Zpět

Traktorová demokracie

Text 19.2.20244 min Přehrát

S lehkým dojetím jsem četl reportáž Ivana Davida z Evropského parlamentu, kde politici, zablokováni protestujícími traktoristy, obraceli kabáty. Strach z naštvaných zemědělců přiměl europoslance, aby zakázali patentovatelnost rostlin, tedy legislativu, díky které by tři nadnárodní firmy ovládli během jediného roku veškerý evropský trh. „Globalisty lze porazit“, konstatuje Ivan David na příkladu zemědělců s jejich traktory a podporou veřejnosti.

Vítězstvím nad globalisty je také rezignace EU na dohodu o volném obchodu s Mercosurem, do které obrazně řečeno hodil vidle liberál Macron. Impulzem byl pohled na traktory francouzských zemědělců, mířící na Paříž. Evropským zemědělcům je jasné, že by neobstáli v konkurenci s Brazilskými a Argentinskými kolegy, kteří na rozdíl od nich užívají v Evropě zakázané pesticidy a neplatí v Evropě vybírané uhlíkové daně.

Potvrzuje se, že politici rozumějí pouze síle a toho, kdo se s nimi zkouší domluvit po dobrém, ze zásady nezastupují, nýbrž ignorují. Také ale vidíme, že proti globalistům se bouří lidé, kteří se živí prací. Neziskové elity, kterým se vtipně přezdívá „lehkoživky“, jsou ke globalistům loajální. Demokracii, kdy se občané svedou bránit diktatuře oligarchů, lze nově přičlenit adjektivum „traktorová“. Místo veřejného intelektuála hájí právo občana na svobodu a zdravý rozum farmář, který přijíždí do města na traktoru, na způsob sošného rytíře na bílém koni.

Okno, kdy je úspěšná vzpoura proti globalistům ještě možná, se ovšem uzavírá. Přicházejí mentálně chabé, nedovzdělané generace, které už nebudou mít povědomí o svobodě, na které je třeba z pudu sebezáchovy trvat. Výmluvnou předzvěstí je progresivní dorost v médiích hlavního proudu. Společenské procesy mají setrvačnost, jež neumožňuje zásadní změnu kurzu, ani když už je jasné, že je na obzoru ledovec. Teď, anebo nikdy, říkám si při pohledu na Holandské, Německé, Francouzské či Polské traktoristy, aniž bych ovšem trpěl iluzí o revolučním potenciálu traktoristů Agrofertu.

Traktorová demokracie je demokracií sezónní, zimní. Strach politiků z takové demokracie pomine v březnu, kdy se traktory vrátí na pole. Místo naštvaných zemědělců se politikům připomenou štědří lobbyisté. Globalisté se svými neomezenými prostředky uplatí, vše co jim stojí v cestě za dalšími zisky. Ty generuje koncentrace kapitálu do stále menšího počtu rukou. Účinnou obranou proti koncentraci bohatství a moci může být jenom porážka systému, který takovou koncentraci umožňuje. A je jasné, že traktory nesvedou odstranit korporátní fašismus, zkrotit finanční oligarchii, anebo zastavit válečné šílence.

Důležité bude, zda se traktorová demokracie stane katalyzátorem širšího protestu. Zda se otevře nové okno, kterým se ze světa kontaminovaného nekonečnou chamtivostí nemravně bohatých, vyprostíme do světa vstřícného k obyčejným lidem. Ano, je to boj s časem, protože účinek katalyzátoru bude slábnout a porazit globalisty je třeba dříve, než se do společnosti vrátí lhostejnost, únava a apatie. V každém případě mne mrzí, že nemám traktor!

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Jéé, vy necháte napsat komentář každýmu ??? A to tu nemáte moc trolů!!. Nebo je mažete?
  Měl jsem názory pana Hofmana rád na českém rozhlasu, když tam ještě mohl.

 2. Vzhledem k tomu, že se vládní koalici podařilo demonstrující rozdělit přesvědčováním, že demonstrace jim byla ukradena, kdy část protestujících zemědělců odmítla podporu opozičních stran a předčasně se vrátila, to s traktorovou demokracií nevypadá dobře. Rozděl a panuj pořád skvěle funguje. Dalo se na to nachytat hnutí PRO, i když mělo v čele vzdělaného advokáta, rozdělit se nechali i traktoristé. Vládnou oprávněně ti chytřejší, kdo pochopili, že v jednotě je síla.

  1. Jestli jsou chytřejší si netroufám potvrdit, ale jinak máte pravdu. Zato vyčůránci to jsou pěkní, o tom žádná. Ten Jandejskův dopis mi silně připomíná ty pornofotky, co v roce 69 vytáhli na Dubčeka a Kubišovou. Jen ty odznáčky na klopě jsou jiné …

 3. „Důležité bude, zda se traktorová demokracie stane katalyzátorem širšího protestu …“?
  Přeformuloval bych to takto:
  „Důležité BY BYLO, KDYBY se traktorová demokracie stala katalyzátorem širšího protestu …“.

