ruinuje reálnou ekonomiku.

Jiným příkladem je upřednostnění hodnotové politiky před škaredou reálpolitikou v mezinárodních vztazích. Úroveň hodnotové politiky v Bruselu odpovídá aforismu, že dialog dvou polointeligentů se rovná monologu čtvrtinteligenta. Vzájemné ujišťování se v bludech, ignorujících geopolitickou realitu, představuje obrovskou bezpečnostní hrozbu. Jednoduše proto, že idiot si zpravidla není vědom toho, co činí. Výsledkem hodnotové politiky čtvrtinteligentů je vždy chaos, bída, a nakonec válka.

V kontrastu s nemožnými politiky lze dnes slyšet řadu vzdělaných odborníků, kteří nabízejí know-how, jak elegantně vyřešit, co vláda neumí, a proto tvrdí, že to nejde. Proč jim politici nenaslouchají? Proč se zaštiťují pseudoexperty, kteří zištně přitakávají environmentálním, ekonomickým či společenskovědným bludům? Příčinou jsou nepochybně peníze. Většina politiků míří do politiky vydělávat. Logicky podporují to, na čem lze vydělat.

Není žádným tajemstvím, kdo má z hlupáků u moci užitek. Jsou to cynici. Realita je taková, že politici neslouží občanům, ale kapitálu. Otázkou ovšem je, zda služba kapitálu je u politiků důsledkem jejich intelektuální nedostatečnosti, anebo zda jsou manipulovatelní hlupáci u moci díky kapitálu, který si je ke své potřebě vyhlédne, vychová, koupí a ve volbách do vlivných pozic dosadí. Nejde o otázku podružnou, jakkoli se může zdát, že výsledek je prašť jako uhoď.

Pokud neinteligentní elity generuje špatný volební zákon, pak lze po nějaké příští revoluci, zaviněné hlupáky u moci, změnit volební systém. Tak, aby lidé, jaké dnes vidíme v nejvyšších ústavních funkcích, ale třeba i v čele Evropské komise, nemohli občany poškozovat. Jestliže ale společnost fakticky ovládají prostřednictvím lobbistů, reklamních marketérů, politických neziskovek a servilních médií zmínění cynici, které zajímá jenom jejich zisk, pak změnit volební zákon nestačí. Pak je třeba postavit mimo zákon zmíněné cyniky, a to už si žádá radikální systémovou změnu. Bude to chtít nahradit kapitalismus demokracií. Demokracie je nejlepší ze všech špatných systémů. Nepůjde to ale snadno. Bude to práce pro vraha.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Vyměnit kapitalismus za demokracii není úplně přesné. Ekonomika, která funguje z poloviny na dotacích, to znamená na přerozdělování, nemůže být nazvána kapitalismem. To přerozdělování je nástrojem nedemokratického ovlivňování společenských procesů. Je to institucionalizovaná korupce. Tvořivý kapitalismus, jak jsme si jej představovali na začátku 90 let, a jak je popisován v učebnicích, by byl dobrou oporou pro demokracii a demokracie pro něj. Tu šanci jsme lehkovážně
  prováhali. Je ale otázka, jestli jsme měli někdy situaci ve vlastních rukou. Komentáře Ivana Hoffmana čtu rád, je to inteligentní člověk. Takových je v dnešní žurnalistice pomálu. Také prodělal za 30 let zajímavý názorový vývoj, to je známka duševní svěžesti.

 2. My žádnou elitu nemáme. Moudřejší ustupují, tak nám vládne pakáž. Moudří lidé kteří stojí stranou se nedají pokládat za elitu. A opravdu máme takovou vládu, jakou si zasloužíme.

 3. „Bude to chtít nahradit kapitalismus demokracií“?

