Zpět

Co by na to řekl Hippokratés? Může lékař vybízet k sebevraždě?

Text 29.11.2021

„Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku. Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné…“ To je citace z Hippokratovy přísahy, která zakotvuje od pradávné historie základní etické principy výkonu nepochybně ušlechtilého lékařského povolání.

Ano, lékaři mají v rukou naše zdraví, tedy naše životy, a právem si zasluhují naši úctu. Není náhodou, že když do městského zastupitelstva kandiduje lékař, mívá často nejvíce hlasů voličů, protože prostě požívá všeobecné důvěry, úcty a respektu. Sama mám mezi lékaři mnoho přátel, a podepisuji to – bývají to lidé nejen vzdělaní ve svém oboru, ale většinou také obětaví, uvážliví, nezištní, a na první místo kladou obvykle svou práci, a pak vše ostatní.

O to větší pak bývají deziluze, vztahující se k lidem s titulem MUDr. před jménem, když se těmto předpokládaným hodnotám zpronevěří. Ne, nechci už mluvit o patrně nejznámějším lékaři s krabicí od vína, kterého mají co nevidět podmíněně propustit z výkonu trestu. Dokonce ani o lékařích, kteří zatajují své vazby na obchodníky s vakcínami a testy, a horují pak v různých poradních uskupeních pro jejich masové nákupy. To je věc vlád, které jim to dovolí, věc jejich svědomí a naší důvěry v ně, když to, lidově řečeno, praskne.

Hovořím dnes o textu, který mě z úst lékaře šokoval. Je odrazem jeho? Nebo je odrazem zvrácené doby? Čtěte: „Prosím sebevrahy, aby si zvolili příjemnější způsob, než se udusit covidem při odpírání očkování. Lze se oběsit, zastřelit či otrávit. Nebudete tím ohrožovat nás, kteří ještě chtějí žít.“ Nechci psát o tom, že k MUDr. Aleši Zlámalovi z MediClinic a.s. kupodivu ještě nedoputovaly informace, že vakcíny nebrání šíření nákazy, ani onemocnění, tedy že neví, že neočkovaní neohrožují nikoho, „kdo chtějí ještě žít“, tedy ani jeho. Chci zmínit, že žijeme-li v době, kdy neinformovaný lékař nabádá lidi k sebevraždě, a dokonce jim vypočítává, jak by to mohli udělat, navíc na základě nepravdy, tak ta doba je zvrácená. Mohla bych také napsat, že by to mohl být trestný čin, protože „Kdo jiného pohne k sebevraždě, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta“, ale ani to neudělám.

Mně na tom všem přijde opravdu nejvíce děsivé, že podobná slova vysloví lékař, a tento jeho výrok by mi dokonce přišel zvrácený i v případě, že by ho jako lékaře skutečně někdo svou nemocí ohrožoval – lékaři s tím dokonce musí počítat. Jako nyní ti v nemocnicích – je to jejich povolání, a patří jim za to naše úcta. Ten výrok je proto hrubě přes čáru a svědčí o jediném – že titul MUDr. nebyl tentokrát svěřen do těch správných rukou. Hippokratés by zaplakal.

Všechny příspěvky s Jana Zwyrtek Hamplová

Diskuze:

 1. K lékařské profesi patří společenská prestiž a určitá forma moci, a to bohužel automaticky. Bez prokázání opravdových schopností, bez uvědomění, že medicína je služba a zdraví a život pacienta není jejich majetkem. Někteří to neunesou a propadnou „božskému komplexu“. Lékaři trpící asociální poruchou osobnosti nejsou žádnou výjimkou. Každý má s takovým „cvachem“ jistě nějakou životní zkušenost. A současnost, kdy ukazatelem úspěšnosti není vyléčení ale zisk je pro takového „Cvacha“ hotovým požehnáním…

 2. Zlámal je normální nezodpovědný egocentrický čurák, který se domnívá, že má právo nutit ostatní, aby strpěli újmu pro ochranu čurákovi vlastní osoby, protože si nedokáže přiznat, že jeho mizerný zdravotní stav, je následkem jeho vlastní nedbalosti a stupidity.

  Jak typická rétorika neomarxistů a bolševických pohrobků… čurák co má cukrovku chce po ostatních, aby přestali jíst cukr a tím mu pomohli.

