Zpět

Babiš versus Fiala

Text 18.3.20245 min Přehrát

Dva roky po volbách a dva roky před volbami nemá průzkum volebních preferencí velkou váhu. Zjistí-li se ovšem, že opoziční hnutí by volilo téměř 40 % voličů, logicky se rozproudí debata, co je toho příčinou. V případě posledního výzkumu agentury Kantar pro Českou televizi, ve kterém si sáhl Babiš na rekordních 38,5 %, měl mainstream jasno: Bude za tím populismus.

Přelévání preferencí mezi politickými stranami má určité zákonitosti. Odráží názorovou orientaci voličů, která se příliš nemění, nespokojenost s poměry, která rovněž bývá konstantní, a je vyjádřením sympatií, kterým se ovšem poslední dobou politici těší pouze vzácně. Občas preference ovlivní nějaký politický skandál, ale i na ně je už společnost hodně otrlá.

Sociologové, specializovaní na chování občanů, mají tendenci hledat v proměnách preferencí změny v motivaci voličů. Z delší řady průzkumů predikují, jak silné má která strana jádro skalních příznivců, jaký je její volební potenciál, a kde se nachází její strop. Když tedy Babiš prorazí predikovaný strop, a překvapivě roste, sociolog řeší, co se stalo s voliči.

Z průzkumů sociologové dovozují, že Babiše volí lidé staří, chudí, z venkova, s nižším vzděláním. Babiše si naopak dle sociologů oškliví mladí, lidé hmotně zajištění, Pražané a vysokoškoláci. Jakmile je ovšem v průzkumu řeč o čtyřech občanech z deseti, zjevně neobstojí odsudek, že se jedná o burany. Babiš se už stává legitimní alternativou i pro voliče, kteří mají budoucnost před sebou, kteří nejsou nuzní, a mají co ztratit, a také pro voliče, kteří používají rozum, a chápou, co se tady děje.

V politice vše souvisí se vším, a tak výše Babišova stropu souvisí s hloubkou Fialova dna. Je to Fiala, kdo zvyšuje Babišovy preference. Nejsme svědky politického souboje, kdo je z těchto politických amatérů šikovnější, zda fabrikant, anebo učitel. Jednomu chybí kuráž, drží se při zdi a jeho politika je ani ryba ani rak. Druhý je arogantní, až je směšný a v politice podělá, na co sáhne. Volič neřeší dilema, kdo z nich zajistí prosperitu. Otázka stojí, kdo je větší hrozbou, že republiku zatáhne do války, a přivede na buben.

Průzkumy ukazují, že z Babišova populismu jde menší strach, než z Fialových hodnot. Nejspíše to bude tím, že Babiš ve skutečnosti není žádný populista, a Fiala ve skutečnosti nehájí žádné hodnotné hodnoty. Rozdíl mezi těmito dvěma kapitalisty je v tom, že jeden je praktik, a druhý teoretik. Fabrikantovi je jasné, že má-li firma vydělávat, musí se postarat o zaměstnance. Babiš jako politik chápe, že stát nemůže ožebračit své občany. Konec konců je tu pro ně, nikoli naopak. Fiala je ideolog, který věří, že občana lze ukecat. Jako politik si oškliví reálpolitiku, a je přesvědčen, že nabízí tak skvělé evropské hodnoty, díky kterým občan rád vezme za vděk žebrotou.

Hlavní rozdíl mezi nenávistí k Babišovi a nenávistí k Fialovi je v tom, že Babiše nenávidí elity s jejich mainstreamovými médii, zatímco nenávist k Fialovi je neřízená, spontánní, lidová. Na Babišovi vadí, že neumí pořádně česky a že je bohatý. Na Fialovi lidem vadí, že je okradl o důchody, znehodnotil jim úspory, a zadlužuje občany, aby pořídil stíhačky, které z nás udělají díky schopnosti nést jaderné bomby legitimní ruský vojenský cíl. Průzkumy naznačují, že občanům méně vadí Babišova špatná čeština a jeho fungující fabriky.

Kdyby se dnes volil parlament, Babiš by si Fialu namazal na chleba. Volit se ale bude za dva roky, a podle nových, Fialových pravidel. Zalíbení ve Fialovi v korespondenční volbě najdou voliči, kteří zde nežijí, a také voliči, kteří vůbec nežijí, jak sarkasticky předvídá Jan Keller. Zda to ale bude Fialovi stačit, nevíme. Neznáme Fialovo dno. A tím pádem ani Babišův strop.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Pan Skupa prý dokázal vodit a mluvit Spejbla i Hurvínka současně. Nemáme tady nakonec co do činění s nějakým podobným loutkářem, vodícím Fialu i Babiše současně? Někdy mi to tak připadá …

 2. Fialovo dno.

  To zni hezky, skoro vědecky, něco jako Occamova břitva. Ale co když to dno vůbec neexistuje? Bezednost je něco jako nekonečno. Bezedná nádoba = nádoba nekonečně hluboká. Též nádoba nekonečně velkého obsahu. Copak asi obsahuje?

