Zpět

Vinnetou – poslední výstřel?

AUDIO 1.9.20224 min Přehrát

Vážení posluchači Rádia Universum, mám pre vás důležité sdělenie: Vinnetou zemře podruhé. A je to dobré, lebo to je pokrokové a tedy správne.

Jako všeci vy všichni, ktorý stě vyrůstali na nakažlivých příbězích tohoto Rudého pseudogentlemana a jeho takzvaného pokrevného brata Old Shatterhanda viete, že Vinnetou byl skolený kulkou vystřelenou zbraní padoucha Rollinse. Lenže tento posledný výstřel na hruď slavného náčelníka kmene Apačou naneštestí zažehl lásku mnoha generací čtenářů a diváků – a jeho příklad je neuvedoměle vedl k rasovým schématům a přežitým klišé, na což správně dnešní aktivistická aktivita poukázala a v súladu s progresivitou doby požaduje nápravu.

Je tedy dobre a pokrokové, že Vinnetou, ten rasistický zlořád, zomrie podruhé.

Nemluvě o tom, že my, uvědomelejší, víme velmi dobře, že takzvané pokrevné bratrstvo Vinnetoua a Old Shatterhanda je lež, fake news. Je to len další zlá dezinformace, zámerně smyšlená pro lepší oklamání mas, zejména nevinných dětí.

Pametám si – a stydím se – jak jsme si ve školce hrávali na Vinnetoua a Old Shatterhanda. Na mňa, nevím proč, vycházel vždycky Vinnetou. A teď, v mých šestapadesáti letech, mňa trápí svědomí a pítam sa před vámi všemi: Co teď udělám se životem, když jsem vyrostl na těch hrozných, pomýlených máyovských schématech??? Ale nebojme sa ísť v sebekritice ještě dále: Co s tím uděláme my všichni, když nás formoval příklad takzvaného přátelství, cti a odvahy – těžko domyslet, těžko doufat v odpustenie tak strašnej viny!

Jedno však viem istotne. Nechť odpadně to, co je kolísavé, nechť zostane to, co je pevné, a hledejme nové, pokrokové hrdinské bytosti všech pohlaví jako druha k diskriminovanému Vinnetouovi! Což takova Pipi Punčochatá? Je to sice dievča, ale sílu má ako chlap. Nebo medvídek Pú? Miluje med, který může z příběhů vytěsnit to odporné, blýskavé zlato a neekologickú ropu a petrolej! Aj my Česi můžeme zdařile přispět a dosadit k Vinnetouovi bojovníka proti kapitalismu a militarismu Josefa Švejka. A našim najvetším trumfem je dozaista Spejbl a Hurvínek. Pochopitelně jen v případě, pokud by byl Hurvínek přeoperován z Máničky. Týto hrdinovia totiž zcela dobrovolně visí na nitkách a dělají tudíž pouze to, co jejich vodiči chcú. Krásný den u pokrokového mučícího kůlu kmene aktivistů vám přeje Michal Gulyáš!

Všechny příspěvky s Michal Gulyáš

Diskuze:

  1. Opravdu povedená parodie na dnešní rozpínající se jistý druh šíleného aktivismu, který se projevuje stupňujícím se politickým a sociálním tlakem, jakoby v korelaci s projevy z dob „dávno“ minulých 🙂

  2. Pozrite si XTV https://youtu.be/ZrXWHnXHPas
    Potom pochopíte, že to nie je zlátanina.
    Neviem kde ste boli skoro už tri roky 2/2020… , ale covidizmus naštartoval cenzúru, ktorá pokračuje ďalším,, správnym smerom,, ktorý bude pokračovať pálením umeleckých diel.

  3. Tento článek na mě působí jako zmatená,a jenom laciná slátanina kritizující hodnotu přátelství, s tím spojené úsilí o dobré snahy a „boj“ za Spravedlnost,to je špatně?Ano je to fantazie,ale hlavní myšlenky mají vybízet k hrdinství v „boji“ za Spravedlnost a lepší svět -a pokud toto autor nenabízí v další části svého článku,tak je jenom šťoura bez vlastního názoru ,tak je dle mne omezenec,který nezná novodobé možnosti vědeckého,ani duchovního řešení dnešního,žel hrůzně fungujícího světa…Václav Galek

Napsat komentář