  A právě v tom jemném rozdílu vidím ten zásadní omyl. Okna zůstanou zavřená. Tady traktory ohleduplně zaparkované na kraji magistrály nepomůžou. Na otevírání oken jsou potřeba dlažební kostky …

 4. Jako každá demokracie s přivlastkem, ani ta traktorová žadnou demokracií není. Jistě, je to skvělý napad na nadpis fejetonu, ale to je tak všecko.

  Ve skutečnosti se jedná zase jen o pokus malé skupiny zotročených vylepšit svoje postavení mezi ostatními zotročenými. Pochybuji, že se tím něco dlouhodobě změní. Oni už na to hoši mají propracované metody, jak vůdce zostudit nebo zkorumpovat, připadně zařídit autonehodu.
  A u nás, jak známo, vždy stačilo maximalně 10% podplatit a 10% zavřit, těch zbývajících 80% není problém ….

  1. … Buď se bojí, nebo jim je všechno putna. A nebo jim to dokonce z nějakeho dúvodu vyhovuje. Nesmíme pochopitelně zapomenout ani na ty, co touží být povýšeni mezi vyvolené – ti jsou ochotní spolupracovat zadarmo 🙂

 5. Ti hošánci nahoře vás mají přesně tam, kde vás potřebují mít. Utáhnou vás na vařené nudli, kdykoli si zamanou. Skoro bych řekla, že si z vás dělají p del. A stačí jim k tomu tak málo, tak neuvěřitelně malounko. Je to k pláči, ale současně je to neuvěřitelně směšné. Neuvěřitelné, nevídané. Já jsem ubožejší národ nikdy nepotkala. Bez špetky hrdosti, bez špetky charakteru. Čest nepočetným výjimkám, které se vždy najdou. Je mi vás líto, nedopadnete dobře. Nikdy jste nedopadli. Vždycky jste jenom tak nějak přežili a přežívali. Ubožáci dost často přežijí a tak nějak přežívají. Je to evidentně váš osud. Ubožácké přežívání s ohnutým hřbetem a řití nastavenou ke kopanci, Na víc nemáte, nikdy jste neměli. Je mi líto.

  1. Smutná pravda. Ale klidně tomu lze řikat „traktorová demokracie“. Ono je přece úplně jedno, jak se tomu říká. Hlavně že jso ovečky poslušné …..

  2. A nejsmutnější je, jak snadno se podařilo ty lidi rozdělit. Odjeli, protože oni přece nejsou dezoláti a nepotřebují, aby je nějací takoví podporovali. Oni nechtějí cisaře sesadit, oni jen přišli poníženě poprosit, aby jim ulevil ……

   1. No, vždycky jsem se hlásil k Čechům, i když jsem mládí prožil ve Slezsku. Ale tohle není národem. To je připosraností, ignoranstvím, vyčůraností, prodejností, blbostí a dalšími vlastnostmi konkrétních lidí. Ale ten výsledek je holt smutný. A v 80 už nemohu doufat, že se dožiju něčeho lepšiho. Jen mohu doufat, že se nedožiju toho horšiho ….

 6. Chodí na tenhle web někdo pod padesát? Moc bych se divil. Prosím vás smiřme se s tím, že náš starý „normální“ svět (jistě si všichni dovedete představit, co si pod tím představit) skončil a nikdy se nevrátí. Nemá smysl bojovat předem ztracené bitvy. Za koho vlastně chcete bojovat? Za sebe? Prosím vás, těch pár let ještě dáme tak jako tak. Za naše děti? Však se jich zeptejte, jestli o to stojí. Copak vy neznáte názory dnešních mladých? “ Jsem pirát, denně myslím na EU.“

  1. Nu, sám patřím do skupiny lidí pod padesát a navíc mám v zaměstnání nemálo kolegů, kterým je lehce přes dvacet, v širší rodině je to podobné a rozhodně nepropadám skepsi, ba právě naopak.
   Netřeba hledět jen na tu špičku ledovce, mladých, kteří se Vámi popsaným smějí, je opravdu dost. Alespoň to je má zkušenost.

  2. Takový kusy jako Ty patřej do šrotu. Koukni na film Divoká banda, ani děvce nedali víc, aby nekurvili ceny a přitom věděli, co je druhej den čeká. Boj je boj, třeba i marnej. Nedáme to těm hajzlům přece zadarmo.