 3. Nojo, ale kde ten politik NIKTO je? Kde si ho mohu poslechnout či přečíst, jaký má program? Jaké lidi má kolem sebe? Ve které je straně? Jakou má minulost?
  Vraj „nejebe sa ovčanom do života. Nerozdáva socDáfky , ale ani neberie dane. Nenapicháva ovčanov mRNA, a nerobí im domáce väzenie“.

  To je sice hezké, ale přísloví o takových lidech říká: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Takže misto pana NIKTO raději volím pana NĚKDO.

  1. Sakra, už mě to fakt štve. Tohle patří úplně dolů, za komentář Kohosi iného. Dejte to konečně opravit, Martino ….

 4. Nic jako „legitimní ruský vojenský cíl“ mimo území Ruska. Neexistuje a kdo takový obrat používá z nějakího pro mě nepochopitelného důvodu předem omkouvá ruskou agresi. Prostě chová se jako kolaborant s Putinem.

  1. Běž se, chlapečku, do svého elfského hnízda dovzdělat. Mluví se o případné válce mezi námi (kteří jsme bohužel členy Nato) a Ruskem, do které nás tvoji loutkovodiči a chlebodárci usilovně tlačí (vuz agent Pávek, fialový hnus atd.)
   Pak by se uplatňovalo válečné právo (ius in bello), mezi jehož principy patří, mimo jiné – „Rozlišování – strany v konfliktu jsou za všech okolností povinny rozlišovat mezi (1) kombatanty a vojenskými objekty na straně jedné a (2) nekombatanty a civilními objekty na straně druhé. Vést útok přitom mohou pouze proti první skupině.“
   Nedodržení principu vede ke zvýšení rizika, že porušitel bude odsouzen jako válečný zločinec.
   Válku tu nikdo nechce. Jen ti, které ty takto hloupě podporuješ.

  2. A něco jako legitimní cil mimo územi USA existuje? Já jen, k čemu asi slouží ty vojenské zakladny USA po celém světě ….

   1. A k čemu jsou ty rakety na amerických ponorkách? Ty budou odpalovat na své vlastní území, až se jim tam vylodí Severokorejci?

 5. Pane Hoffmane, vy jste nositel ceny Ferdinanda Peroutky? Česká republika si na svou obranu může koupit zbraně jaké chce, klidně i samotné atomové hlavice. A nikdy nebude legitimním vojenským cílem Ruska. Buď jste hlupák, který nezná výraz slova „legitimní“ a nebo jste jen užitečný idiot šířící ruskou propagandu. Jelikož formální vzdělání máte a výrazu „legitimní“ bezpochyby velmi dobře rozumíte, bude platit nejspíš ta druhá varianta. Média, kde pubikujete, by tomu odpovídala.

  1. Nazdar peTŔe ňováku. Něco Nebo NEBE tě má na háku.
   Třebovals onanovat? Tak to jdi jinam.
   Tady řádí POVĚTŘÍ… které nejde po jedný. (Noze vy vole, NÁDHERO, blbe.

  2. Pane Nováku,
   panu Hoffmanovi nesaháte ani po kotníky. Jděte si na Forum24, tam budete přínosem.

  3. Kde jste se tady, vy přetrhdila, najednou vzali? Vlezte si zase Kartouzovi pod křídla, nebo někam jinam …..

 6. Na panu Babišovi mi nevadí, že je bohatý, vadí mi že si snížil daně aby nemusel ze svého bohatství tolik dávat státu a tím zapříčinil naše zadlužování. Mám s ním také jako s bývalým majitelem vydavatelství Mafra špatnou zkušenost. Pan Babiš za nás dohodl Green Deal a s stojí za současným omezováním svobody slova. Ono to nějaký čas trvá, než se důsledky politiky projeví. Hnutí ANO dosadilo pana Stříže a paní Jourovou, kteří stojí za pronásledováním lidí s jinými názory. Hnutí ANO také prosadilo gumové zákony, které se zneužívají k jejich pronásledování, jako napomáhání terorismu.

   1. 🤣🤣🤣mě pane Hoffmane Babišovi miliardy vůbec nevadí , klidně si je může narvat do špic . Ale co mi vadí , tak ano jeho čeština , která silně připomíná hamatilku Husáka , to že neumí sesmolit ani jednu kloudnou větu , která by dávala jakýs takýs smysl . Jeho způsob chování připomíná praktiky bolševické STB . A samozřejmě to , že je agent STB . Z vašeho názoru vnímám soulad s Andrejem Babišem a proto se ptám , vy jste opravdu byl v hledáčku STB ???

