Zpět

Klíčovou otázkou 21. století je a bude to, jak dokáže zvládat stát krizové situace

Text 18.6.202025 min Přehrát

Ilona Švihlíková v rozhovoru mimo jiné říká:

  • Víme z historie, že měnová unie je hrozně silná věc. Buď je to federace, nebo se to rozpadne. Žádná jiná varianta de facto neexistuje. Pokud jednou máte společnou měnu, tak ji musíte mít prostě se vším všudy.
  • Jednoduše řečeno se vede spor o to, jestli eurozóna bude směřovat k tomu, že bude jedním státem, nebo ne. O to se hraje. A tohle je potřeba narovinu říct občanům i politikům.
  • Je potřeba státní pomoc podmínit tím, že firmy, kterým bude různými způsoby pomoženo, se zaváží, že nebudou vyplácet dividendy, že je nebudou odvádět do zahraničí a že si nebudou vyplácet bonusy manažerům. Jinak fundamentálně ohrožujete legitimitu takových podpůrných opatření.
  • Pozice západních vlád se změní. Budou postaveny před nové, nebývalé a strategické ekonomické problémy.
  • Jedním jsem si jistá – ta nadcházející doba nebude nudná.
  • Dělá mi obrovskou starost, že nevyužijeme této krize a namísto toho, abychom se poposunuli dál, abychom uvažovali strategičtěji, se naopak ještě víc ukotvíme v levné práci a podhodnocené měně – a že si neochráníme odvětví, která se u nás rozvíjejí.
  • Dělá mi starost kapacita státu. Obecně. Nemyslím tím jen našeho. Tedy do jaké míry je stát schopen zvládat krizové situace. Jak rychle je stát schopen rozeznat nebezpečí a podle toho adekvátně reagovat. To bude jedna z klíčových otázek jednadvacátého století. I z tohoto hlediska jsme viděli, že státy jihovýchodní Asie reagovaly poměrně dobře, ale ten takzvaný vyspělý svět i v tomto reagoval oproti nim velmi špatně. A je zásadní si to realisticky zanalyzovat.
Všechny příspěvky s Ilona Švihlíková

Diskuze:

  1. Mýlíte se.

    Klíčovou otázkou budoucnosti lidstva je, jak brzy se zbaví náboženských a ujetých marxistických, tedy konstruktivisticko-racionalistických, představ. Lidský svět je spontánním řádem a nemůže být organizací. Jsme produktem vývoje, ne jeho autory. Lidská mysl nic jiného ani nedovolí, vždyť byla věky a kulturní evolucí vyvinuta jako osobní adaptační a informační uzel každého z nás a skládá se z pravidel právě spontánního řádu lidské interakce a lidského světa… Dzp.

Napsat komentář