  3. Radio Universum má dlouhé rozhovory, na které si mladší, nebo rodiče vychovávající děti těžko najdou čas. To neznamená, že by mladým byla lhostejná zdravá výživa, právě naopak. Geneticky modifikované rostliny tu prosazoval v rozhovoru nějaký odborník na potraviny a paní Kociánová ani nepípla. Mezi protestujícími zemědělci vypadá dost mladších 50 let. Pan Bartoš je 43 letý mladík, ale paní Jourové je 59, paní Leydenová 65, pan Timmermans 62, pan Fiala 59, pan Stříž 59, pan Blažek 54, pan Stanjura 60, pan Niedermayer 57. Já bych to na mladé nesváděl, rozhodují převážně starší a vzdělaní. Lidé nad 50 tvoří skoro polovinu voličů. Na druhou stranu si nemyslím, že mladí to budou dělat lépe, až se dostanu k moci, nebo by to dělali lépe pokud by ji měli. Pokud jde o nedovzdělanou generaci, která přichází k moci, jen o pár řádků výše pan Hoffman konstatuje „Místo veřejného intelektuála hájí právo občana na svobodu a zdravý rozum farmář, který přijíždí do města na traktoru“. Spousta věcí, které jsme v mém mládí považovali za podivné minulé zvyky se vrátila, protože poražení nikdy neuznali svou porážku a nesložili ruce v klín a dokázali nakonec k mému překvapení znovu uspět. Komunismus byl přes svou pokrokovost poražen a kapitalismus se vrátil. Stejně tak uspěli moralisté a uvolněná sexuální morálka šedesátých a sedmdesátých let je pryč. Já se s ničím smiřovat nehodlám.

   1. Jejich zapadni loutkovodici jsou jeste o generaci starsi. V podstate gerontokracie pred kolapsem.

   2. Další důvod proč sem chodí víc starší, je věk zúčastněných, Radio Univesum nemá žádné mladé autory, nezve k rozhovorům mladé, proto se ani nezabývá tématy mladých. To není kritika, je naprosto v pořádku prosazovat pohled starší generace odlišný od jejich současníků kteří jsou u moci. Mladí mají pro změnu své influencery.

  4. Tady neni generacni rozpor. V zemedelstvi pracuji i mladsi lide, v prazske kavarne, ktera na ne hazi spinu, jsou i starsi lide. Politicky establishment proti kteremu protestuji take neni nejmladsi. Klaus Schwab a George Soros prezivaji jen diky transfuzim z krve nemluvnat.

 7. Tak nám skončilo další kolo bezzubé české rádoby protestní frašky. Výsledek byl beztoho předem snadno odhadnutelný, reakce předvídatelné. Teď se to začne hemžit
  tendenčními výblitky, jak na mainstreamu, tak i na „alternativě. Dědkové na penzi zase začnou rozumovat na netu. Naprosto rozumím, že většina lidí nechce mít vůbec nic společného ani s jedním ani s druhým. Ani jedno totiž nedává smysl. Jediným řešením je migrace, buď se sebrat a někam odtáhnout, nebo se uzavřít do sebe a na okolí kašlat. Kotlinka je nadobro ztracená. Sama si nepomůže, je to až příliš zjevné.

 8. Pan Hoffman sa (čo si matne spomínam) kritizoval už za predošlého socíku, v dobe ZLÝCH komunistov. Dnes, v dobe DOBRÝCH „liberálov“ (čítaj – komunistov) je jeho kritika akási opatrná, bezzubá, v medziach „demokratických“ zákonov.

 9. je smutné, že ti, kteří nás dříve byli schopni zásobit potravinami, jsou likvidováni nerovnými dotacemi, a ve chvíli kdy se ozvou , tak jsou vládou a velkoměštany dehonestováni a nálepkováni. Oni totiž vědí, co vidláci ne – pro potraviny se chodí do hyper-super a pole zbytečně zabírají misto, kde by mohly být apartmány pro jejich rekreaci…

 10. Spořádaní čecháčci protestují! Ujeli desítky možná stovky kilometrů „blokovat“ Prahu a pak zaparkovali tak, aby nikoho neblokovali! Tohle fakt nikde jinde není! PRDEL SVĚTA! 🙂 🙂

 11. Nestane se vůbec nic. Češi jsou ochočené, bojácné, tupé a blbé ovečky určené k oholení. Všichni to vědí, vědí to dokonce i sami Češi. Tahle země, to je jedna velká beznaděj, odsouzená k zániku.

   1. Přesně tak, těžký omyl myslet si něco jiného. Však se jednou přesvědčíte, pokud jste byl až dosud hluchý a slepý a nedošlo vám to.

  1. Katastrofou je, že takýto nie sú iba Česi, ale celá stredna a západná europa, USAci, a ich kamoši.
   Oni nie sú iba posratí, oni sú na to hrdí.

  2. Napsal někdo, kdo je tak divoký, nebojácný a prudce inteligentní, že se zmůže i na jedovatý anonymní výkřik na internetu.
   Ale jistě, kdyby měl traktor, jistě by dorazil po D1 a zaparkoval uprostřed magistrály! Vůbec by mu nevadilo, kdyby mu jej zabavili, není přece žádná ovce!

   Pan Hofmann roste článek od článku. Korporátní fašismus!

   1. Nojo, pan Hoffman (ne Hofmann) sice roste, ale sám to nevytrhne, stejně jako Foldyna nebo Jandejsek. A až začnou moc vadit, Koudelka to zařídí. „Magistrálu si ucpat nenecháme“ 🙂 🙂

Napsat komentář