  To snad ne.
  Ekonomický systém nelze nahradit politickým.
  A navíc tady tu demokracii údajně máme už od r. 1918. Jednu demokracii za druhou. Jen si k ní vždycky někdo přidá nějaký přivlastek 🙂

  Takže místo blouzněni o jakési čisté, neposkvrněné demokracii bude asi třeba najit lepši ekonomicky systém 🙂

  1. Možná že z toho pak vyjde i lepší demokracie, i když pochybuji. Pokud mohu doplnit slova TGM o demokracii a demokratech, tak

   „kvalita demokracie je dána těmi, kdo se považují či vydávají za demokraty“

 4. „Politikovým alibi je bonmot, že každý národ má vládu, jakou si zaslouží. Odsouhlasit takové alibi ovšem znamená smířit se s něčím, co si určitě nezasloužíme.“

  – ZASLÚŽIME. Ak v demokracii debili dávajú moc gaunerom, tak si debili zaslúžia trpieť.
  A NIČ sa na tom nedá zmeniť. V demokracii rozhoduje „ľud“ , teda debili. A gausova krivka rozdelenia zaručuje, že VŽDY budú debili vo väčšine.

 5. A Apuldysnán film , či u nás v reálu Apusldistán 2 Planetě zemi Ganě v roce 2030 ! Eu parlament Brusel . či Demokrati v USA kongresu Spojených států Amerických falešných jen Chaos Tejmonajtit všeho stvořitel všeho zlého temného hororového hnusného odporného a další! A skutečného světa škodí Des scpace Bajtič umělou inteligenci duch kvantovým počítači. A Politici jen herci hrají filmu a seriálu svou roly roboti a holografický či klon z nano sonda my roboti technologie zneužitou. A biometrické ůdaje a kamery každém rohu Trume Sou reality sou filmu. A sledování mysli mozku člověka. Ve velkých městech a malé města a vesnice zaniknou a turistika a svoboda civilistů lidí! A gladiátorské hry boj život na smret zabití sporty. A jewn povolení od Chaose či temnoty. Apultní zlo a volby zfalšované neplatné. A víra v Chaose Tejmonajta temnotu v kostele a  Vatikánu a Katedrále. A zvířátka kočka a pes jen roboti ,živé velkém městě nebudou vaší země. A ani tráva v parcích či stromy a keře jen umělé Lorax filmu animovaný! A samé války ve světě migrace a očkování covid 19 nano sondy roboti ! A mělo EMP energie či magnetická energie skartování počítače! A na pole louky a hory nebudete smět jít nikdy a žádné bylinky. A jen smerma banky ,ale sex ze zenou či mužem nebude !

 6. Bohužel je to tak jak píšete, a náprava, změna k lepšímu bude trvat dlouho. Uvěřili jsme něčemu, co jsme považovali za demokracii, ale byla to jen iluze. Stát ovládli cynici a šíbři.

  1. „změna k lepšímu bude trvat dlouho.“
   – nie.
   změna k lepšímu NEnastane. V demokracii rozhoduje „ľud“ , teda debili. A gausova krivka rozdelenia zaručuje, že VŽDY budú debili vo väčšine.

   1. Nelíbi se mi to neustalé útočení na méně inteligentni lidi.

    Lidí s IQ menšim než 100 je stejný počet jako lidí s IQ většim než 100 (plyne z definice IQ). Debilita je někde pod 70, takže debilů nemůže být většina.

    Navíc si myslím, že grázly volí i mnoho lidí s IQ nad 100, protože očekavají, že je jejich oddanost vynese mezi vyvolené.

    Amorálnost prostě neni dána nízkou inteligencí …..

    1. Je veliký rozdíl mezi ‚člověkem s vysokým IQ‘ a ‚inteligentním člověkem‘.
     Vždy bylo známé, že lidé s nadprůměrným IQ se cití jako vyvolení a mají potřebu po sobě zanechat silnou stopu… Nejsnáze zmanipulovatelní jsou vysokoškoláci, kteří si o sobě myslí, že jsou pro společnost nejpřínosnější a nejpovolanější hlásat a šířit pokrok… A to se ukazuje i dnes.. Ten progresivismus přichází právě od těch ‚osvícených intelektuálů‘.