 3. Hlavačka Miroslav – Nedivte se, lékaři své černé ovce chrání, ctí starou latinskou zásadu Erores medicorum terra tegit (Chyby lékařů kryje země) 😀

 4. No tak sakra, už tu přestaňte kecat. Slyšel tu někdo, že soudy začaly řešit jakéhokoliv doktora pro odmítnutí lékařské péče, či vnucování, co je dobrovolné?!
  Ano jsem pro, ať se vše neodkladné a rychle řeší.

 5. Dobrý den, děkuji. Situace je vážná. Někteří lidé po vakcíně mají rozhozený autoimunitní systém. Vakcíny proti tzv. Covidu jsou zlatý důl. A přitom stačí pečovat o imunitu a pokud je nemoc, tak hned nasadit lék, že? 🙂

 6. Onen padoktor není nic jiného, než hromádka neštěstí co má kdesi hluboko v sobě nějaké trauma a tak se jen vzteká a kope. V tomto případě vzdělání nehraje vůbec žádnou roli. Jako člověk zastává zřejmě názor, že svobodná vůle si rozhodovat o svém zdraví je tu nepatřičná. Asi ho někdo ze své svobodné vůle kdysi opustil a tak to chce dát světu sežrat. A nebo ho prostě jen sere celej svět. Doporučuji si poslechnout píseň od Hapka/Horáček – Soda Okolností. Tam to je.

 7. Pan doktor vytváří v informačním poli obraz toho, že člověk, který odmítá očkování, je sebevrah.
  Není to jen vtipná nadsázka, jako nositel titulu MUDr požívá přirozené autority, a dle mého názoru ji zneužívá.
  Je povinen znát lidské tělo, funkci imunitního systému a jeho počínání musí být Lege Artis (de lege artis medicinae – v souladu s uměním lékařským)
  Je tedy povinen sledovat vývoj medicíny, vědět a znát a podle toho léčit.
  Musí tedy znát současné statistiky, které říkají, že těžký průběh onemocnění mají z 80% lidé s imunitním systémem narušeným špatnou životosprávou a dalšími vlivy.
  Má a musí vědět, že stresování obyvatelstva způsobuje snížení imunity.
  Jsem přesvědčen, že proplácení úkonů spojovaných s očkováním je pro něj větší prioritou, než dodržování Hipokratovy přísahy.
  Konec konců, Josef Mengele také složil Hipokratovu přísahu..

 8. Myslím, že paní Hamplová nepochopila doktorovu nadsázku. Nic víc, nic míň. Trochu víc nadhledu by to chtělo.

 9. Janičko, mluvíte mi z duše, doba je zvrácená a mnoho lidí to stále nevidí, bude muset být ještě setsakramentsky hůř, aby porobení, bez sebeúcty, prohlédli tuto dobu a přestali následovat elity, které si je „mažou na chleba“. Již byla v historii vyřčena slova:“ Čím větší lež, tím víc lidí jí uvěří.“ Toto se naplňuje… Děkuji za Váš obyčejný, selským rozumem pochopitelný názor. Buďme k sobě laskaví, stateční a odvážní, dejme přednost tomu, co je správné, každý to v sobě cítí… Děkuji.

 10. Doktor vyslovil svůj názor, na který má nárok jako každý jiný člověk, na Hippokratovu přísahu nehledě. Pokud chápu smysl psaného textu, pak vybídl ( v nadsázce ) sebevrahy, aby zvolili jiný způsob akce, než Covid. Tedy nikoho k sebevraždě nevybízí. Ne, že by tento způsob komunikace jakémukoli lékaři slušel, ale byl zřejmě vyvolán prožitky se zmíněnou infekcí a nadměrným stresem. Bohužel přestřelila v rámci své sebeprezentace paní advokátka – přes čáru je spíše její prezentovaný text..

 11. Méně zvrácená doba byla již před tím, protože jsem taky nesouhlasila s postupem léčby a neměla možnost volby, zákrok byl vykonán proti mé vůli a dnes tomu čelím znovu i se svými dětmi. Co následovalo po podání mé stížnosti s důrazem na můj věk a na jiné případy, je absurdní, že přístup nebyl individuální a to způsobilo zdravotní újmu a zůstala jsem na to sama, protože reakce byla neadekvátní.

Napsat komentář