    1. Koukám, že se sem stěhuje nějaký hnůj ze Seznamu.

     Babiše zrovna nemusím, ale tebe kór ne. Jdi se spláchnout do finálového WC a neotravuj slušné diskutující ….

  1. Musím ovšem přiznat, že pokud lidé zvolí bohatého politika, měli by čekat, že využije příležitosti aby se legálně placení daní vyhnul. Pro snížení daní hlasovali i další bohatí politici jako pan Schwarzenberg i politici, kteří jen zastupují zájmy bohatých podnikatelů, v USA s tím přišel pan Trump.

 7. Dobrý den,
  Prosím, nestrašte tím, že by se kvůli pár letadlům z nás mohl stát legitimní ruský cíl. Rusko žádnou válku nechce. Je to zavádějící.

  1. No, uvědomte si, že jsme nástupní prostor. Dřiv jsme taky byli cílem. Moje dávná přítelkyně, která žije od 1969 v Německu, osobně zná pilota, který měl stanovený cíl Kralupy. Jen se změnil majitel těch raket; ostatně Pardubice, Čáslav, Ostrava, Náměšť jsou cílem i bez F35 ….

  2. A to ten divnej docela dost NASRANEJ ví… a chápe…
   Na „stranu“ „“druhou““ není až tak … že … bude moc výchovnej, a vezme to za „výtvory“ na sebe.
   Ne. Nechá Vás v „tom“ „“jeho““ BEJT… /křičet, skuhrat, nadávat i „blejt“.
   (Trochu kult.Ůrry?. Budiž, může být:
   https://www.youtube.com/watch?v=pSYMAIv9H-M

  3. 🤣🤣🤣mě pane Hoffmane Babišovi miliardy vůbec nevadí , klidně si je může narvat do špic . Ale co mi vadí , tak ano jeho čeština , která silně připomíná hamatilku Husáka , to že neumí sesmolit ani jednu kloudnou větu , která by dávala jakýs takýs smysl . Jeho způsob chování připomíná praktiky bolševické STB . A samozřejmě to , že je agent STB . Z vašeho názoru vnímám soulad s Andrejem Babišem a proto se ptám , vy jste opravdu byl v hledáčku STB ???

   1. Lidé mluví různými hatmatilkami. Např. ta Fialova mi připadá ještě méně srozumitelná než byla ta Husákova. Nicméně lidé mluví především svými činy, a tam mi ten vládní spolek připadá jak tlupa lidojedů tančících kolem kotle, do kterého se snaží strčit Babiše. Podotýkám, že nejsem volič ANO ….

   2. Mimochodem – ten agent KGB na Hradě ti nevadí? Já jsem kdysi pracoval ve výzkumu a STB-ákům jsem podepisovali nějaké papíry nejmíň jednou týdně. A ty papiry si nikdo nečetl, protože byl rád, že mohl vypadnout. No a v zahraničním obchodě to nebylo lepší. Tam museli podávat hlášení i o každém chlapovi, který stál vedle nich na pisoáru. A byli taky STB, kteří zasobovali naši odbornou knihovnu embargo anymi knihami a časopisy, či pašovali náhradní dily zalité v sudech s asfaltem.

    Takže chci důkaz, že Babiš někoho udal nebo někomu ublížil, do té doby ho beru jako kohokoliv jiného …..

 8. Ano, tenhle seriál je zajimavý.Možná by bylo zajímavé i téma Rakušan verzus Fiala?

  Vybavuje se mi k tomu jeden kreslený vtip z Reportéra z roku 1968. Ve velkém sále stojí trůn a kolem se perou všichni se všemi. A pod obrázkem citát z internacionály: „Poslední bitva vzplála“.

  1. Ony tam vůbec bývaly pěkně vtipy. Třeba dvě sluchatka spojená drátem. U jednoho poslouchaji Dubček se Smrkovským a na druhém konci říká Brežněv: „Tak demokracie se vám zachtělo, holoubci“. Dneska by stačilo jen dát tam Fialu, Babiše, Okamuru i Reichla, a na druhou stranu toho „pana NIKTO“, o kterém píše Ktosi iný.

 9. Porovnávať Babiša a Fialu je hra, v ktorej nik nevidí ani vlastné karty. Proste fraška o howne (píšem to amerikánsky,lebo dnes to iba takto má váhu !) .

  Principialne zaujímavejšie je odhadovať popularitu politika menom Pan NIKTO.
  Politika, ktorý reálne neexistuje, a teda nejebe sa ovčanom do života. Nerozdáva socDáfky , ale ani neberie dane. Nenapicháva ovčanov mRNA, a nerobí im domáce väzenie.
  Koľkí by volili pana Nikto ?
  Mám obavu, že skoro NIKTO.

Napsat komentář