     Skutečně inteligentní člověk je opravdu někdo naprosto odlišný od těchto typů a navíc je (v tomto případě bohužel) méně agresivní a hlasitý…

   2. Viz stupně mentální retardace:
    – debil IQ 50–69,
    – imbecil IQ 35–49,
    – idiot IQ pod 35

    1. Ono to umí i hodnoty se záporem…
     Fíglík je v tom… se nebát i bát… a sundat si „kabát“…
     /ale to už jsem moc chytrák… (asi to může být tím… že změnili značku… prej z královský palírny… NO UVIDIM JAK PO TOM BUDE BOLENÍ HLAV…
     /všichni jsme hlavou tý jedný… i když se povídá jak bezva je „multivesmír“…
     (A kurňa, furt mě bolí snad i krev… hromada kompostu… 28 ve stínu… dává se poznat;-)

     1. Ja jsem v tom vedru likvidoval starý pařez. Taky fajnová prace. Někdy si říkám: vole, proč to děláš? Stejně to prodají, až zhebneš.

     2. Krásný příklad debila je pan ministr pro Evropské záležitosti 🤮👹🇪🇺

 7. Kdybych do toho chtěl vrtat, tak bych musel říct, že není (hlavní) problém v málo inteligentních politicích. Nemusí být každý Ajnštajn. Koneckonců, inteligentní lidé si snadno najdou smysluplnější a zábavnější seberealizaci. Problém je v neviditelné hydře tajných služeb cizí moci, která má ty polointeligentní politiky (a novináře, a soudce, a lobisty, a „influencery“ atd.) na drátkách a hraje s nimi – ovšemže za naše peníze – systémově korupční pimprlové divadlo.

  1. „není (hlavní) problém v málo inteligentních politicích.“

   – správne.
   Problém je v debilných voličoch. Voliči dajú moc do rúk gaunerom, a gauneri nás tyranizujú.

  2. celkem souhlas, jenže ty tajné služby někdo úkoluje a platí, že? Jistě, pak už se had zakousne do vlastního ocasu a všichni se hlídají (a v připadě potřeby eliminují) navzájem, ale …..

   1. a pak, vůbec bych to nesváděl na nizkou inteligenci. Inteligentni gauner je mnohem horší než sebeblbější dobrák ….

  3. Tomu nerozumím, jak to myslíte? Jakože třeba „my“ (nebo snad polointeligentní politici?) úkolujeme ty tajné služby? Nebo co se komu zakusuje do ocasu?
   A rozhodně nic na nízkou inteligenci nesvádím. Nebo aspoň ne zásadně.

 8. Kapitalismus není politický systém, je to jen nástroj k uspořádání ekonomických vztahů ve společnosti.
  Dokud byl kapitalismus korigován vyšším, na kapitalismu nezávislým etickým systémem, tedy křesťanstvím, tak jakž – takž fungoval, a především potřeba konkurovat socialismu mu vyloženě šla k duhu. Kapitalismus bez konkurence se zvrhává v děsivou neofeudální diktaturu, kdy starou aristokracii nahradí „aristokracie“ nová.
  Opravdu nám nezbude, než najmout Charlese Caltropa?

  1. „Kapitalismus bez konkurence se zvrhává…“. Ale kdo nebo co, je ta konkurence. A kdo ji vytvoří. Zvlášť, když kapitalizmus drží v ruce všechny mocenské páky. A západnímu kapitalizmu v současnosti konkuruje „komunistická“ Čína a nezdá se, že by mu to šlo k duhu. Naopak. Stává se tou „děsivou neofeudální diktaturou“.

  2. …fungoval…, no až na ty miliony mrtvých domorodců v koloniích VB, Francie, Španělska, Německa, Belgie, Portugalska.
   Jestlipak si pochvalovali jak ten křesťanský kapitalismus funguje.

   1. Proč to omezujete na domorodce? Součástí armád států považovaných za křesťanské byli a jsou vojenští kaplani. Bylo běžné, žehnat zbraním a vojskům před odchodem do války. Což bylo významné zlepšení proti křížovým výpravám. Nemyslím, že státy, které jsou považovány za křesťanské zabily víc barevných, než bílých, nebo víc pohanů, než křesťanů.

  3. To by musela být Caltropů celá hromada, protože ta hydra nemá jen jednu hlavu.
   Pokud tedy myslíme stejného Caltropa, který se stejně jmenoval jinak a vůbec to byl jiný člověk, jen se neví který.
   🙂

Napsat komentář