Zpět

Co dát na titulní stranu do nového roku 2022?

Text 3.1.2022

Mám slabost pro obálky starých časopisů, například kresby na titulní stránce amerického The Saturday Evening Postu podávají osobité svědectví o době – zvláště ta novoroční vydání. Většinou růžolící hambaté dítko na nich vyráží na svou misi, jako symbol předělu mezi starým a novým.

A tak do roku 1912 vykračovala roztomilá holčička prodchnutá bojem za volební právo a rovnost žen. Na přídi zaoceánského parníku sviští děcko vstříc skrz otevíraný Panamský kanál v roce 1914. V roce 1917 batole vyjukaně sleduje střely vylétávající z glóbu v oblasti Evropy, zatímco v roce 1918 se chlapec s typickou helmou a šavlí odhodlaně chystá dotáhnout 1. světovou válku do konce.

Jak by vypadala taková titulní strana letos u nás?

Děcko rozpačitě tahající za mašli na dárku, který maskuje vánočním balením vývod z porcelánové nádoby, na níž trůní již podoby zbavený starý rok 2021. Nebo dítko, které se za svitu svíčky šprtá větičky o přednostech elektromobility. Či snad novorozenec ve frontě na 24. posilovací dávku?

Samozřejmě, mohl bych se na to podívat s prstem na tepu doby, bez zbytečné pasivity a odevzdanosti. Pak by to byl asi klučina rozbíjející solárním panelem zastaralé auto se spalovacím motorem. Nebo rozjařené dítko bezstarostně si vykračující s obrovskou vlajkou EU na rameni, podtrhávající naši prý posílenou proevropskou orientaci?

Za mne by to asi nejspíš byl malý kluk, který se vzdorovitým výrazem a sevřenými pěstmi křičí: Ne! Už dost!

Všechny příspěvky s Pavel Stöckl

Diskuze:

  1. Tato glosa mě donutila se zamyslet a vidím středovou malou tečku na které sedí holubice s ratolestí a protínají ji všemi směry provazy za které tahají malí kluci a jen zásluhou Jí všichni neleží na zádech. ️

Napsat komentář